kuşumun durumu çok kötü lütfen yardım edin

nurcan70

iyikus.com Üyesi
Kuşum sıradan yeşilsarı muhabbet erkek ve 2 yaşında, kafesinin altını iki güne bir temizliyorum. bazen 2 haftada bri bazen de ayda bir virkon-s kullanarak dezenfekte ediyorum yemlik suluk daima kaynatırım.
yem olarak versele laga kullanıryorum haftada 2-3 dal darı, kum olarak yine versele laga grit, mineral bloku var, suyu hazır damacana haftada 3-4 gün brobiacti-bird marka sıvı probiyotik kullanıyorum. geçen yıl kursak mantarı başlangıcı vardı izmirde tedavi gördü bu yıl 2022 başlarında yine aynı pislik hastalık tekrarladı uzaktan da olsa vet yardımıyla tedavi oldu iyiydi. bir ay kadar önce ayaklaını kaldırıp indiriyordu tünekte bir iki sefer dışında yapmadı .
bu pazar akşama kadar evde yoktuk. ikindin 17 deeve gelince manzara korkunçtu tüm afesin ve gezdiği uçtuğu yerlerde kırmızımsı siyah dışkı vardı bazısı şekli düzgün bazısı ishal şeklinde temizledim dezenfekte ettim moralsizdi çok dışkılamıştı. Uyukluyordu bir yere çarpmıştır diye kontrol ettim herhnagi bir kanama yoktu. İlerleyen saatlerde yediği umun içindeki kömürden olduğunu anladım biraz yiyince dışkı rengi normale döndü.
gece fark ettim ki sürekli gagasının etrafı kaşınıyordu ve kanatları tik varmış gibi atıyordu. internetten baya baktım karaciğer yağlanması diye düşündüğümden sade yem dal darı ve yulaf koydum arada bir semizotu ya da tatlı biber veriyorum. Kusacak gibi yapıyor bir şey çıktığı yok dışkı yapıyor su ve beyazlık var
Normalde de kilolu değil ama iyice zayıfladı. ne yapmam lazım
bu üçüncü kuş üçüncüyü de hastalıktan kaybetmek istemiyorum üçünü de aynı kişiden aldım. üretim yerinden kaynaklı kursak mantarı dediler.
ne yaptıysam yaşatamıyorum. millet ekmekle besliyor obez oluyor hayvan 10 yaşını görüyor benimkiler üçe çıkamıyor.
yazın sıcağınca cereyan olmayacak diye tek pencere bunaldık karamandayım önerebileceğiniz biri varsa gidip göstereyim

karamanda kuştan anlayan veteriner yok ne yazık ki mikostatin bactrim ve flagy var düzenli kullandım
zehirlenmeyi düşündüm ama kafesi pirinç yemleri taze koyuyorum.(sade darı, aspur yulaf ve versele laga yem var kumu cok yiyor diye iki güne bir takıyorum suyu hazır su

Selenyum içeriği incelendiğinde multivitamine yakın bir katkı olduğunu göreceksiniz. Nitekim firma da bu ürünü multivit olarak tanıtıyor. Bu nedenle bakımınıza göre hareket etmek gerekiyor. Haftanın 1 ya da 2 günü yeterli gelebilir. Hasta dönemlerinde oran arttırılabilir.
Yumuşak gıdalara (mama vs) 1 g eklenmesini öneriyor. Aynı şekilde 250 ml suya da 1 g öneriyor. Suluklar genelde 100lük olduğundan 0,3 g gibi bir ürün kullanmanız gerekecek.

çay kaşığının ucuyla 100ml olan suya mı karıştırmalıyım ve suyu ne kadar sürede değiştirmelyim
çay kaşığı ucundan biraz fazla suya eklemelisiniz. Mama da kullanacaksanız yarım çay kaşığı civarı eklemelisiniz.
Suyu 8-10 saat ardından temiz suyla değiştirmelisiniz. Tavsiyem sabah erken saatte vitaminli suyu vermek. Kuşlar bizler gibi su ihtiyacının önemli miktarını sabah alırlar.

içinden ölçü kaşığı çıktı link attığınız konuyu okudum aynısından o ölçülerde ekledim sabah 8.30 akşam 6 gibi temiz su koydum
şimdi hastalık dönemi olduğu için vitamini bir gün ver bir gün verme şeklinde mi devam etmeliyim

içinden ölçü kaşığı çıktı link attığınız konuyu okudum aynısından o ölçülerde ekledim sabah 8.30 akşam 6 gibi temiz su koydum
şimdi hastalık dönemi olduğu için vitamini bir gün ver bir gün verme şeklinde mi devam etmeliyim
evet o şekilde verilmeli. Vitamin, temiz su, probiyotik...

ne yazık ki köpüklü kusma devam ediyor bir sabah uyadığında bir de akşam vakti sonra birer saat dinlnip tekrar enerjik oluyor ne vermeliyim bilemedim hangi ilaç iyi gelecek

ne yazık ki köpüklü kusma devam ediyor bir sabah uyadığında bir de akşam vakti sonra birer saat dinlnip tekrar enerjik oluyor ne vermeliyim bilemedim hangi ilaç iyi gelecek

Daha önce çok emin olamadığım için bir öneride bulunmamıştım.. Ama kuşun dışkılarını paylaşırsanız ve uyguladığınız tedavileri ilaçalrı yazarsanız tekrar bir değerlendirme yapıyım kendi adıma..

kağıtları yeni değiştirdim yapınca hemen atacağım
önce bactrim 200/40 süspansiyon şurup tam dolu suluğa 10 damla 5 gün daha sonra sabah flagy akşam mikostatin ağzına birer damla şeklinde 7 gün kullandım. mikostatine 3 gün daha devam ettim osnrasında probiyotik ekledim suyuna dal darı aspur yulaf ak darı verdim arada bir tatlı yeşil biber çarliston veya salatalık verdim
baya iyileşme belirtisi göstermişti ama sabah ve akşam kusmaları geçmiyor
2-3 ay önce yine mikostatin ve largopen kullanmıştım

yemlik suluk daima kaynatırım.
yem olarak versele laga kullanıryorum haftada 2-3 dal darı, kum olarak yine versele laga grit, mineral bloku var, suyu hazır damacana haftada 3-4 gün brobiacti-bird marka sıvı probiyotik kullanıyorum.
Bakım şartlarını değiştirmeniz gerekiyor öncelikle.. Yemlik suluğu yenileyin ve artık kaynatmayın kesinlikle. Yemlik suluk temizliğini kalıp sabunla süngeri köpürtüp temizleyin ve güzelce durulayın.. Yemini suyunu max. 2-3 günde bir tazeleyin..

Dal darıyı vermeyin artık bir çok hastalık dal darılardan kaynaklanıyor.. Dal darıyı sadece yerli bilindik üreticilerden hasat zamanı almak gerekiyor. Onun dışında kullanımını kesinlikle önermiyorum..

Kumuda kesmenizi öneriyorum.. Yine bir çok hastalık etkeni pis kumlardan kaynaklanıyor... Kullanıcaksanızda güzelce karbonatlı suyla yıkayıp ardından fırında iyice kurutup kullanın.. Kullanmasanızda olur ben hiç kullanmıyorum..

Kullandığınız probiyotikte yine şekerli bir ürün mantarı tetikleyebilir.. Onun yerine entrobac kullanabilirsiniz.. Hiç kullanmasanızda kuşunuz bir eksiklik yaşamaz..

Kafes olarakta pirinç yada galvaniz kafesleri önermiyorum.. Metal toksikozu riskini arttırıyor.. Normal boyalı kafese geçerseniz iyi olur..

Yeminizide değiştirip garden mix pembe paket almanızı önericem..

Bunlar önemli çünkü hastalığı ne kadar tedavi etsenizde hastalık etkenlerini ortadan kaldırmadıkça probleminiz sürekli tekrarlıyacaktır.. Bu öneriler benim kişisel tavsiyelerimdir.. Faydalı olucağını düşünüyorum...

kağıtları yeni değiştirdim yapınca hemen atacağım
önce bactrim 200/40 süspansiyon şurup tam dolu suluğa 10 damla 5 gün daha sonra sabah flagy akşam mikostatin ağzına birer damla şeklinde 7 gün kullandım. mikostatine 3 gün daha devam ettim osnrasında probiyotik ekledim suyuna dal darı aspur yulaf ak darı verdim arada bir tatlı yeşil biber çarliston veya salatalık verdim
baya iyileşme belirtisi göstermişti ama sabah ve akşam kusmaları geçmiyor
2-3 ay önce yine mikostatin ve largopen kullanmıştım

Bactrim kullanırken kusmada azalma oldumu hiç?

Bakım şartlarını değiştirmeniz gerekiyor öncelikle.. Yemlik suluğu yenileyin ve artık kaynatmayın kesinlikle. Yemlik suluk temizliğini kalıp sabunla süngeri köpürtüp temizleyin ve güzelce durulayın.. Yemini suyunu max. 2-3 günde bir tazeleyin..

Dal darıyı vermeyin artık bir çok hastalık dal darılardan kaynaklanıyor.. Dal darıyı sadece yerli bilindik üreticilerden hasat zamanı almak gerekiyor. Onun dışında kullanımını kesinlikle önermiyorum..

Kumuda kesmenizi öneriyorum.. Yine bir çok hastalık etkeni pis kumlardan kaynaklanıyor... Kullanıcaksanızda güzelce karbonatlı suyla yıkayıp ardından fırında iyice kurutup kullanın.. Kullanmasanızda olur ben hiç kullanmıyorum..

Kullandığınız probiyotikte yine şekerli bir ürün mantarı tetikleyebilir.. Onun yerine entrobac kullanabilirsiniz.. Hiç kullanmasanızda kuşunuz bir eksiklik yaşamaz..

Kafes olarakta pirinç yada galvaniz kafesleri önermiyorum.. Metal toksikozu riskini arttırıyor.. Normal boyalı kafese geçerseniz iyi olur..

Yeminizide değiştirip garden mix pembe paket almanızı önericem..

Bunlar önemli çünkü hastalığı ne kadar tedavi etsenizde hastalık etkenlerini ortadan kaldırmadıkça probleminiz sürekli tekrarlıyacaktır.. Bu öneriler benim kişisel tavsiyelerimdir.. Faydalı olucağını düşünüyorum...
yarın ilk iş, kafes yemlik ve suluk almak olacak bahsettiğiniz probiyotik ve yem bunlar mıIMG_0123.PNGIMG_0124.PNG

bactrim kullandığım dnemde de kusuyordu ama hastalığın il zamanlarıyla sitede ilk paylaştığım anlar cidden çok kötüydü sürekli kusuyordu ve zayıflamıştı şimdi sabah akşam kusuyor iki defa ve eski dönemlerine döndü yine kur yapar gibi hopluyor ötüyor

Bazen ilaçlar sonrası tekrarlama çok normal ancak devamlı aynı döngüye girmesi kötü. Mutlaka veteriner tahlilleri yapılması lazım ve durumuna öyle yön verilmesi gerekiyor. Bazı hastalıkların kronikleşebileceğini unutmamak lazım :(

bactrim kullandığım dnemde de kusuyordu ama hastalığın il zamanlarıyla sitede ilk paylaştığım anlar cidden çok kötüydü sürekli kusuyordu ve zayıflamıştı şimdi sabah akşam kusuyor iki defa ve eski dönemlerine döndü yine kur yapar gibi hopluyor ötüyor

Bactrim kullanırkenmi daha iyi oldu kuş, yoksa flagyl ve mikostatin kullanırkenmi? Hangisi daha iyi etki etti? Birde dışkılarını eklemeniz lazım..