kuşum gut hastası oldu

neslia

Yeni Üye
Arkadaşlar 9 yaşındaki muhabbet kuşumun ayaklarında beyaz kabarcıklar çıktı eklem gutunun belirtisiymiş ve her geçen gün büyüyor ve artıyor. Ayaklarının üzerine basamıyor, halsiz. çok üzülüyorum. Veteriner günde birer damla aminosol ve karaciğere etki eden antibiyotik verdi ama düzelme yok şu an. Herhangi bir bilgisi olan var mı lütfen yardım edin çok kötüyüm:((

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.51 (4).jpeg
    WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.51 (4).jpeg
    116.4 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.51 (3).jpeg
    WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.51 (3).jpeg
    118.6 KB · Görüntüleme: 18
  • WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.51 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.51 (2).jpeg
    119.4 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.51 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.51 (1).jpeg
    88.4 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.51.jpeg
    WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.51.jpeg
    82.5 KB · Görüntüleme: 14
  • WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.50.jpeg
    WhatsApp Image 2022-02-25 at 00.21.50.jpeg
    110.9 KB · Görüntüleme: 15
Ilac olarak Urikoliz ve Colchicum Dispert birlikte kullanmaniz gerekiyor. A vitamini de verebilirseniz cok iyi olur agizdan.

Hocam geçmiş olsun :( bu konuyu inceleyebilirsiniz.

Kuşlarla yakından ilgilenen bir abimin tavsiyesidir sirke ruhu sürmeni tavsiye ediyor aktarlarda bulunuyormuş(alternatif tıp)

Son düzenleme:
Daha önce deneyimlediniz mi acaba?
Cevremdeki uretici arkadaslarim deneyimledi hocam. Pek vaktim yoktu yazamadim gece detayli olarak. Ilacla tamamen duzelmesi mumkun degil bazi kuslarda ise yaramadigi bile oluyor. Kilit nokta beslenme sekli. Uzun ve zor bir surec umarim atlatir.

Cevremdeki uretici arkadaslarim deneyimledi hocam. Pek vaktim yoktu yazamadim gece detayli olarak. Ilacla tamamen duzelmesi mumkun degil bazi kuslarda ise yaramadigi bile oluyor. Kilit nokta beslenme sekli. Uzun ve zor bir surec umarim atlatir.
Daha önce hiç duymamıştım, öğrendiğim iyi oldu. Teşekkürler.

Notlarım arasında allopurinol (ürik asiti azaltmak için) ve etodolak (iltihaplı ağrıyı azaltmak için) var. Ancak hiç denemediğim için veterinerinize bu ilaçları danışmanızı önerebilirim sadece..

Bunun dışında iyi bir multivitamin ve multimineral kullanın mutlaka. Supradyn all day tavsiyemdim...

Notlarım arasında allopurinol (ürik asiti azaltmak için) ve etodolak (iltihaplı ağrıyı azaltmak için) var. Ancak hiç denemediğim için veterinerinize bu ilaçları danışmanızı önerebilirim sadece..

Bunun dışında iyi bir multivitamin ve multimineral kullanın mutlaka. Supradyn all day tavsiyemdim...
Teşekkürler ??

Bugün veterinere tekrar götürdüm antibiyotiğe devam etmemi söyledi ( Antibiyotik adı flagyl) bir de aminosol kesip onun yerine günde bir damla K vitamini ver dedi. Röntgen çektirdim herhangi bir kristalleşme göremedim organlarda olsa parlaklık olurdu dedi ama röntgeni bana vermediler. Ayaklarında da açılan yaralara biokadin sür dedi. Cevaplardan tatmin olamadım İzmir'deki bir kuş hastanesini aradım k vitamini verme ilacı kes suya D3 damlat ama kuşu burada görmemiz gerek dedi. Arkadaşlar yorumunuz ne herkes farklı bir şey söylüyor ne yapacağımı şaşırdım çok üzgünüm ? @Malkoçoğlu @Taha Aktaş @Okann @Doğanay Y. @Selhan H.

Bugün veterinere tekrar götürdüm antibiyotiğe devam etmemi söyledi ( Antibiyotik adı flagyl) bir de aminosol kesip onun yerine günde bir damla K vitamini ver dedi. Röntgen çektirdim herhangi bir kristalleşme göremedim organlarda olsa parlaklık olurdu dedi ama röntgeni bana vermediler. Ayaklarında da açılan yaralara biokadin sür dedi. Cevaplardan tatmin olamadım İzmir'deki bir kuş hastanesini aradım k vitamini verme ilacı kes suya D3 damlat ama kuşu burada görmemiz gerek dedi. Arkadaşlar yorumunuz ne herkes farklı bir şey söylüyor ne yapacağımı şaşırdım çok üzgünüm ? @Malkoçoğlu @Taha Aktaş @Okann @Doğanay Y. @Selhan H.
Konuyu okuduğunuzu var sayıyorum. Orada aslında aradığınız cevap mevcut. Verilen krem kullanılabilir. Aynı şekilde ilacın kaçıncı günü bilmiyorum ancak kullanımı bittikten sonra kesilebilir. D3 vitamini konusu ise;
Protein, kalsiyum, D3 vitamini ve tuzun azaltılması, fosfor ve yumuşak su alımını arttırmak, gut tedavisinde önemli diyet düzenlemelerindendir.

Hocam ben size soyle soyleyeyim benim bilgim dahilinde K ve D vitamininin konuyla ilgisi yok. Daha cok kotuye gider kus. Antibiyotigin de olayla dogrudan alakasi yok. Kusunuzun aldigi proteini minimuma indirmeniz gerekiyor. Yem tercihinizi de buna gore duzenlemeniz gerekiyor. Allopurinol ve colchicine etken maddeli iki ilacla da sureci desteklemeniz gerekiyor. Eczaneden temin edebileceginiz ilaclari da belirtmistim yukarida. Vitamin konusuna tekrar gelecek olursak gut hastaligini tetikleyen en buyuk sebeplerden biri de A vitamini eksikligi. Eksiklige karsi onu da mutlaka desteklemeniz gerekiyor. Surec uzun zamanla etkisini gosterecektir sabirli ve disiplinli olmaniz gerek.