Kuşumda hızlı nefes alıp verme sebebi ne olabilir?

minikmichael

Forum Sakini
Merhaba, 4.5 aylık kuşumda hızlı nefes alıp verme sorunu var. Özellikle yanına yaklaştığımızda daha da titremeye başlıyo. Sağ ayağı pek güçlü değil gibi tünekte de sağ ayağını havaya kaldırıp bekliyo arada, sağ kanadı da bazen titriyo. Genelde kafes tabanında duruyo ve fazla yem yemiyo. Dışarı çıktığında da pek uçmuyor bi köşede uyuyor. Bebekliğinden beri böyle ve aynı yaşta başka kuşum var o tamamen gelişimini tamamladı bu kuşum çok fazla ötemiyor bile. Sizce sorunu ne olabilir? Anne babası kardeş olduğundan dolayı bir engeli olabilir mi?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240615_230953_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20240615_230953_WhatsApp.jpg
    270.2 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_20240615_231000_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20240615_231000_WhatsApp.jpg
    236.2 KB · Görüntüleme: 7
Yanıtınız için teşekkür ederim. Gagası doğuştan böyle fakat daha da ileriye doğru uzuyor zamanla. Bugün veterinere gittim gagası için bişey yapamayız dedi. Bi antibiyotik bi multivitamin verdi sanırım kendileri hazırlamışlar. Bir de görseldeki takviyeleri verdi. Gagası yumuşamış ve dışkısı popo kısmında tahrişe sebep olmuş. Verdiği ürünleri araştırdığımda probiyotik benzeri olduğunu okudum. Elimde zaten entrobac var aynı anlama mı geliyor çözemedim. Gagasından dolayı yemek yiyemiyor ve 34 gram olmuş fakat gagası için çözüm sunmadı maalesef🙁 Sizlerin tavsiyesi var mı?
Doğanay hocamın dediği gibi gagası törpülenebilir. Avicare multi kullanmıştım bende muhabbetimde ama bir yararı oldu mu çok emin değilim. Gram olarak muhabbet kuşu gramında neredeyse. Verebiliyorsanız benim şahsi fikrim a21 mama alıp kendiniz besleme yapmanız. Sevda papağanı için gram biraz az çünkü. Sizi üzmek istemem ama benimde muhabbet kuşum aşırı şekilde zayıflamıştı. Elle besleme aklıma gelmediği için kaybettim. O yüzden dediğim gibi benim tavsiyem acil bir şekilde elle besleme yapmanız yönünde. En azından kilo kaybedip direnci düşmesin. Daha net bilgiyi tabiki hocalarım verecektir.

Doğanay hocamın dediği gibi gagası törpülenebilir. Avicare multi kullanmıştım bende muhabbetimde ama bir yararı oldu mu çok emin değilim. Gram olarak muhabbet kuşu gramında neredeyse. Verebiliyorsanız benim şahsi fikrim a21 mama alıp kendiniz besleme yapmanız. Sevda papağanı için gram biraz az çünkü. Sizi üzmek istemem ama benimde muhabbet kuşum aşırı şekilde zayıflamıştı. Elle besleme aklıma gelmediği için kaybettim. O yüzden dediğim gibi benim tavsiyem acil bir şekilde elle besleme yapmanız yönünde. En azından kilo kaybedip direnci düşmesin. Daha net bilgiyi tabiki hocalarım verecektir.
Teşekkür ederim yanıtınız için. Yavru olmadığı için yavru maması vermek doğru olur mu sizce? Bir de solunum sıkıntısı var nefesine kaçmasından korkuyorum beslerken

Teşekkür ederim yanıtınız için. Yavru olmadığı için yavru maması vermek doğru olur mu sizce? Bir de solunum sıkıntısı var nefesine kaçmasından korkuyorum beslerken
Önemli değil kuşun yavru yada büyük olması ölçüsü var sıvı değil daha katı yaparsınız şırıngayla beslersiniz. Tabiki solunum için ne der hocalarımız bilmiyorum ama benim kuşum için ben levadoks almıştım ama kullanmak nasip olmadı yine size de o tarz bir ilaç önerebilirler diye düşünüyorum

Önemli değil kuşun yavru yada büyük olması ölçüsü var sıvı değil daha katı yaparsınız şırıngayla beslersiniz. Tabiki solunum için ne der hocalarımız bilmiyorum ama benim kuşum için ben levadoks almıştım ama kullanmak nasip olmadı yine size de o tarz bir ilaç önerebilirler diye düşünüyorum
Çok teşekkürler yardımınız için 🙏 Kaybınız için çok üzüldüm, yine de siz elinizden geleni yapmışsınız bildiğiniz kadarıyla. Umarım tekrar yaşamazsınız böyle bi durum 😔

Elle besleme biraz zorlu olabiliyor ama yapilamaz değil. Gagası içinde uygun bir tırnak makası ile biraz uçlardan kesilebilir dikkatlice.

Elle besleme biraz zorlu olabiliyor ama yapilamaz değil. Gagası içinde uygun bir tırnak makası ile biraz uçlardan kesilebilir dikkatlice.
Kıyaslama gibi yapmış olmayım hocam ama kuş 34 gram diyor. Benim kuş 55 gram ideali de 45-60 gram arası diye biliyorum. Şu aşamada kuş daha fazla kilo kaybetmeden elle beslemeye başlaması daha iyi olur bence. Gaga uzun olduğu için Şuan yemesi de biraz zor olacak diye düşünüyorum. Siz daha iyi bilirsiniz tabiki. En azından çare bulana kadar elle besleyebilir diye düşündüm.

Beslenmesi zayıfladı ise elle besleme uygun olur bence de. Yemesini engelleyecek bir gaga uzunluğu da yok gerçi. Dışkı görseli ekler misiniz?

Geri