Kuşumda kuruma hastalığı var mı?

Gündüz demircan

iyikus.com Üyesi
Kuşum 8.5 aylık. Kuşumu elime aldığımda karnına parmağımı koydum ve kemiği çok keskindi ve üfleyince mor etleri görünüyor. Kuşumu elime alıp göbeğini suyla ıslattığımdada mor etleri görünüyor. Kimisi kuruma hastalığında kemik ele gelir mor etler görünür diyor kimisi ise kuşun iskeleti gereği kemiği vardır ve etrafında mor etler olması normal bir durum diyor çok kafam karıştı sizler güvenilir uzmanlar olduğunuz için sormak istedim. Kuşumda herhangi bir hareketsizlik kabarma iştahsızlık durumu yok gayet hareketli bir kuş ama bu kuruma hastalığında son evreye gelmeden bu belirtiler olmaz yazıyor internette. Fotoğraflarınıda ekledim sizce olabilir mi?

Ekli dosyalar

• 3449AA13-944F-4FC1-AA4A-A6F7227CC95C.jpeg
    3449AA13-944F-4FC1-AA4A-A6F7227CC95C.jpeg
    915.5 KB · Görüntüleme: 33
  • 67C0D5DE-EE82-437A-BA44-324DBF432E76.jpeg
    67C0D5DE-EE82-437A-BA44-324DBF432E76.jpeg
    965.5 KB · Görüntüleme: 33
Bazı gri ve mor faktörlü kuşların ten renkleri daha koyu olabildiği doğrudur ancak et rengi biraz daha kanlı bir kırmızı/mor renk arası olabiliyor kurumada. Birde kemiğe baktığınızda yağlı, kaslı dokusunu kaybetmiş olması lazım ki bu olduğunda ilerlemiş bir vaka ile karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir.
Bu hastalığın tespiti sadece dışkı analizi ile mümkündür. Kuşların zayıflamasına sebep olan onlarca hastalık vardır.

Oyla 0
kurumadan kastınız kursak mantarıysa kuş pek belirti göstermeden yavaş yavaş zayıflar , iyice ilerleyince kusmaya başlar, hatta bakteriyel enfeksiyon eşlik etmiyorsa dışkısı dahi bozulmayabilir. içinize sinmiyorsa yılda 2 kere 5'er gün triflucan ya da mikostatin kullanabilirsiniz.

Oyla 0
kurumadan kastınız kursak mantarıysa kuş pek belirti göstermeden yavaş yavaş zayıflar , iyice ilerleyince kusmaya başlar, hatta bakteriyel enfeksiyon eşlik etmiyorsa dışkısı dahi bozulmayabilir. içinize sinmiyorsa yılda 2 kere 5'er gün triflucan ya da mikostatin kullanabilirsiniz.
Şuan zaten suyuna 2-3 damla mikostatin koyuyorum 5 gün deneyeceğim bakalım ne olur ne olmaz eğer böyle bişey varsa ilerlerse kurtaramam

Oyla 0

Oyla 0
Dışkılar pek kötü görünmüyor. A+E vitamini yönünden zengin katkılar kullanınız. Bu grup vitaminler kuş iştahını açıyor ve daha çok yemelerine katkı sağlıyor.

Oyla 0
Dışkılar pek kötü görünmüyor. A+E vitamini yönünden zengin katkılar kullanınız. Bu grup vitaminler kuş iştahını açıyor ve daha çok yemelerine katkı sağlıyor.
Teşekkür ederim. Peki son bir soru daha sorsam benim elimde b vitamini ampul ve c vitamini ampul formu var serumların içine koyulan bunları kullansam kuşumun suyuna olur mu?

Oyla 0