Kuşum öksürmeye hapşırmaya benzer sesler çıkarıyor

Mavişim00

Yeni Üye
Kuşum 2-3 saattir hapşırmaya öksürmeye benzer sesler çıkarıyor tüyleri kabarık halsiz gibi gözlerini de kapatıyor açıyor. Yem yiyordu ve sabah da gayet mutlu her zamanki sesleriyle ötüyordu şimdi birden ne oldu. Biraz her zaman suyuna döktüğüm polivit şurubu vardı bayadır dökmüyprfum bugğn baktım 2 ay geçmiş tarihi ama yine de bi damla kadar ağzına döktüm faydası olur diye kafesten çıkarmaya çalıştım her zaman direnirdi kaçardı bu sefer kaçmadı elimde kaldı hali yok gibi ne yapmam lazım muhabbet kuşum yaklaşık 2-3 yaşlarında

Benim kuşum da birkaç gündür gagasını tüneğe, kafese sürtüyor; kaşıyıp sürekli hapşırıyor. Sanki nezle olmuş gibi. Bir gözünü de kapatmaya meyilli, diğeri açık oluyor ama her zaman yapmıyor. Hafif de tüy döküyor.

Tam mevsim geçişi, hava birden soğudu ama kuş soğuk bir yerde veya hava akımında kalmadı, suluk her gün yenilendi. Yem sürekli tazelendi.

Ne yapılması lazım?

Yeni konu açmak istemedim, belirtiler ortak olduğu için.

Benim kuşum da birkaç gündür gagasını tüneğe, kafese sürtüyor; kaşıyıp sürekli hapşırıyor. Sanki nezle olmuş gibi. Bir gözünü de kapatmaya meyilli, diğeri açık oluyor ama her zaman yapmıyor. Hafif de tüy döküyor.

Tam mevsim geçişi, hava birden soğudu ama kuş soğuk bir yerde veya hava akımında kalmadı, suluk her gün yenilendi. Yem sürekli tazelendi.

Ne yapılması lazım?

Yeni konu açmak istemedim, belirtiler ortak olduğu için.
Veterinere videolu olarak gösterdim solunum yolu sıkıntısı olabilir dedi yarın uğramamı ilaç vereceğini söyledi umarım yarına kadar bişey olmaz çok korkuyorum onun için. Sizi de bilgilendirmek istedim. Eğer tedavi olumlu olursa yine bilgilendireceğim :’)

Veterinere videolu olarak gösterdim solunum yolu sıkıntısı olabilir dedi yarın uğramamı ilaç vereceğini söyledi umarım yarına kadar bişey olmaz çok korkuyorum onun için. Sizi de bilgilendirmek istedim. Eğer tedavi olumlu olursa yine bilgilendireceğim :’)
Teşekkür ederim. Benim kuşumda da solunumla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Birkaç gün vitamin + sebze + mama takviyesi ile gideceğim. Eğer düzelme gözükmezse ilaç tedavisi şart gibi gözüküyor.

Yemini az çok yiyorsa, çok halsiz değilse, kafesin altına inmediyse bir günde kuşa bir şey olmaz diye tahmin ediyorum.

Şöyle bir durum var ki benim kuşumun dışkısında bir sorun yok. Sizin kuşunuzda ishal belirtisi var mı?

IMG-20231127-152210.jpg
Bunlar da dışkısı.

@Doğanay Y.

Son düzenleme:
Şimdi de nefes alırken ıslık sesine benzer ses çıkıyor. Sanırım %90 solunum yolu sıkıntısı.

Enrofloksasin etken maddesi gerekiyor sanırım. @Doğanay Y. Ne önerirsiniz hocam?

Kabarmasi üşütme sorunu gibi değil. Bu nedenle solunum olabilir bir ihtimalle. Ağırlığı nasıl?

Kabarmasi üşütme sorunu gibi değil. Bu nedenle solunum olabilir bir ihtimalle. Ağırlığı nasıl?
Kabarmasından değil de sürekli hapşırıp bir gözünü kapatmasından, bir yere yaslanma ihtiyacından ve uyumasından, nefes alırken bazen tiz bir vik vik ses gelmesinden(çok nadir) dolayı üşütmeden şüphelendim. Genelde sol gözünü hep kapatmak istiyor. Ses olunca sol gözünü 2sn açıyor sonra yine kapatıyor. Gagasını da sürekli tüneğe, kafese sürtüp kaşıyor.

Üşütme ve nezle durumlarında tek göz kapanabiliyormuş öyle duymuştım. Doğru mudur bu?

Ağırlığını ölçemedim çünkü halsiz gözüktüğü için dışarı çıkınca uçup düşmesin diye.

Yaklaşık 3 gündür bu şekilde. Durumunu tam anlamadan ilaca başlamak istemedim.

Üşütme sorunu olduğunu farz edersek. Kendi kendine geçme ihtimali var mı? Yoksa illa ilaç mı kullanılmalı?

Üşütme olmadığını farz edersek sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?

Son düzenleme:
Gerekli enerjisi yok muhtemelen bu nedenle bir köşeye yaslanma ihtiyacı hissediyor olabilir. İlk aşamada elektrolit desteği verilebilir. Yani aşırı durumu belli etmiyor bana göre. Solunum da tam diyemiyorum doğrusu. Bazen kuş karakterleri değişkenlik gösterebiliyor. Bu davranışı keyif aldığı bir dinlenme/siesta saati olabilir. İyi uyku alamıyorsa ve ek olarak dış parazit sorunları varsa da bu şekilde yapabiliyorlar bazen.

Gerekli enerjisi yok muhtemelen bu nedenle bir köşeye yaslanma ihtiyacı hissediyor olabilir. İlk aşamada elektrolit desteği verilebilir. Yani aşırı durumu belli etmiyor bana göre. Solunum da tam diyemiyorum doğrusu. Bazen kuş karakterleri değişkenlik gösterebiliyor. Bu davranışı keyif aldığı bir dinlenme/siesta saati olabilir. İyi uyku alamıyorsa ve ek olarak dış parazit sorunları varsa da bu şekilde yapabiliyorlar bazen.
O zaman 1-2 gün daha takip edeyim ama benim dediğim gibi sanki akıntı var gibi ağzından ses çıkarıyor.

Ben ne olur ne olmaz antibiyotik almayı düşünüyorum, kenarda durur, eğer geçmezse bu durum mecbur kullanırım.

Doksimis ve levadoks bunlardan biri uygun olur mu? Nasıl kullanılmalı? Açıklar mısınız?

Suluğa kaç damla, hangi saatte verilmeli, kaç saat suda durmalı vs.

O zaman 1-2 gün daha takip edeyim ama benim dediğim gibi sanki akıntı var gibi ağzından ses çıkarıyor.

Ben ne olur ne olmaz antibiyotik almayı düşünüyorum, kenarda durur, eğer geçmezse bu durum mecbur kullanırım.

Doksimis ve levadoks bunlardan biri uygun olur mu? Nasıl kullanılmalı? Açıklar mısınız?

Suluğa kaç damla, hangi saatte verilmeli, kaç saat suda durmalı vs.
evet iki üründe olabilir. Solunum ilaçlarını mümkünse ağızdan damlatarak veriniz. Bu konuda iyi değilseniz damlayı 2-3 damla su ile seyreltip tam anlamıyla yararlanması sağlanabilir. Suya katacağım derseniz de 7-9 damla arası yarım suluğa eklenmeli.

evet iki üründe olabilir. Solunum ilaçlarını mümkünse ağızdan damlatarak veriniz. Bu konuda iyi değilseniz damlayı 2-3 damla su ile seyreltip tam anlamıyla yararlanması sağlanabilir. Suya katacağım derseniz de 7-9 damla arası yarım suluğa eklenmeli.
ağızdan damlatmam mümkün değil, çünkü hiç ele alınmıyor. ele alınca çok patırıyor.

çay kaşığına seyreltip öyle versek olur sanırım.

ilaçlı su kaç saat kalmalı?

doksimis mi levadoks mu daha uygun olur solunum sorununa hocam, karar veremedim.

ağızdan damlatmam mümkün değil, çünkü hiç ele alınmıyor. ele alınca çok patırıyor.

çay kaşığına seyreltip öyle versek olur sanırım.

ilaçlı su kaç saat kalmalı?

doksimis mi levadoks mu daha uygun olur solunum sorununa hocam, karar veremedim.
doksimis 8-10 saat ardından tazelenmeli.

doksimis 8-10 saat ardından tazelenmeli.
teşekkürler hocam, doksimis'in % olarak tek ceşidi mi oluyor? %5 %10 %20 falan çeşitleri var mı?

doksimis'i geçen sene yaz aylarında kullanmıştım kuşta.

şimdiye bozulmuştur diye düşünüyorum. sanırım yeniden temin etmem lazım. doğru mudur?

kuş şu hareketleri yapıyor. son ses açıp izler misiniz?

Son düzenleme:
Güncel bir ürün çıkmadı ise evet doğrudan doksimis almanız yeterli gelir. Bozulmuştur geçen yaz alınan ürün. Sindirim güçlüğü çekiyor bence bu son videoya göre. Rahatlatma yöntemi bu

Güncel bir ürün çıkmadı ise evet doğrudan doksimis almanız yeterli gelir. Bozulmuştur geçen yaz alınan ürün. Sindirim güçlüğü çekiyor bence bu son videoya göre. Rahatlatma yöntemi bu
Hocam kuşun hapşırmıyor artık pek, dışkıları da yine iyi ama o davranışı hiç geçmedi. Antibiyotik de kullanmak istemiyorum çünkü 2-3 ay önce yine böyle yapmıştı ama 5 gün sonra falan geçmişti kendiliğinden, şimdi 10 gündür geçmedi. Ne yapmalıyım?