Kuşta öksürük,hapşırık sorunu

Yumoş

Forum Sakini
Kuşum yaklaşık 1 haftadır ara ara bu şekilde öksürük krizine giriyor. Veterinere götürdüm elle muayene yapmadı bile uzaktan baktı soğuk almış olabilir dedi antibiyotik verdi. İlk başta kullanmadım ama ne olur ne olmaz diye 3 gündür antibiyotiği kullanıyorum. Kuşum hareketli yem yemesi azaldı çünkü aynı zamanda tüye girdi. Halsizlik yok. İlk başlarda kum yedikten sonra böyle oluyor diye kafesten kumu kaldırdım sonrasında yem yedikten sonra sanki bu şekilde oluyor gibime geldi. Dışkısı iyi bi sorun yok dün iyiydi ama bu akşam elimdeki cipsten yemek istedi biraz yeyince tekrar böyle krize girdi. Hasta mı değil mi. Antibiyotiği boşuna mı kuşanıyorum bilmiyorum. Lütfen yardım edin

antibiyotiğin ismini biliyormusunuz?
Doktorun kendi verdiğini bilmiyorum. Enjektörle vermişti ama bugün kendi aldığım hipradoxiyi kullandım. Onunda okuduğum yazıdan sahte oldugunu öğrenmiş oldum. Yarın suyuna ilaç karıştırmamayı düşünüyorum sadece probiyotik vericem. Duruma göre Pazartesi tekrar veterinere gidicem ama onların da çok bir şey bildiğini sanmıyorumo yüzden burdaki arkadaşlara sorma gereksinimi duydum

Oyla 0
kuşunuz hasta, veterinerı arayıp ilacin ismini sorun ya da doksisiklin etken maddeli antibiyotik kullanılabilir diye düşünüyorum

Oyla 0
kuşunuz hasta, veterinerı arayıp ilacin ismini sorun ya da doksisiklin etken maddeli antibiyotik kullanılabilir diye düşünüyorum
Bugün veterinere tekrar gittim. İlk önce sinirsel dedi b vitamini tavsiye etti bende olduğunu kullandığımı söyledim. Sonrasındaysa ne düşündü bilmiyorum baytril adlı antibiyotiği enjektöre çekip verdi. 50ml suya 3 damla dedi. Sizce bunu kullanmalı mıyım yoksa başka bi veterinere gidip doksisiklin etken maddeli antibiyotik mi bulmalıyım ki bulabileceğimi de sanmıyorum küçük bi yerdeyim

Oyla 0
ilk olarak ivermectin icerikli bir ilac ensesine damlatınız.. 10 gun sonra islemi tekrar gerceklestiriniz..

hava kesesi kenesi olma ihtimali ortadan kalkıcaktir..

ikincisi kuşa baytril %5 isimli ilacı ceyrek suluga 0,3 milim olacak sekilde koyun..

suluk aksamdan cekilecek, sabah ilaclu su hazırlanıp verilmelidir.. tedavi süresi 10 gundur..

10 gunun ardından, probiyotik ve vitamin karıştırıp en az 5 gun veriniz..

baytril isimli ilac cam sisededir.. veteriner % 2,5 olanını verirse, almayın calışmaz..

ilacıın calısması icin enfeksiyonluk cozelti olması gerekiyor..

gecmis olsun..

Moderatörün son düzenlenenleri:
Oyla 0
Bugün veterinere tekrar gittim. İlk önce sinirsel dedi b vitamini tavsiye etti bende olduğunu kullandığımı söyledim. Sonrasındaysa ne düşündü bilmiyorum baytril adlı antibiyotiği enjektöre çekip verdi. 50ml suya 3 damla dedi. Sizce bunu kullanmalı mıyım yoksa başka bi veterinere gidip doksisiklin etken maddeli antibiyotik mi bulmalıyım ki bulabileceğimi de sanmıyorum küçük bi yerdeyim

doksisiklinin yan etkisi daha azdır ama bulamadıysanız daha fazla vakit kaybetmeyin bence baytrile başlayın. şartlarınızı zorlayıp iki veteriner gezmişsiniz zaten

50 ml : yarım doldurulmuş orta boy suluk

ilacı buzdolabında muhafaza edin, market ya da damacana suyuyla kullanın, ilaç kullandığınız süre boyunca kafesteki kalsiyum kaynaklarını çıkarınız (kum, gaga taşı, kalamar vb)

ilaçlı suyu 12 saatte 1 tazeleyiniz

Oyla 0
bana kalırsa kuşunuz iyi üşütmüş. Dışkılarını da görmek gerek lakin başka bir durumu yok gibi geldi.

Oyla 0
ilk olarak ivermectin icerikli bir ilac ensesine damlatınız.. 10 gun sonra islemi tekrar gerceklestiriniz..

hava kesesi kenesi olma ihtimali ortadan kalkıcaktir..

ikincisi kuşa baytril %5 isimli ilacı ceyrek suluga 0,3 milim olacak sekilde koyun..

suluk aksamdan cekilecek, sabah ilaclu su hazırlanıp verilmelidir.. tedavi süresi 10 gundur..

10 gunun ardından, probiyotik ve vitamin karıştırıp en az 5 gun veriniz..

baytril isimli ilac cam sisededir.. veteriner % 2,5 olanını verirse, almayın calısmaz..

ilacıın calısması icin enfeksiyonluk cozelti olması gerekiyor..

gecmis olsun..
bana kalırsa kuşunuz iyi üşütmüş. Dışkılarını da görmek gerek lakin başka bir durumu yok gibi geldi
bana kalırsa kuşunuz iyi üşütmüş. Dışkılarını da görmek gerek lakin başka bir durumu yok gibi geldi.
Yaklaşık 1 hafta 10 gündür bu şekilde. İlk başta vitaminle destekledim düzelmeyince veterinere götürdüm. İlk ilaç tedavisi bitti. Şimdi tekrar antibiyotiğe başladık. İnşallah yakın zamanda düzelir antibiyotik işe yarar

Ekli dosyalar

• C46704D5-CDDA-452F-9F9D-EF3CB7FE9C4F.jpeg
    C46704D5-CDDA-452F-9F9D-EF3CB7FE9C4F.jpeg
    186.6 KB · Görüntüleme: 17
Oyla 0
Cumartesi gün bu başlığı açmıştım. Antibiyotiği 5 gündür kullanıyorum. Kuşum 2 gündür bu hareketi hiç yapmıyor ama arada aksırıyor. Sizce ilacı kesip probiyotik mi vermeliyim yoksa 1 gün daha antibiyotik kullanmalı mıyım. Boş yere ilaç vermek istemiyorum daha fazla çünkü bundan öncede 3 gün antibiyotik vermiştim

Oyla 0

baytril ağırdır, bence şu an için 5 gün yeterli. 1 gün multivitamin 1 gün probiyotik şeklinde 2-3 tur kullanın. 1 hafta kadar sonra 3-4 gün mantar ilacı (mikostatin ya da triflucan) kullanırsanız antibiyotiğin tetikleyeceği mantarı baskılamış olursunuz

solunum yolu bakteriyel enfeksiyonlarını tamamen sökmek biraz zordur, tekrar ilaç kullanmanız gerekebilir. doksisiklin etken maddeli antibiyotik alın evde bulunsun bence

Oyla 0
baytril ağırdır, bence şu an için 5 gün yeterli. 1 gün multivitamin 1 gün probiyotik şeklinde 2-3 tur kullanın. 1 hafta kadar sonra 3-4 gün mantar ilacı (mikostatin ya da triflucan) kullanırsanız antibiyotiğin tetikleyeceği mantarı baskılamış olursunuz

solunum yolu bakteriyel enfeksiyonlarını tamamen sökmek biraz zordur, tekrar ilaç kullanmanız gerekebilir. doksisiklin etken maddeli antibiyotik alın evde bulunsun bence
Tamamdır teşekkürler

Oyla 0
Bugün antibiyotiği kestim ama bugün yine yaptı bu hareketi. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Tekrar antibiyotik vermeli miyim. Yoksa bi kaç gün dinlenmeli mi kuş

Oyla 0