Kuşum hastalandı acil yardımınızı bekliyorum

Elraenn

Forum Sakini
Arkadaşlar kuşumu bu sabah yerde yatarken gördüm ve aşırı halsiz şuan. Kafesin altında mısır granülü olduğu için net dışkı fotoğrafı yok ancak acil olarak ne yapabilirim? Sulphamezathine var kullanmalımıyım? (Daha önceden rahimi şisiyordu ve dışkı yapmakta zorlanıyordu şuan alt tarafı komple ıslak büyük ihtimal iç parazit var) @Doğanay Y. herkesin acil yardımını bekliyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20220213_153042-min.jpg
    IMG_20220213_153042-min.jpg
    689.4 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20220213_152012-min.jpg
    IMG_20220213_152012-min.jpg
    877.5 KB · Görüntüleme: 20
Birde ortadan bölmeli kafesin bir tarafında bu hasta kuş, diğer tarafında eşi ve çocukları vardı. Eşi ve çocukları kafesin ortadan bölmesine gelip hasta kuşun gagasına vs. Dokunuyordu. Onlarada bulaşmış mıdır? Onlara ne tür tedbir almam gerek?

İlk önce mümkünse veterine götürün. Acil bir durum olabilir.

Eğer götüremiyorsanız, bence imkanınız varsa hasta kuşu başka bir kafese alıp, izole etmeye bakın. Sonuçta sorununu bilmiyoruz, bulaşıcı olabilir.

Eğer kafes yoksa fazladan, kafes bölmesinin arasını karton kağıt ile kapatırsanız en azından temasını önlersiniz.

Ve dışkı fotoğrafı da gerekiyor.

yumurta sıkışması, zehirlenme vb. gibi bir durum yoksa büyük ihtimal bakteriyel enfeksiyon vardır. hiç bişey yapamiyosaniz ağızdan bi damla sulphamezathine verebilirsiniz kaybedeceğiniz bişey yok

acil olarak veteriner ya da tecrübeli bir kusçuya götürürseniz iyi olur

Durum epey ağır. İmkanınız varsa veteriner geciktirmeyin. Diğer yorumlara katılıyorum.

İlk önce mümkünse veterine götürün. Acil bir durum olabilir.

Eğer götüremiyorsanız, bence imkanınız varsa hasta kuşu başka bir kafese alıp, izole etmeye bakın. Sonuçta sorununu bilmiyoruz, bulaşıcı olabilir.

Eğer kafes yoksa fazladan, kafes bölmesinin arasını karton kağıt ile kapatırsanız en azından temasını önlersiniz.

Ve dışkı fotoğrafı da gerekiyor.

Durum epey ağır. İmkanınız varsa veteriner geciktirmeyin. Diğer yorumlara katılıyorum.
Bu postu paylaştığım akşam vefat etmişti

Arkadaşlar merhaba arkadaşımın kuşu bir tane yumurta yapmıştı şimdi ikinci yumurtadan şüpheleniyoruz daha önce hiç yumurta yapmadığı İÇİN bunun dışında anlayamadık. Halsiz kendini kabartmıştı Samsun’da yaşıyorlar ve kuştan anlayan bir veteriner yok maalesef Samsun’da yaşayan tecrübeli birisi var mı aramızda ya da ne yapabiliriz dışkısı da bi garip ekliyorum fotoğrafı lütfen yardım edin

Ekli dosyalar

• E32AC003-5470-411C-9513-3E76206B50D0.jpeg
    E32AC003-5470-411C-9513-3E76206B50D0.jpeg
    83 KB · Görüntüleme: 6
Arkadaşlar merhaba arkadaşımın kuşu bir tane yumurta yapmıştı şimdi ikinci yumurtadan şüpheleniyoruz daha önce hiç yumurta yapmadığı İÇİN bunun dışında anlayamadık. Halsiz kendini kabartmıştı Samsun’da yaşıyorlar ve kuştan anlayan bir veteriner yok maalesef Samsun’da yaşayan tecrübeli birisi var mı aramızda ya da ne yapabiliriz dışkısı da bi garip ekliyorum fotoğrafı lütfen yardım edin
2C9AE66E-C041-40A6-8B2F-4FA16EC63C74.jpeg

Çok geçmiş olsun. Bu tür durumlar hakkında çok bilgili değilim ama yumurta tıkanması var gibi gözüküyor ☹️
Bu konuları inceleyebilirsiniz. Bilgi sahibi arkadaşlarda çevrimiçi olur olmaz yazacaklardır

Çok geçmiş olsun. Bu tür durumlar hakkında çok bilgili değilim ama yumurta tıkanması var gibi gözüküyor ☹️
Bu konuları inceleyebilirsiniz. Bilgi sahibi arkadaşlarda çevrimiçi olur olmaz yazacaklardır
Teşekkürler bekliyorum ??

Yani yumurta değil mi sizce halsiz ve uçamıyor yem vs yiyor ama kanat titretmesi normal mi
Bunun çok nedeni olabilir. Stres durumunda bile titreme olabilir. Ateşli hastaliklarda da benzer belirtiler var. Önlem amaçlı ilk aşama kalsiyum ve d vit takviyesi gerekiyor. Sıkışma durumu da varsa şayet veterinere götürmek şart

Kalsiyum ve d vit olarak ne önerirsiniz , totosunun attığım yeri yumuşakmış sanırım yumurta sıkışmalarında öyle olmuyor

Kalsiyum ve d için nekton msa ya da versele laga calci lux alinabilir. Yağlanma bazen üreme doneminde o bölgede yogunlasabiliyor. Üreme sonrasi hızla eriyor aslinda. Ancak kalıcı bir yağlanma ise beslenmesini ve bol bol antreman yaptırmanız gerekiyor

Kalsiyum ve d için nekton msa ya da versele laga calci lux alinabilir. Yağlanma bazen üreme doneminde o bölgede yogunlasabiliyor. Üreme sonrasi hızla eriyor aslinda. Ancak kalıcı bir yağlanma ise beslenmesini ve bol bol antreman yaptırmanız gerekiyor
Size nereden ulaşabilirim Doğanay bey çok acil bi durum var