Kuşum arka arkaya hapşurdu

roadhouseblues

Veteran
Arkadaşlar merhaba.Ya daha önce konu açmıştım, kuşumun üşüttüğünden şüpheleniyorum diye.O sürede bir gün arayla vitaminini, probiyotiğini verdim.Sıcak ortamda tuttum.Bugüne kadar da hiçbir şeyi yoktu iyi duruyodu dışkıları bi ara leke bıraktı ama düzeldi,aynı zamanda tüy dökümünde o yüzden umursamadım da.
Az önce ilk defa arka arkaya hapşurdu ama 10 kez falan diyebilirim ,videoda 2.kısmı yakalayabildim ilkini yakalayamadım :( Bir de 3 gün önce ağzı kokuyodu ama probiyotikten sonra düzeldi.Şimdi kokladım çok az da olsa koku vardı.
Bakarsanız çok sevinirim burada hala güvenle bırakabileceğm bir veteriner bulamadım.Yine de az da olsa güvendiğim biri var götür derseniz götürürüm.

hocam burada bahsi geçen normal marketlerde satılan kalıp sabunlardan mı? (bakteri yok etmek için kalıp sabun yeterli oluyor yani) şu kafes içi aksesuarlarının temizliği, suluk temizliği,tünek temizliği ve kafesinin tamamın temizliği için ben çamaşır suyu kullanıyordum tabi çok iyi durulama ve sonrasında 4-5 saat dışarda havalandırarak yapıyordum ama bi taraftan da aşırı kimyasal olması beni tedirgin ediyordu, Sizden sabunu duyunca daha zararsız bir yöntemmiş gibi geldi.Çamaşır suyu kullanarak Kaş yapayım derken göz çıkarmak istemem .Ama bir taraftan da şu kısım net, birçok hastalığı temizlik ve titizlik önlüyor kuşlar için?o yüzden bu konuya özellikle eğilmek istiyorum,bu konuyu netleştirmek istedim, yorumlarınızı rica ederim.

Evet normal beyaz banyo sabunlarını kullanıyorum ben. Herşeyi bununla temizleyebilirsiniz gayet yeterli. Hem iyi temizler, hem kolay durulanır, hemde kalıntı bırakmaz..

Kuşların hastalanmaması için en önemli 3 etken var. Yem, su ve hijyen. Bunlara dikkat ederseniz kuşlar kolay kolay hastalanmaz emin olabilirsiniz..

Birde ek besin çok önemli. Bünyelerinin güçlü olabilmesi için sebze ve yeşillikleri sürekli vermenizi öneririm.. Bazılarına fazla gelebilir ancak ben hergün bir parça ek besin vermenizi kesinlikle tavsiye ederim..

Evet normal beyaz banyo sabunlarını kullanıyorum ben. Herşeyi bununla temizleyebilirsiniz gayet yeterli. Hem iyi temizler, hem kolay durulanır, hemde kalıntı bırakmaz..

Kuşların hastalanmaması için en önemli 3 etken var. Yem, su ve hijyen. Bunlara dikkat ederseniz kuşlar kolay kolay hastalanmaz emin olabilirsiniz..

Birde ek besin çok önemli. Bünyelerinin güçlü olabilmesi için sebze ve yeşillikleri sürekli vermenizi öneririm.. Bazılarına fazla gelebilir ancak ben hergün bir parça ek besin vermenizi kesinlikle tavsiye ederim..
hocam ben hergün bi sebze veriyorum ama benim kuşum aşırı kızgın ve inatçı bir dişi.Kesinlikle yiyen bir kuş değil ancak sizlerin yorumundan sonra şu değişikliğie gideceğim ben sebzeleri sirkeli suda bekletip yıkıyordum , karbonatla yıkayıp sunmayı deneyeceğim belkide sirke kalıntısı tadından dolayı sebzelere sıcak bakmıyor olabilir her türlü alternatifi deneyip bu inadı kırmaya çalışacağım

Kumu karbonatlı suyla yıkarsanız daha garanti olur. Kolonya sıkıntılı bir kuşun kafesini kolonyayla temizlemişlerdi kuşta zehir etkisi yaptı. Birde dal darıda sıkıntı olabilir onuda dediğim gibi kullanmasanız daha iyi olur..

@Umit. hocam merhabalar.Kumları karbonatlı suyla yıkadım , kuşlarım kumu çok severler;koşarak geldiler tadına bakınca silkinip gittiler.Yemediler 1 günden beri 🫠 karbonat kalıntısı kaldı sanırım,siz nasıl arındırıyordunuz?

@Umit. hocam merhabalar.Kumları karbonatlı suyla yıkadım , kuşlarım kumu çok severler;koşarak geldiler tadına bakınca silkinip gittiler.Yemediler 1 günden beri 🫠 karbonat kalıntısı kaldı sanırım,siz nasıl arındırıyordunuz?

Karbonat kalıntı bırakan birşey değil aslında. Ama içine sinmezse sade suyla birkez daha yıkayabilirsin. Bir kaç gün önlerinde kalsın alışırlar bence..

Geri