Kuşum şeffaf sıvı işiyor!

Littlekittie

iyikus.com Üyesi
Yaklaşık 3 yaşında olan dişi bir muhabbet kuşum var. Geçtiğimiz salı günü yumurtladı ancak yanında eş yok ara ara kızgınlık yumurtası yumurtluyor. Yumurtladığı günden beri sık sık fazla bir şekilde şeffaf sıvı ile yapıyor kakasını, kakasında bir sorun yok ancak bu şeffaf sıvıya anlam veremiyorum. Hareketleri ve duruşu normal her zamanki gibi ancak kakası beni çok korkutuyor lütfen cevaplayın ishal mi değil mi anlamıyorum. Bir de poposundaki tüylerde biraz seyrelme var ama onun yumurtlamadan dolayı olduğunu düşünüyorum şu anda da karnında yumurta var gibi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba hoş geldiniz. Yumurta döneminde dişilerin dışkısı büyür ve ishalimsi görünümde olabilir. Ek olarak kokusu da olabilir. Yuvada zaman geçirdikleri için ve yumurtlamaya devam ettiklerinden dolayı dışkıyı tutuyorlar bir müddet. Buda yoğun ve bol sıvılı olmasına neden oluyor. Eğer fotoğraf paylaşabilirseniz kontrol edelim yinede :)
Seyrelme tüylerde yumurtayla alakalı evet.

Oyla 0

Littlekittie

iyikus.com Üyesi
Dün son birkaç saatte sadece şeffaf sıvı yapmaya başladı yeşil dışkı neredeyse hiç yoktu bugün sıvı yapması geçmiş ancak dışkısı normalden az ve poposuna yapışmış, bir de sürekli ıkınma hareketini yapıyor ama dışkı gelmiyor bu kabız olduğunu mu gösterir?

Oyla 0

Littlekittie

iyikus.com Üyesi
Ben kabız olduğunu düşünerek biraz elma yedirdim ve suyuna zeytinyağı damlattım şimdi kakasını yaptı ama biraz sulu bu şekilde olması normal mi ve zeytinyağlı su ne kadar süre kalabilir?

Oyla 0

Littlekittie

iyikus.com Üyesi
Hala poposuna yapışıyor ve dışkısının miktarı normale göre çok az başka alıp kullanabileceğim bir ilaç falan var mı? Hareketleri çok normal her zamanki gibi etrafta oynayıp duruyor

Oyla 0

Littlekittie

iyikus.com Üyesi
Dün gece yine yumurtladı sabah baktığımda yumurtanın kabuğunu da içini de tamamıyla yemişti, az önce bu şekilde sarılı yeşilli şekilde 20190711_162915.jpgdışkıladı yumurtayı yediğinden dolayı mıdır endişelenecek bir durum mu? Fotoğrafta daha farklı duruyor ama sarı kısım bildiğimiz yumurta sarısı renginde içinde normal yeşil dışkı var.

Son düzenleme:
Oyla 0

Littlekittie

iyikus.com Üyesi
Bi de ben yemini son zamanlarda beğenmemeye başlamıştım dün yemini değiştirdim onunla ilgili olabilir mi?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
hmm ciddi ishal durumu varmış. Bu kadar beklemiyordum. Sulphamazethine kullanmanı öneririm ya da veterinere götürüp uygun bir ilaç almanı

Oyla 0

Littlekittie

iyikus.com Üyesi
Kesin ishal midir? Yazıyı yazdıktan sonra bir kere daha buna benzer yaptı sonrasında yine normal haline döndü sadece biraz şeffaf sıvı var etrafında onu da tuttuğu içindir demiştiniz daha az önce yaptı normal geldi bana dışkısı

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sizin durum yumurta üreme kanallarında iltihaplanma olduğunda gözlemlenen bir dışkı gibi. Bu nedenle riskli. Yumurta sarısı dışkıya karıştığı için bu renk bir dışkı gözlemleniyor diye düşünüyorum.
Örnek bir dışkı inceleme konusu:
Kuş Dışkılarına göre Hastalık Teşhisi

veterinere götürmeniz gerekiyor.

Oyla 0