Kuşum 1 gündür kafasını yana yatırıp uçmaya başladı

altunenes

Yeni Üye
Merhabalar. Kuşumun bulunduğu çevrede kuş veterineri olmadığından çaresizce her yere sormaya çalışıyorum.
Kuşumun keyfi, hareketleri, konuşması yerinde. yemeğini yiyor hatta uçmaya da çalışıyor kafesinden çıkmaya çalışıyor. ancak uçarken kafasını bildiğiniz yana yatırıp uçuyor ve bugün akşam bir baktım duvara sürtünüp uçarken yere düştü.

aslında kafesine gidip bakarsanız özellikle tek ayağını kaldırdığında son derece dik durduğunu görürsünüz bir sorunu yokmuş gibi geliyor. ama dışarı çıkarttığımda özellikle de elimde taşırken kafayı yana doğru eğiyor. herhangi bir yara vs yok. bundan birkaç gün önce herhangi bir sorunu yoktu. sadece tüy değiştirme dönemindeydi (hala da öyle) kafası çok çok fazla kan tüyleriyle dolmuştu (şu an iyice azaldı, neredeyse atlattı).kafeste de bunu yapıyor özellikle ben yanına geldiğimde dikkatini vermek için iyice eğiyor kafasını.

zaten uçtuğunu görene kadar bu garipliği fark edemedim bile. uçarken böyle bir vidyo, fotoğraf çekmem mümkün değil ama içim parçalandı o manzara karşısında.hani şöyle anlatayım yüzünüzü omzunuza tamamen yasladığınızı düşünün ve bu şekilde uçtuğunu hayal edin.

ufak bir not:
bundan yaklaşık 6 ay önce tek ayağı üzerinde yürümeye başlamıştı. yine bir denge kaybı vardı. bir şekilde üniversitedeki profesöre gösterebilme imkanı buldum, film çekti baktı etti hiçbir şey bulamadı vitaform-oral-cozelti-tozu verdi ve kullandıktan bir 10-20 güne düzeldi. ben de şu an bir şeylere geç kalmamak adına 1 saat kadar önce suyuna bu ilaçtan yine biraz ekledim...

bu noktada ne yapılabilir sizce? ekstra alınması gereken bir ilaç vs var mı? pazartesi yine de bir veteriner arayacağım bir şekilde... ancak hafta sonu bir şeylere geç kalma durumu beni endişelendiriyor.

1697214259471.png

bu baktığı taraf değl, özel olarak da diğer tarafta bu sorun var.

1697214315558.png

dışkı:
1697214337265.png

1697214366695.png

"boynu yana yatırma" tasif edersem özellikle de uçarken tam olarak şu görsellere benzerdi:

1697214973430.png

daha önce vitaform iyi geldiyse bakteriyel kökenli bir durum vardır

veteriner kliniklerinden enrofloksasin etken maddeli antibiyotik satin alabilirsiniz
teşekkürler. yalnız daha önce iyi gelen durum, bir ayağı üzerine basamama durumuydu. yani o aralar boynuyla ilgili bir problemi yoktu şu an ayağında problem yok boynunda var. yine de bahsettiğiniz "enrofloksasin etken maddeli" antibiyotiği alıp "vitaform" adlı antibiyotik yerine onu mu vermeliyim? yarın ilk iş bunu yapacağım...

evet ayak ve boyun kısımlarını okudum

antalyada maalesef kanatlı hekimi bulma imkanınız yok, profesör bile hiç tercih edilmeyen vitaformu vermiş

öncelikle enrofloksasin denenmesi iyi olur
çok çok teşekkür ederim. anladığım kadarıyla "baytril %2.5" işimi görebilecek bir ilaçmış. Sıvı halini bulabilirsem müthiş olacak yarın. gözüme hala uyku girmedi, gözüm hep üstünde...çok çok uzun yıllardır bana yoldaşlık etti. keşke daha fazlasını yapabilsem diye içim içimi yiyor... umarım en azından acı çekmiyordur.

2 gündür gözüm sürekli üzerinde, ve bir güncelleme yapmak istedim. Eminim böylesi bir durumla karşılacak olanlar olabilir.
Konuda önerildiği üzere her ihtimale karşı kuşçudan "baytril %2.5" adlı ilacı zorla aldım. Adam ilginç bir şekilde satmak istemedi, "abi vitaformla devam et, bu ilaç ağır gelebilir" gibi şeyler söyledi. İyi niyetli hayvansever bir arkadaştı. Yine de aldım. ama ilacı almak için çıktığım günün sabahında kafasının biraz daha iyi olduğunu gözlemledim. Akşama doğru eve geldiğimde kafası epey iyi sayılır bir vaziyetteydi.
" vitaform-oral-cozelti-tozu " ilacıyla devam ediyorum.
İlk gün hem suyuna kattım bu ilacını, hem de kafesten çıkartıp kendim birkaç kere verdim. Şimdi günde 3 kere veriyorum suyuna da B vitamini. Şu an rahat rahat uçuyor keyfi yerinde. Kafasında çok hafif eğrilik var ki yalnızca uçarken fark ediliyor, yani artık durduğu yerde eğilme falan olmuyor.

Vitaform'u 10 gün kadar kullanmaya devam edeceğim. Profesör de öyle demişti çünkü aylar önce. Eğer durumunda ağrılaşmalar görürsem direkt olarak "baytril %2.5" e başlayacağım.

Bu sitedeki değerli kullanıcılara ilgileri ve yorumları için çok çok teşekkür ederim.

2 gündür gözüm sürekli üzerinde, ve bir güncelleme yapmak istedim. Eminim böylesi bir durumla karşılacak olanlar olabilir.
Konuda önerildiği üzere her ihtimale karşı kuşçudan "baytril %2.5" adlı ilacı zorla aldım. Adam ilginç bir şekilde satmak istemedi, "abi vitaformla devam et, bu ilaç ağır gelebilir" gibi şeyler söyledi. İyi niyetli hayvansever bir arkadaştı. Yine de aldım. ama ilacı almak için çıktığım günün sabahında kafasının biraz daha iyi olduğunu gözlemledim. Akşama doğru eve geldiğimde kafası epey iyi sayılır bir vaziyetteydi.
" vitaform-oral-cozelti-tozu " ilacıyla devam ediyorum.
İlk gün hem suyuna kattım bu ilacını, hem de kafesten çıkartıp kendim birkaç kere verdim. Şimdi günde 3 kere veriyorum suyuna da B vitamini. Şu an rahat rahat uçuyor keyfi yerinde. Kafasında çok hafif eğrilik var ki yalnızca uçarken fark ediliyor, yani artık durduğu yerde eğilme falan olmuyor.

Vitaform'u 10 gün kadar kullanmaya devam edeceğim. Profesör de öyle demişti çünkü aylar önce. Eğer durumunda ağrılaşmalar görürsem direkt olarak "baytril %2.5" e başlayacağım.

Bu sitedeki değerli kullanıcılara ilgileri ve yorumları için çok çok teşekkür ederim.
Aman iyi görünmesi sizi yanıltmasın. Kafa çevirme durumlarının ciddi çok alt nedeni var. Umarım toparlamıştır dediğiniz gibi ve üst yorumumda belirttiğim gibi tüyden kaynaklıdır. Gerek kalmadan atlatır inşallah

Aman iyi görünmesi sizi yanıltmasın. Kafa çevirme durumlarının ciddi çok alt nedeni var. Umarım toparlamıştır dediğiniz gibi ve üst yorumumda belirttiğim gibi tüyden kaynaklıdır. Gerek kalmadan atlatır inşallah
çok teşekkür ederim gözüm her daim üzerinde şu an çok çok daha iyi hatta az önce çok az açık olan kapı deliğinden birden bire geldi uzun mesafe uçarak. bu konuyu ilk açtığımda 5 metrelik alanda bile doğru düzgün uçamıyordu duvara sürtünüyordu.
Şu an çok çok daha iyi. ama ilaca devam ediyorum antibiyotik olduğu için yarıda bırakmak istemiyorum 5 gün daha devam ettirip 1 haftada bırakacağım (profesör1 hafta günde 3 kere kullan demişti ).

Hani neyden kaynaklandı ne oldu da uçamadı boynunu eğdi inanın hiçbir fikrim yok. boynuna baktım o kadar hiçbir iz görememiştim. dediğim gibi çok çok yoğun bir tüy dönemine girmişti kafası dikenlerle doluydu resmen.

not: şu an hiçbir eğiklik yok.

Evet aradan geçen yaklaşık 10 gün içinde pazar günü itibari ile ilacı tamamen kestim. ve şu an kuşum çok çok iyi tamamen iyileşti diyebilirim. Çok mutluyum. Umarım ömrü uzun olur, elbette ölüm kaçınılmaz son hepimiz için de öyle ancak kuşumun, arkadaşımın kafasının o şekilde olması bir hayvanseverin başına gelebilecek en kötü manzaralardan birisiydi. Çünkü ömrüm boyunca onu o haliyle hatırlama durumu olacaktı.

1 haftalık süreçte yaptıkarımı tekrar özetleyeyim:
1- Tavsiye üzerine kafesini çok sıcak tutması için tamamen battaniye ile örttüm
2- Uçup kendini yaralamaması için kafesini kapalı tuttum, kafesindeki dal sayısını azalttım böylelikle çok hareket etmemesini sağladım.
3- "vitaform-oral-cozelti" i ilk 3 gün hem suyuna (erikli hazır su aldım) karıştırdım hem de düzenli 3 kere elime alıp içirttim. 3. günden itibaren suyunu normal B vitaminli suyla değiştirip sadece günde 3 kere elime alıp çözeltiyi verdim. (3. günden itibaren zaten iyileşmeye başladığını görebiliyorduk)
4- Sürekli olarak ilgi vermeye çalıştım çünkü kafesinde kapalıydı ve mutsuz olmaması da bence önemliydi çünkü alışkın değil kafesinin kapalı olmasına özgürlüğe çok alışık. İşte çalışırken bile yanımda bulundurdum hep her boş anımda kafamı kafese dayayıp şarkılar söyledim, konuştum mutlu olmasını istedim.
5- Bol bol dere otu takviyesi yaptım, tohumun yanında. Dışkılamasında problem yoktu (ishal vs)
6- 1 haftayı doldurduğumuz an ilacı tamamen kestim. Dışkısı da gayet normal şu an.

Umarım kimse bu sorunu yaşamaz gelecekte ancak yaşarsa da bunlar benim başımdan geçen tecrüblerdi.