Kuşum çok yaşlı çiftleştirmek istiyorum...

GüzelKuş

Veteran
Arkadaşlar öncelikle yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim umarım biriniz bana yardım edebilir. Kuşumun adı Şaşkın ve 10 yaşında ihtiyar bir delikanlı gördüğüm en hareketli ve sağlıklı muhabbet kuşuydu fakat artık sanıyorum yaşlılıktan çok hantallaştı kafesin kapısı bir hafta dahi açık dursa bir kez dışarı çıkmıyor bazen tutup zorla çıkarıyorum biraz antrenman yapsın diye bu sefer de 10 dakikadan fazla dışarıda durmayıp hemen kafesine dönüyor sonra kapısını bulup içeri girmesi minimum 45 dakika sürüyor anlayacağınız bayağı ihtiyar ve hantal fakat ben kuşumu çok seviyorum daha önce iki dişi almıştım ikisini de reddetmişti bu yaşta yeniden alsam dede olabilir miyim? İlginiz için teşekkür ederim

Moderatörün son düzenlenenleri:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bazı yöntemlerle mümkün fakat çok geç. Kuşlar için belirli dönemler vardır. Dişiler için 5 yaş erkeklerde en fazla 6-7 civarında sınırlı kalıyorlar. Eğer başka bir çift alırsanız suni tohumlama yöntemiyle kuşunuzdan yavru alabilirsiniz.

Merve B.

Veteran
Maşallah. Sağlıklı baktığınız belli.Ancak ben derim ki bu yaştan sonra yormayınız kuşunuzu.Zaten 5 yaşlarından sonra yavrulama oranları düşüyor.Bu zamandan sonra da bence kuşa eziyete pek gerek diye düşünüyorum.Yeni bir çift ile şansınızı denemelisiniz.