Kuşum hasta ve halsiz yardım edin neden böyle

Zelihanur

iyikus.com Üyesi
Muhabbet kuşum normalde çok hareketliydi kafamıza konardı uçardı elimizi ıssırırdı ama son günlerde çok halsiz sürekli uyku hali var kafesten çıkmak istemiyor tüyleri kabardı eskisi gibi uçmuyor ötmüyor. Bir haftadır tüy dökümü evresinde son 2 , 3 gündür bu şekilde.Ben kafesinin yanında oturuyodum kafesi açıktı yanıma geldi ve bacağıma yaslandı kafesinin altına peçete serdim kafese girince dışkısın fotoğrafını da atılan lütfen acil yardım edin neyi var neden böyle ben ne yapabilirim.

amoksisilin maalesef istenen etkiyi göstermemiş :(

enrofloksasin ya da sulfadiazin + trimetoprim içeren antibiyotik kullanmak gerekebilir. ancak koksidiyoz da olabilir emin olamadım .

@Doğanay Y. @Malkoçoğlu müsait olunca yorum yaparlar, farklı bir değerlendirmeleri olabilir

Elimde entrobac var 2. antibiyotik kullanımına geçmeden önce ara vermeli miyim
Durumu aşırı kötülemiyorsa ara vermek gerekir bir kaç gün. İlk olarak dışkısı parlaklığı ve boyamasından kaynaklı koksidyoz tabanlı bir dışkıyı anımsattığı için ben olsam bu yönde tercih yapardım. Basit bir sulphamazethin bile toparlayabilir durumunu.

Durumu aşırı kötülemiyorsa ara vermek gerekir bir kaç gün. İlk olarak dışkısı parlaklığı ve boyamasından kaynaklı koksidyoz tabanlı bir dışkıyı anımsattığı için ben olsam bu yönde tercih yapardım. Basit bir sulphamazethin bile toparlayabilir durumunu.
Tamamdır o zaman 1 gün ara vereyim peki ara verdikten sonra ne kullanmam gerekiyor

Sulphamazethineyi bugün temin ettim yarından itibaren hangi dozajda kullanayim