Kuşum sanırım üşüttü

Hasan.

Veteran
Merhaba. Düne kadar hiçbir sorun olmayan kusumda bugün bir halsizlik başladı. 11 gibi uyandık, kahvaltımı ettim kuşu da odasına koydum. Dışarı çıkarmak için gittim ama halsiz gibiydi dışarı çıkmak istemedi. Yarım saat sonra da videodaki gibi ogurup kusmaya başladı. Yaklaşık 8-9 tohum çıkarttı. Suyuna multivit koydum mama hazırlıyorum şimdi. Birkaç gün önce de probiyotik vermiştim zaten. Aklıma sadece üşütme geliyor. Bu kusma olayi usutmeden kaynakli olabilir mi? Bazi odaların camlari full açık bırakıyor ev ahalisi hava iyi diye. Cereyanda kalmış olabilir mi çünkü başka bir ihtimal yok. En son bu kusma olayını 1 sene önce yaşamıştık.

Birkac dakika önce yine kustu. Nolur yardım edin. Dışkıları bu şekilde, kustugu yemler de var.
IMG_20220628_134015.jpg
IMG_20220628_134007.jpg

Son düzenleme:

Hasan.

Veteran
Merhaba. Bugün 6. gün oldu. Dünden beridir suyuna bir şey katmadım. Yani 4 gün probiyotik multivitamin verdim. Arada da dal darı veriyorum. Kafesi daha dün temizledim ve dışkıları bu şekilde. Bir gelişme var mı? Kekik çayı alıp yapsam yardımcı olur mu? @Doğanay Y. @neanderthalensis @Malkoçoğlu
IMG_20220704_133946.jpg
IMG_20220704_133938.jpg
Bunları buraya yükleyemedim bunlara da bakar mısınız?
Kendisi böyle. Neşeli ama dışkılarına tam sağlıklı denilmez galiba. Kilosu 45 gram. İlaç kullanmaya gerek var mı sitraks falan hangi ilaç lazım kuşum için eğer durum ilaç gerektiriyorsa. Ek olarak 4-5 adet küçük tüyler var ve hal ve hareketleri tüy dokumune girebilir gibime geliyor ama biraz daha beklemek daha doğru olur

Son düzenleme:

Hasan.

Veteran
hala dışkılar bozuk görünüyor. Dış görünümü iyi
İşte abi yani maşallah kendisine baksan bir şeyi yok dersin aslında ama dışkıları böyle. Şimdi kekik çayı yapıp vereceğim bakalım sonuçlar neler olacak. Normal evlerde bulunan kurutulmuş kekik olur değil mi illa o dal gibi olanlarından almaya gerek yok

roadhouseblues

Veteran
İşte abi yani maşallah kendisine baksan bir şeyi yok dersin aslında ama dışkıları böyle. Şimdi kekik çayı yapıp vereceğim bakalım sonuçlar neler olacak. Normal evlerde bulunan kurutulmuş kekik olur değil mi illa o dal gibi olanlarından almaya gerek yok
Konuyu inceledim de şimdi sizin durumda mutlaka ilaç kullanmak gerekiyor.Diğer arkadaşlarım da söylemiş zaten ,ilaçsız geçecek gibi değil,ilerlemiş.Kuşlarda gereksiz ilaç kullanmaya hepimiz karşıyız zaten ama gereken durumda da kullanmazsanız kuşunuzu kaybetmeye kadar gider.Kuşun şu anlık dış görünümü iyi olabilir,ki kusuyormuş bu kötü bir şey ama , kuşlar hastalık saklama konusunda çok ustadırlar.Doğada çok savunmasız ve minik canlılar oldukları için bir savunma mekanizması olarak hastalık gizlemeyi öğrenmişler zamanla.Uzun lafın kısası bir an önce bir antibiyotik almanızı tavsiye ediyorum.Hatta bakteriyel enfeksiyonu eledikten sonra düzelmezse 2.bi ilaç kullanmanız gerekebilir.Konunuza cevap yazan hocalarım benden çok daha bilgili ,ilaç konusunda onlara danışalım benim nacizane tavsiyem sulphamezathine veya bactrim şurup olacak.

Hasan.

Veteran
Konuyu inceledim de şimdi sizin durumda mutlaka ilaç kullanmak gerekiyor.Diğer arkadaşlarım da söylemiş zaten ,ilaçsız geçecek gibi değil,ilerlemiş.Kuşlarda gereksiz ilaç kullanmaya hepimiz karşıyız zaten ama gereken durumda da kullanmazsanız kuşunuzu kaybetmeye kadar gider.Kuşun şu anlık dış görünümü iyi olabilir,ki kusuyormuş bu kötü bir şey ama , kuşlar hastalık saklama konusunda çok ustadırlar.Doğada çok savunmasız ve minik canlılar oldukları için bir savunma mekanizması olarak hastalık gizlemeyi öğrenmişler zamanla.Uzun lafın kısası bir an önce bir antibiyotik almanızı tavsiye ediyorum.Hatta bakteriyel enfeksiyonu eledikten sonra düzelmezse 2.bi ilaç kullanmanız gerekebilir.Konunuza cevap yazan hocalarım benden çok daha bilgili ,ilaç konusunda onlara danışalım benim nacizane tavsiyem sulphamezathine veya bactrim şurup olacak.
Sağolun. Dediğiniz şurupları internetten alabilir miyim? Veya her eczanede var mıdır ve inşallah işe yarar değil mi @Doğanay Y. @Malkoçoğlu @neanderthalensis hocalarım siz ne önerirsiniz? İlacı nasıl kullanmalıyım?

roadhouseblues

Veteran
Sağolun. Dediğiniz şurupları internetten alabilir miyim? Veya her eczanede var mıdır ve inşallah işe yarar değil mi @Doğanay Y. @Malkoçoğlu @neanderthalensis hocalarım siz ne önerirsiniz? İlacı nasıl kullanmalıyım?
Bactrim eczanede satılıyor sulphamezathine sadece veterinerlerde olur eğer bunu alacaksanız gitmeden önce veterineri arayıp ellerinde bu ilacın olup olmadığını sorun mutlaka

Hasan.

Veteran
@Doğanay Y. @neanderthalensis @nextwhiskey hocalarım merhaba. Bugün 7. gün oldu. Dün ve bugün seyreltilmis kekik çayı koydum suluğuna, bir iki içti. Altını temizledim ve bugünkü dışkıları bu şekilde. Gelişme var mı? Maşallah neşesinde sorun yok.

Birkaç yere Sulphamezathine sordum yokmuş ama belki şehir merkezine doğru gidersem bulabilirim. Şimdilik Bactrim şurup aldım. Dediğinize göre bakteri/mantar enfeksiyonu var kusumda. Bu ilaç neye etki ediyor ve fayda eder mi? Nasıl ve kaç gün boyunca kullanmalıyım?

Ek olarak belirtmek gerekirse çok değil biraz tüy döküyor sanırım tüye girmeye hazırlanıyor.
IMG_20220705_194314.jpg
IMG_20220705_194951.jpg
IMG_20220705_195030.jpg

Ekli dosyalar

• IMG_20220705_193832.jpg
    IMG_20220705_193832.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 17

Hasan.

Veteran
Şimdilik öyle yapalım. 3 gün durum güncellemesi yapınız
Abi merhaba. Dünden beridir 5-6 damla Bactrim veriyorum 6 saatte suyunu değiştiriyorum bugün 2. günü ve bugün altını temizledim. Durumlar nasıldır, gelişme var mı? Birkaç günden beri tüy döküyor stresten mi oldu yoksa normal mi bilmiyorum ama tüye girecek gibi bunu da göz önünde bulundurabiliriz. Neşesi iyi maşallah.
IMG_20220707_181558.jpg
IMG_20220707_181932.jpg
IMG_20220707_182025.jpg

Hasan.

Veteran
Henüz yansıyan bir gelişme yok. Kullanmaya devam
Abi halen daha bir miktar iz bırakıyor. İlaç kullanmayı 5-6 gün önce bırakmıştım. Tekrardan kullanayım mı ne zaman kullanmaya başlamamı önerirsiniz? Eğer şimdi yine başlarsam ağır gelir diye düşünüyorum. Dün ve bugün multivit probiyotik verdim.

Bir de sağlıklı bir kuşun dışkısı az da olsa leke bırakır mı? Sonuçta idrarla beraber dışkı yapıyorlar ve o idrar bir miktar leke bırakır diye düşünüyorum ben.

Hasan.

Veteran
Az bir leke kabul edilebilir. İlaç kullanmak gerekmiyor belirti ve yoğun uyuklama yoksa
Anladım abi. Uyuklama yok. Ama saat geç olunca 11.15 gibi falan uyumaya başlıyor normal olarak. Yoksa gün içinde çok iyi maşallah. Ancak nedense geceleri dışkıdaki leke artıyor. Buraya iki tane güncel dışkı foto bırakıyorum. Lekeleri fazla olan gece yaptıkları. İlaç lazım mı, ne zaman başlamalıyım daha 1.5 hafta önce kullandigimdan ağır gelmesini istemiyorum.
IMG_20220714_124743.jpgIMG_20220714_125023.jpg