Kuşum sanırım üşüttü

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hasan.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hasan.

Veteran
Merhaba. Düne kadar hiçbir sorun olmayan kusumda bugün bir halsizlik başladı. 11 gibi uyandık, kahvaltımı ettim kuşu da odasına koydum. Dışarı çıkarmak için gittim ama halsiz gibiydi dışarı çıkmak istemedi. Yarım saat sonra da videodaki gibi ogurup kusmaya başladı. Yaklaşık 8-9 tohum çıkarttı. Suyuna multivit koydum mama hazırlıyorum şimdi. Birkaç gün önce de probiyotik vermiştim zaten. Aklıma sadece üşütme geliyor. Bu kusma olayi usutmeden kaynakli olabilir mi? Bazi odaların camlari full açık bırakıyor ev ahalisi hava iyi diye. Cereyanda kalmış olabilir mi çünkü başka bir ihtimal yok. En son bu kusma olayını 1 sene önce yaşamıştık.

Birkac dakika önce yine kustu. Nolur yardım edin. Dışkıları bu şekilde, kustugu yemler de var.
IMG_20220628_134015.jpg
IMG_20220628_134007.jpg

Son düzenleme:
Kanatlarını genelde kaldırıyor ateşi olabilir. Genelde 33-34 derece civarı çıkıyor ateşi. Dışkı resimleri 3-4 günlük şimdi kafesin altına peçete koyup dıski yaptığında fotograflarini atarım. @Doğanay Y. @Taha Aktaş siz de bakar mısınız lütfen. Kanatlarını titretiyordu Allah'a şükür şu an biraz daha iyi maşallah.
IMG_20220628_134206.jpg

Son düzenleme:
Size ilgi kusması yapıyor olabilir. Genelde pek kanat oynatmazlar hastalık kusmalarında ancak oladabilir. Her kuş aynı karakterde olmayabiliyor. Siz kafes yakınında olmadığınızda da benzer kusma durumu oluyor mu? uzaktan gizlice gözetleyin ara ara.

Size ilgi kusması yapıyor olabilir. Genelde pek kanat oynatmazlar hastalık kusmalarında ancak oladabilir. Her kuş aynı karakterde olmayabiliyor. Siz kafes yakınında olmadığınızda da benzer kusma durumu oluyor mu? uzaktan gizlice gözetleyin ara ara.
Merhaba abi. Yok bunun ilgi ile alakası yok hatırlarsanız 1 sene önceki konumla tıpatıp aynı bir durumla karşı karşıya kaldık. Konum da burada. Aynı belirtiler var bu belirtilerin hepsi cereyanda kaldığını gösteriyor maalesef ülkede havalar ani değişince ev ahalisi de bilemedi cereyanda kaldı kuşumuz.

Tüy bakımı yapıyor bu iyi bir şey diye düşünüyorum. Genelde uyuyor, uyurken bazen kabarık oluyor kabarık olmadığı zamanlar da kanat titretiyor. Sanki bizim içimizin titremesi gibi. Yaklaşık yarım saat önce kustu ama ilgi kusması gibi değil hasta yani. Sonrasında Allah'a şükür yemek yedi, kızıl darısından da yedi ve 1-2 mamanın tadına bakıp vitaminli suyundan içti. Sonrasında yaptığı dışkı da bu şekilde. Ev sıcaklığı 23 derece civarında hava akımı yok. Daha ne yapmalıyım ishal ama yine de sindirime iyi gelir diye az Marul vs. Vermeli miyim abi? Multivit koyulu şuan başka ne yapmalıyım? İlaç maalesef burada bulamam ama bitkisel önerileriniz varsa ve nasıl yapılacağını söylerseniz çok sevinirim. Gerçekten korktuk ailecek, başına bir sey olmasını istemiyoruz. İlgilendiğiniz için sağolun.
IMG_20220628_184212.jpg
IMG_20220628_184203.jpg

Kuşumun kanadı titriyor ve uykulu 1 sene önceki konum. Ve o videodaki hareketi bazen yaptı. Şu an Maşallah daha iyi.

Son düzenleme:
Marul değil de roka ya da türevi diğer sebzeler daha iyi olur. Kusma durumu biliyorsunuz çoğu hastalığın ortak belirtisi :(
Yani sindirim sorunu muhtemelen sizin durum bana göre. Bir de ishalinin olması bu yönde bir ayrıma gitmenin doğru olacağını söylüyor. Probiyotik, elektrolit düzeltmez ise 2-3 günde ilaç kullanmak gerekecek :( Elinizde hangi ilaçlar var?

Marul değil de roka ya da türevi diğer sebzeler daha iyi olur. Kusma durumu biliyorsunuz çoğu hastalığın ortak belirtisi :(
Yani sindirim sorunu muhtemelen sizin durum bana göre. Bir de ishalinin olması bu yönde bir ayrıma gitmenin doğru olacağını söylüyor. Probiyotik, elektrolit düzeltmez ise 2-3 günde ilaç kullanmak gerekecek :( Elinizde hangi ilaçlar var?
Hayırlı akşamlar abi tekrar. Son dışkıları bu şekilde. Sindirim sorunu olduğunu hiç düşünmedim. Bugün mahalledeki tanıdık bir kuşcuya götürdük, kursak kısmına baktı ve morluk gibi belirtilerin olmadığını normal olduğunu söyledi. Kuşumuz %99 ihtimalle dün cereyanda kaldı bu bizim hatamız. Ki belirtiler de cereyanla aynı belirtiler ama kusmayı anlayamadım. Şu an için dışkıları bu şekilde, Allah'a şükür düzelmeye başladı maşallah daha neşeli. Elimde Röhnfried multivitamin ve probiyotik hariç başka hiçbir şey yok maalesef. Yumurta maması yapıp Versele Laga'nın mama takviyesi ile de karıştırıyorum. Bir de darı var işte. İlaç kullanmaya çok yakın bakmıyorum abi kısaca.
IMG_20220628_195146.jpg
IMG_20220628_195050.jpg

Bir kaç gün bekleyelim, durum güncellemesi yaparsınız tekrardan
Bugün maşallah daha iyi abi. İlk attığım dışkı sabah uyurken yaptıkları. Diğeri ise gün içindeki. Gün içinde yaptığı dışkılarda daha az iz var. Şu anlık suyuna multivit değil probiyotik koydum ve yine aynı şekil yumurta maması. Çok daha canlı, dışarı çıkmak istediği için çıkardım uçtu vs maşallah.
IMG_20220629_203151.jpg
IMG_20220629_203201.jpg

abi röhnfried probiyotik ve multivitamin hariç elimde bir ilaç yok :(

Merhaba, forumu okurken Kayseri'deki depremle ilgili bir mesajiniz gozume carpmisti sanirim, eger Kayseri'deyseniz bende asagidaki ilaclar var uygun gorulurse verebilirim. Hepsi eczaneden alinmis beseri ilaclar oldugu icin her bir ilac icin gerekenin fazlasi var elimde.

Antibiyotik: Monodoks
Fungal: Mikostatin, Flucanazol (Zolax)
Protozoa/g- bakteri icin: Flagyl

bence de antibiyotik başlanmalı

eczaneden bactrim şurup temin edilebilir, ya da veterinerden enrofloksasin etken maddeli herhangi bir antibiyotik alınabilir
Onlar ilaç değil yem premiksidir. Veteriner ilaçları gerek. @neanderthalensis @Malkoçoğlu
Bu 3. gün ve dışkıları böyle dışkı izleri azaldı. Bulabilirsem bactrim bulayım da abi nasıl bir ilaç çok mu ağır kötü bir şey olur mu?
IMG_20220630_210935.jpg

IMG_20220630_211244.jpg
Merhaba, forumu okurken Kayseri'deki depremle ilgili bir mesajiniz gozume carpmisti sanirim, eger Kayseri'deyseniz bende asagidaki ilaclar var uygun gorulurse verebilirim. Hepsi eczaneden alinmis beseri ilaclar oldugu icin her bir ilac icin gerekenin fazlasi var elimde.

Antibiyotik: Monodoks
Fungal: Mikostatin, Flucanazol (Zolax)
Protozoa/g- bakteri icin: Flagyl
Teşekkür ederim abi. Ben çok ilaç kullanmak istemiyorum zorunda kalmadıkça eğer kullanacaksam ve bulamazsam size geri dönüş yaparım

Bu 3. gün ve dışkıları böyle dışkı izleri azaldı. Bulabilirsem bactrim bulayım da abi nasıl bir ilaç çok mu ağır kötü bir şey olur mu?
Ekli dosyayı görüntüle 24686

Ekli dosyayı görüntüle 24687

Teşekkür ederim abi. Ben çok ilaç kullanmak istemiyorum zorunda kalmadıkça eğer kullanacaksam ve bulamazsam size geri dönüş yaparım

Abi degilim ama neyse (:
Umarim kusunuzda ilac gerektirecek bir durum yoktur ya da varsa bile bir an once iyilesir, gecmis olsun.

Ekli dosyayı görüntüle 24686

Ekli dosyayı görüntüle 24687

dışkı etrafındaki sarılı yeşilli renklenme bağırsak ve sindirim sistemindeki organlarda enfeksiyon olduğunu gösterir

ilaç kullanıp kullanmamak sizin takdiriniz tabi ki, ben kendi yapacağım şeyi yazdım

dışkı etrafındaki sarılı yeşilli renklenme bağırsak ve sindirim sistemindeki organlarda enfeksiyon olduğunu gösterir

ilaç kullanıp kullanmamak sizin takdiriniz tabi ki, ben kendi yapacağım şeyi yazdım
İlaçtan başka doğal çözümler var mı abi? varsa bilgilendirirsen gerçekten çok sevinirim böyle bitkisel olabilir vs. şimdi ilaç kullanmak belki de yanlış yerlere zarar verebilir tepki yapabilir. Çünkü benim kuşumda bir tık ilgi sorunu var. Yanından gittiğimizde heyecanlanıp kanat titretmesi gibi değişik bir hale bürünüyor tüylerini küçültüyor gözlerini açıyor falan. ama korktuğu için değil kesinlikle. biz yanına gittiğimizde veya sevdiği bi oyuncağı verince duruluyor. bu esnada dışkıları hep olmasa da bozulabiliyor, yani yanlış belirti olabilir demek istiyorum. ilaç istemememin bir nedeni de bu abi kuşum ne zaman içeriden o birbirlerini çağırma sesi olan cik cik diye öterse belli ki bu hareketi yapıyor. ve belki birkaç dışkısı bu yüzden bozuk oluyor vs. ama tabii en iyisini siz bilirsiniz eğer doğal çözüm yoksa belki deneyebilirim.