Kuşum Hâlsiz

aysenurk

Forum Sakini
Son 10 gündür hâlsizdi. 1 hafta önce ishal oldu, aspur ve veterinerden aldığım antibiyotikle ishalini kesmiştik ama hâlsizliği devam etti. Kusma hareketi yapıyor ama kusmuyor. Sürekli kafasını arkaya gömüp uyuyor. Konuşmayı bıraktı sadece arada bir ötüyor. İştahı da aspur ve dal darı görünce açılıyor gibi daha çok. Normal yemini ben elimle vermediğim sürece çok yemiyor. İki hekime gittim biri ben anlamam dedi diğeri ise direkt 'durum çok zor, ölür' falan dedi. İğne vurmak istedi müsaade etmedim korktuğum için. Ne iğnesi olduğunu söylemedi bile. O kadar da anlıyor gibi durmuyordu. Cidden çok korkuyorum buralarda kuştan anlayan yok denecek kadar az. Lütfen bana yardım edin. Kanadı da arada titriyor1070259.jpg

Ağırlığını ölçebileceğim bir şey yok maalesef ama bence zayıfladı biraz. Göğüs kemiğini hissedebiliyorum ve bir saat önce de hafif sulu dışkılar yapmıştı

Son 10 gündür hâlsizdi. 1 hafta önce ishal oldu, aspur ve veterinerden aldığım antibiyotikle ishalini kesmiştik ama hâlsizliği devam etti. Kusma hareketi yapıyor ama kusmuyor. Sürekli kafasını arkaya gömüp uyuyor. Konuşmayı bıraktı sadece arada bir ötüyor. İştahı da aspur ve dal darı görünce açılıyor gibi daha çok. Normal yemini ben elimle vermediğim sürece çok yemiyor. İki hekime gittim biri ben anlamam dedi diğeri ise direkt 'durum çok zor, ölür' falan dedi. İğne vurmak istedi müsaade etmedim korktuğum için. Ne iğnesi olduğunu söylemedi bile. O kadar da anlıyor gibi durmuyordu. Cidden çok korkuyorum buralarda kuştan anlayan yok denecek kadar az. Lütfen bana yardım edin. Kanadı da arada titriyorEkli dosyayı görüntüle 23284
@Doğanay Y. Lütfen bakar misiniz

İğne yaptırmadığınız isabet olmuş.. Kuşun videosunuda görmekte fayda var.. Veterinerin verdiği antibiyotiğin ismini biliyormusunuz?

Eczaneden mikostatin yada fungostatin alın elinizde bulunsun mantar kaynaklı bir durum olabilir...

Dışkıları pek kötü değil, böyle bir durumda farklı belirtiler ve kuş genel görünümünü incelemek lazım.
Tüy döneminde olabilir, üşütmüş olabilir...

Dışkıları pek kötü değil, böyle bir durumda farklı belirtiler ve kuş genel görünümünü incelemek lazım.
Tüy döneminde olabilir, üşütmüş olabilir...
Mantar olabilir mi? Ağzının içinde ufak tefek yaralar gördüm. Gittim eczaneden teramisin diye bir krem, oksijenli su, mikostatin mi ne bir de o şuruptan aldım kullandım. Ağzındakini kabuk sandım almaya çalıştım ama yaraymış. Bu yüzden teramisin kullanmaya başladım

Mantar olabilir mi? Ağzının içinde ufak tefek yaralar gördüm. Gittim eczaneden teramisin diye bir krem, oksijenli su, mikostatin mi ne bir de o şuruptan aldım kullandım. Ağzındakini kabuk sandım almaya çalıştım ama yaraymış. Bu yüzden teramisin kullanmaya başladım. Şuruba devam etmeli miyim sizce? 3 gün devam edin yazıyor her yerde. Mantar belirtilerinin çoğu var kuşumda

İğne yaptırmadığınız isabet olmuş.. Kuşun videosunuda görmekte fayda var.. Veterinerin verdiği antibiyotiğin ismini biliyormusunuz?

Eczaneden mikostatin yada fungostatin alın elinizde bulunsun mantar kaynaklı bir durum olabilir...
Antibiyotiğin adını bilmiyorum hayır direkt enjektörle verdiler. Mikostatin aldım hemen. Teramisin ve oksijenli su da aldım. Ağzının kenarında sanırım mantar yarası var. Onları temizliyorum. Bir damla da mikostatin içirdim. Hoş, pek içiremedim ama olsun. İçirmeli miyim?

dış mantarlar muhtemelen. Eczaneden trosyd krem alıp yüzeysel sürmeniz gerekiyor.
Dış mantar onu hâlsizleştirir mi? Sürekli uyuyor. İshali yok. İştahı da dediğim gibi dal darıya açılıyor sadece. Diğer yemi de yiyor ama çok isteksiz az yiyor. Trosyd var ek olarak onu da aldım. Terramycin mi daha iyi olur yoksa trosyd mi? Dediğim gibi, ağız içinde de hafif var. Yutması sorun olmaz herhâlde. Ağız içi yaralarda da kullanılıyordu sanırım terramycin

kafes tabanındaki dışkıların net fotolarını ve kuşun min 15 sn. videosunu paylaşmanız iyi olur.

videoyu youtube ya da streamable.com üzerinden paylaşabilirsiniz

kuşun gagasının net fotolarını da paylaşabilirmisiniz

kremler ağız içine sürülmez

veterinerin verdiği antibiyotiği kaç gün ve ne şekilde verdiniz? antibiyotik su gibi renksizmiydi?

bunların hepsini tek seferde ve eksiksiz yanıtlayabilirseniz iyi olur

Ekli dosyalar

• IMG_20220328_163706.jpg
    IMG_20220328_163706.jpg
    209.9 KB · Görüntüleme: 6