Kuşum bitlendi

Mehmet Emre Bayar

iyikus.com Üyesi
Yakın zamanda aldığım kuşun ahşap tüneğini temizlerken siyah küçük böceklerin olduğunu gördüm. Bunun üzerine ahşap tünekleri önce çamaşır suyu ile yıkayıp sonra ateşle yüzeysel yakarak temizledim. Kafesi suluğu tülü vs dezenfekte ettim. Kuş kaşınıyordu onun da kanatlarının altına parazit spreyi sıktım. Yine vücuduna kafası hariç aynı işlemi yaptım. İkinci gün aynı işlemleri tekrarladım. Ama çok uysal olan kuşum bu süreçte agresifleşti. Elimi ısırmaya başladı. Bu spreyi kanatlarının altına sokmak bundan sonrası için şart mı? Bir de kuşum söylenenlerin aksine geceleri sıkıntısız. Ama gündüz çok kaşınıyor. Bu yaptıklarından başka bir şey önerir misiniz? Bu tedavi ne kadar sürmeli? Teşekkürler

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Geçmiş olsun. Bir sorunu büyük problem. Kafeste 1 tünek suluk yemlik, gaga taşı ve kum harici herşeyi çıkarmanızı öneririm. Tül dahil. Spreyler çok işe yaramıyor ne yazık ki. Tavsiyem hayvansal ilaçlar satan yerlerden ya da veterinerlerden vilmectin isteyin. Çok etkilidir. Ensesine 1 damla damlatıyorsunuz. 3. gün tekrarlıyorsunuz ve büyük olasılık üremeden ölmüş oluyorlar. Agresif olma sebebi bitler kuşu çok rahatsız ediyor olmalarından ve stres altında olduğu için.
Ek olarak bu önerdiğimi alırsanız bitiminde elma sirkeli suda yıkayabilirsiniz. Tabi kafes dezenfekte edilmeli tekrardan.

Oyla 0

Mehmet Emre Bayar

iyikus.com Üyesi
Tekrar merhaba. Kuşuma etken maddesi aynı olan avromec isimli ilacı aldım. Bu sabah uyguladım. Şu an bayağı huzursuz. Durduğu yerde duramıyor. Üç gün sonra yani Perşembe tekrar uygulamam gerektiğini anladım yazınızdan doğru mu?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
1 damladan fazla uygulamayın ama. En fazla 2 olabilir. Bitler yumurtladıktan sonra 3. gün hareketlenir. Bu nedenle 3 gün dedim.
Suyuna da 1 damla koyabilirsiniz. 6 saat tuttuktan sonra suyu temizleyin muhakkak. Evet perşembe günü :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu arada avromec kullanmadığım için siz sadece enseye 1 damla damlatın. Suya koymayın ne olur ne olmaz. Bir sakıncası olacağını sanmıyorum ama yinede dikkat etmek gerekir. Veterinerin önerisiyle kullanmak daha doğru olur.
Birde ardap sprey var. Oda çok etkilidir. Eğer kurtulamazsanız deneyebilirsiniz onuda. Biraz pahalıdır yanlız.

Oyla 0

Mehmet Emre Bayar

iyikus.com Üyesi
Bu bir işi bana dert oldu. Aşırı titiz biriyimdir. Şimdi her gün kafesi dezenfekte ediyorum. Bugün Şaşkın aşırı kaşındı. Araştırdım bu bit bana da geçer mi diye. Bit geçse de yıkanmakla ölüyormuş. Bingo dedim. Bebek şampuanı, ılık su, banyoluk ve şaşkın. Direndi tabi. Girmem dedi. Dedim yoook. Bitlenmeyecektin arkadaşım. Elimi kapattım banyoluğun ağzına. Köpük köpük oldu. Sonra duruladım çeşme önünde ılık su ile. Mikro fiber bez ile suyunu aldım. Sonra bir de spreyledim. Bu arada derisini inceleme imkanım da oldu. Bit göremedim şükür. Vicdansız sanmayın beni. O kaşıntıyı görseniz hak verirdiniz bana. Şimdi kaşıntı yok denecek kadar az. Sanırım normale döndü. Tüyler parlak ve Şaşkın sakin. Biraz küstü ama çabuk barıştı. Biraz çekingen ama. Şimdi Perşembe yi bekliyorum son damla için. Suyuna da katmıştım ilaçtan içti bir sıkıntı olmadı. Benim durum da kuluçka günlüğü gibi bit günlüğü oldu. Bilmem yanlış mı yaptım ama sonuç doğru oldu sanırım

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kuşlar için şampuanla yıkamayı tavsiye etmesemde bazen müdahale etmeniz gerekiyor. Bit günlüğü iyi oldu evet. Bu tarz deneyimler paylaştıkça çözülebiliyor. Umarım bit sorunundan kurtulur. Bir müddet başka bir odaya koyabilirsiniz. Bitler odada kalabiliyor bir süre. Ayrıca kuş biti insana geçmez genelde. Tavuk gibi büyük kuşların ki geçiyor.

Oyla 0

Mehmet Emre Bayar

iyikus.com Üyesi
Şampuanla yıkandıktan sonra sorunumuz çözüldü. Bu akşam bana karşı biraz agresifleşince damlayı damlattım. Zira alışma aşamasında zaten bu bit işi pek iyi olmadı. Sakinleşince yapmak işime gelmedi. Belki 10 12 saat erken oldu ama bitten eser yok. Evdeki halıya kadar sprey sıkmıştım. Yarın kafesi tekrar dezenfekte edeceğim. Bu iş olduktan sonra tülü takmamıştım yarın takacağım. Umarım güvenini yeniden kazanırım. Omzuma geliyor ama parmağımdan kaçıyor. Sanırım parmağım ona hem kafes hem de ilaç demek. Daha başlangıçta bunu yaşamak istemezdim ama oldu maalesef. Bakalım alışacak mı? Bekleyip göreceğiz.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bir süre dışarıya çıkmasına çok izin verin ve ödül yemleri verin. Dal darı gibi. Kurtulmuş olmanıza sevindim. Umarım tekrarlamaz. 30-40 günde 1 tekrarlanabilir bu arada bit ilacı. Spreye gerek kalmaz. Kuşlarda solunum problemlerine sebep oluyor spreyler

Oyla 0

İlker Çetin

iyikus.com Üyesi
Bit gerçekten kanatlı hayvanlar için sorun teşkil etmektedir. Doğanay beyinde söylediği gibi bende ense damlası olarak ve ayda 1 kere suyuna damlatarak ivermectin etken maddesine sahip olan vilmectini kullanıyorum ve memnunum. Ense damlasının amacı kuşunuzu bit ısırdıktan sonra bitin ölme işlemini gerçekleştiriyor. Fakat ortamdan nasıl uzaklaştıracağım derseniz burada yine çok etkili bir ürün olan ardapı kullanabilirsiniz. Fakat ardap daha çok üretici arkadaşlar ve kuş sayısı fazla olan kişilere öneriyorum. Dilerseniz veterinerden bit tozları alabilirsiniz. Bu bit tozu sayesinde de kafes ortamından uzak tutabilirsiniz.

Oyla 0