Kuşum nefes alırken tık tık ses çıkarıyor

archon62

iyikus.com Üyesi
Merhaba dostlar tekrar konu açıyorum kuşun bugün fıs fıs diye ses çıkardığını sonunda kaydettim tecrübeli ustalar ne yapmam gerektiğini söylerse çok iyi olur.
Kuşumun videosu: 10 Mayıs 2022
İlk başlarda ağız kokusu vardı 20-25 gün önce daha sonrasında kuşu yıkadım elimle ve havluyla kuruladım, aradan 2 hafta geçti ve son 5 gündür kuşum garip sesler çıkarıyor videoda görüldüğü gibi
-iştahı normal ama eskisi gibi değil
-dışkısında bir problem yok aynı
-ağız kokusu için 4 gün triflucan verdim nispeten geçti.
-Kuşum çoğu zaman kabarık duruyor ve eski canlılığı yok
-Ötüşünde bir değişik bir ses tonu var ilk ben yanına geldiğinde öterken sonra gene aynı sese dönüyor.
-Suyuna birkaç damla limon kattım ama etki etti mi bilmiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim kuşumu kaybetmek istemiyorum.

Abi geçmiş olsun... Kuşunuz sağlıklı duruyor. Dışkı fotoğrafıda ekleyiniz solunumdan başka sıkıntı varmı Hocalar bakacaktır. Birde hemen kekik çayı veriniz rahatlatacaktır...

Teşekkür ederim kuyruk oynatması var yukarı aşağı uzun bir biçimde kuşuma 2 hafta önce elle banyo yaptırmıştım aylardır yapmıyordu ondan sonra hayvanda bunlar baş gösterdi şuan okaliptüs yağı aldım kaynar suya 1 damla atıp buharını kuşuma vericem bir de polivit alıcağım takviye olarak

Abi Hocalar baksın daha iyi bilirler. Banyodan dolayı olabilir acizane elle yıkamak yerine fıs fıs alın fıs fısla yıkayın hem çok güzel eğleniyorlar. Kekik çayını verin mutlaka. Hocalar bi baksın ona göre ilaç alın deriz.

Kusu asla elinizle yikamayin ve havluyla kurulamayin oncelikle. Hic bir sekilde kendi yikanmiyorsa sprey sikabilirsiniz uzerine toz gibi onu da abartmadan. Kurulmasini kendine birakin. Agizda koku var diyorsaniz agiz icini bir incelemek gerekir iyice. Mantar sarmis olabilir. Yikamadan dolayi usutmus de olabilirsiniz kusu. Agiz icini iyice inceleyin her sey normalse biraz daha gozlemleyin derim. Diskisi ne durumda?

3 damla okaliptus yağını kaynar suya atıp kuşun kafesinin yanına koydum şuan biraz daha canlı fakat kuyruk sallaması ve nefes alırken yaptığı tık tık ses devam ediyor

Solunum problemleri için veteriner ilaçlarına yönelmeniz gerekiyor. Doksisiklin etken maddeli ilaç temin ediniz

Baska bir sorunu varsa yanlis tedavi uygulamis olursunuz. Mantar varsa antibiyotik ile mantari costurmus olursunuz. Hem kusu daha zor duruma sokar hem maddi acidan daha da masrafli bir surece girersiniz. Uzman bir veterinerde nokta atisi tedavi her zaman daha dogru olacaktir

En büyük sıkıntısı şu videoda nefes alırken çıkardığı ses ama ustalar da yorum yapmadı zaten şuan zaten söylediğim ilaçlar ve belirtiler üzerinden yorum yaptınız herhangi bir ekstra ekspertizinizi görmedim gene de teşekkürler