kuşumda mantar ya da ilerlemiş akar hastalığı olduğunu öğrendim

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Bilallica
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Bilallica

iyikus.com Üyesi
bu konu hem herkese faydası olsun hem de benim yaptığım ihmalkarlığı kuşseverler yapmasın diye umarım biraz faydalı olur. daha önce kuşumda mantar var sanıp şu başlığı açtım : Kuşumun hastalığı ilerlemiş :( Mantar kremi olarak Travazol kullanılır mı ?

buradan epey cevap geldi ama ben vazelin tedavisi sadece uyguladım. travazol da sürmedim çünkü ishal yaptığını (kuş illa ağzına bir şekilde alıyor kremi napoarsan yap) söyleyenler de okudum o yüzden vaz geçtim. üstadlara saygısızlık olarak değil ama kendim de araştırmalarım sonucu bu kararı aldım.

kuşumda kesin akar var, buna artık eminim. diğer kuşlarda bir belirti yok hala, yaklaşık 4 aydır aynı kafesteler. beyaz kuşla arkadaşlar, o onu besliyor hatta bazen yem yemediğini görürse. bir nevi hemşiresi oldu onun resmen, akarların tünellerini temizliyor, kaşıyor vs. foto ve videoları koyuyorum. bu konuda tedavi önerisi olanlar var mı ?

Ekli dosyalar

• EA73539F-0924-4E39-93DA-D37F9F5C40CB.jpeg
    EA73539F-0924-4E39-93DA-D37F9F5C40CB.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 7
  • 22515D92-C55F-4CAF-9148-A8A33666CCEF.jpeg
    22515D92-C55F-4CAF-9148-A8A33666CCEF.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 7
Öncelikle söylemem gerekiyor ki buraya başlık açıp söylenenleri yapmayan kişilerin hemen hemen hepsinin kuşu öldü!! Maalesef 😕
Siz Akar diyorsanız öyledir yaptığınız araştırmanın tedavisini çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz
Ben sizin kuşunuz için bir kaç şey söylemek istiyorum
Kuşunuzun karaciğeri bitmiş
Eminim diyebilirim
Buda mantardan kaynaklanan bakteriden kaynaklı muhtemelen
Size bu tedavi sürecinde kolaylıklar diliyorum

Tedavi sonuçlanmadan kesin karar verdim diyemezsiniz. Vazelinle de bazı lezyonlar küçülebilir, hatta yok olabilir ancak tam tedavi sağlamaz. Yine de bildiğiniz yöntemi uygulamalısınız. Biz sadece öneride bulunabiliriz. Vazelini kuşlar tükettiğinde de ishal olacaktır bilginize!
Beyaz kuşu tehlikeye atıyorsunuz :( Aynı kafeste olmamalı, oda tedavi edilmeli.

şimdi herkesin ortak amacı bu canlılara yardım etmek, benimn de ilk hedefim bu. sıradan tekrar toparlayayım. bulunduğum yerde kanatlı veterineri var mı bilmiyorum bu forum bana daha güvenli geliyor o yüzden bu sefer aynı hataları yapmak istemiyorum.

beyaz kuşu ayıracağım ama yaşlı ve çok hasta durumda olduğunu söylüyor ipek hanım, bu sefer bunalım da halsizlik yorgunluk yapmasın hayvancağıza? en azından tedavi sürecinde dursunlar yanyana, zaten tüm kuşlara iç parazit uygulayacağım.

1) karaciğer konusunda yapacak bir şeyim şu an var mı ?

2) vazelinden vazgeçip trovazol veya tyrosid'e geçiyorum yarın, (bugün de vazelin sürdüm, bir şey olmaz derseniz hemen trovazol da sürebilirim)

3) akar veya mantar olduğunu anlayabilmek için mantar tedavisi sonrası buradan gelişmeleri paylaşayım.

4) şu an hemen ne yapmamı öneriyorsanız yapayım benim de kafam allak bullak oldu artık

beyaz kuşu ayıracağım ama yaşlı ve çok hasta durumda olduğunu söylüyor ipek hanım, bu sefer bunalım da halsizlik yorgunluk yapmasın hayvancağıza? en azından tedavi sürecinde dursunlar yanyana, zaten tüm kuşlara iç parazit uygulayacağım.
Hasta kuşun yalnız kalmasında pek de bir sakıncası yok. (Üstelik olsa bile bu anca hafif bir stres durumu olacağı için beyaz kuşu daha da riske atmaya değmez.)
1) karaciğer konusunda yapacak bir şeyim şu an var mı ?
Şuan odak noktanız kuşu kurtarmak olsun. Sonrasında tekrardan istişare ederiz.
2) vazelinden vazgeçip trovazol veya tyrosid'e geçiyorum yarın, (bugün de vazelin sürdüm, bir şey olmaz derseniz hemen trovazol da sürebilirim)
Kuşunuzda mantar kesin olarak var. Artı olarak akar da olabilir tabi ama öncelikle mantara yönelin. Bunun için de trosyd ya da travazol kullanın. Akarlar için de vilmectin kullanırsınız.

Hasta kuşun yalnız kalmasında pek de bir sakıncası yok. (Üstelik olsa bile bu anca hafif bir stres durumu olacağı için beyaz kuşu daha da riske atmaya değmez.)

Şuan odak noktanız kuşu kurtarmak olsun. Sonrasında tekrardan istişare ederiz.

Kuşunuzda mantar kesin olarak var. Artı olarak akar da olabilir tabi ama öncelikle mantara yönelin. Bunun için de trosyd ya da travazol kullanın. Akarlar için de vilmectin kullanırsınız.
bugün vazelin sürmüştüm travazole gerek var mı tekrar ?

Yeni güne sabah saatlerde sürüp akşam tekrar edersiniz gerekirse. Bir miktar fazla sürdünüz sanırım vazelini. Kulak çöpüne yüzeysel alıp sürmeniz yeterli olacaktır. Kremi o şekilde uygulayınız.