kusumun gagasinda MORLUK

Şeker2019

iyikus.com Üyesi
kuşumun gagasında nokta seklinde bir morluk oldu. nedeni nedir? bu onun canını acitiyor mudur?
Screenshot_20210402-164614_Gallery.jpg

çarpma ya da zedelenmiş olabilir. Bir süre geçmeyecektir o oradan ama sorun teşkil etmez. Bazen karaciğer problemi olan kuşlarda gaga lekelenmeleri olabilir ama sizin durum öyle değil gibi.

Oyla 0
çarpma ya da zedelenmiş olabilir. Bir süre geçmeyecektir o oradan ama sorun teşkil etmez. Bazen karaciğer problemi olan kuşlarda gaga lekelenmeleri olabilir ama sizin durum öyle değil gibi.
dışkısında herhangi bir sorun görmedim. dün kuş kumu icin aldığım suluğun ağız kısmını kemirmiş. gagasını orda zorlamış olabilir. çarpma durumu da olmuş olabilir. ya da yanindaki eşi de vurmuş olabilir. ben vitamin takviyesi yapayım.
şu an canı acıyor mudur?

Oyla 0
Bu gaga lekesi bu aralar çok karşımıza çıkıyor. Yabancı kaynaklardan araştırabilecek varsa iyi olur aslında. Türkçe kaynaklarda bir bilgi yok bununla ilgili..

Oyla 0
genel kanı derdin ya da şiddetli darbelerden kaynaklı morarma. Tıpkı bizlerin tırnaklarına sert bir darbe aldığımızda kanlanma durumu olurya hah işte buda aynısı :D
Ancak bazı durumlarda çarpmadan dolayı olmuyor. Mantar ya da enfeksiyonlardan kaynaklandığı düşünülüyor, karaciğer yağlanması olabileceği üzerinde duruluyor. Bunları da tam kan tersi yaptırmadan anlamak imkansızdır.

Oyla 0
Genelde travma kaynaklı gagada kararma olabiliyormuş. Biz sürekli yanında olamadığımız için görmüyoruz travma anını. Ve 3-4 hafta içinde kendiliğinden geçiyor denilmiş. Sizinki çok ufak çaplı bir kararma. :)
Eğer kararma yüzüne doğru genişler ise bir veterinerle görüşebilirsiniz.

Oyla 0
genel kanı derdin ya da şiddetli darbelerden kaynaklı morarma. Tıpkı bizlerin tırnaklarına sert bir darbe aldığımızda kanlanma durumu olurya hah işte buda aynısı :D
Ancak bazı durumlarda çarpmadan dolayı olmuyor. Mantar ya da enfeksiyonlardan kaynaklandığı düşünülüyor, karaciğer yağlanması olabileceği üzerinde duruluyor. Bunları da tam kan tersi yaptırmadan anlamak imkansızdır.

Darbe olsa yavaş yavaş büyüyerek devam etmez bence. Forumda gördüğümüz örnekler hep bu şekildeydi.

Mantar olayını dış mantardan bahsetmiyorsun sanırım. İç mantar hastalığının yada farklı enfeksiyonların dışa yansıması olarak anladım ben. Ama bana buda pek olabilir gibi gelmiyor..

En mantıklı olan karaciğer yağlanması yada karaciğer problemlerinin dışa yansıması bence...

Genelde travma kaynaklı gagada kararma olabiliyormuş. Biz sürekli yanında olamadığımız için görmüyoruz travma anını. Ve 3-4 hafta içinde kendiliğinden geçiyor denilmiş. Sizinki çok ufak çaplı bir kararma. :)

Eğer kararma yüzüne doğru genişler ise bir veterinerle görüşebilirsiniz.

Türkiye'de hatta yurt dışında, bu sorun hakkında bilgisi olan avian vet sayısı çok azdır bence. Yani öyle alalade bir yere götürmenin bir faydası olucağını sanmıyorum :)

Oyla 0
Bu gaga lekesi bu aralar çok karşımıza çıkıyor. Yabancı kaynaklardan araştırabilecek varsa iyi olur aslında. Türkçe kaynaklarda bir bilgi yok bununla ilgili..
Genelde beslenme eksikliğinde ve travma (çarpma) kaynaklı olduğu belirtilmiş ki daha çok çarpmadan dolayı olduğu söyleniyor. Bazı kaynaklarda ise karaciğer sorunlarının habercisi olduğu yazılmış. Bunlara ek olarak mineral eksikliklerinden olabileceği de söylenmiş. Dengeli beslenme ile çözüleceği söyleniyor..

Oyla 0
Türkiye'de hatta yurt dışında, bu sorun hakkında bilgisi olan avian vet sayısı çok azdır bence. Yani öyle alalade bir yere götürmenin bir faydası olucağını sanmıyorum :)
Yine de götürmesini söylemesem olmazdı. İnternet üzerinden Avian ile irtibata geçebiliyorum. İçlerine sinmezse birkaç araştırma ile irtibata geçilebilir.

Oyla 0
ilk olarak cevaplar icin teşekkür ederim. gagasını bir yere çarpma durumu olmuş olabilir, görmedim ama çarpmış olabilir. dışkı, hareket ve kilosunda herhangi bir sorun görmemekteyim. kilosu 48 gram. bi sorum olacak şöyle anlatayım;

ben kuşlarıma ilk defa kus kumu aldım(zararli oldugu filan soylendigi icin almak istememiştim öncelerde) o kuş kumunu koyduğum suluğu kemirmiş ve suluğun agız kısmınin yarısı yok şu an. orada zorlamadan kaynaklı olabilir mi acaba?

Oyla 0
ilk olarak cevaplar icin teşekkür ederim. gagasını bir yere çarpma durumu olmuş olabilir, görmedim ama çarpmış olabilir. dışkı, hareket ve kilosunda herhangi bir sorun görmemekteyim. kilosu 48 gram. bi sorum olacak şöyle anlatayım;

ben kuşlarıma ilk defa kus kumu aldım(zararli oldugu filan soylendigi icin almak istememiştim öncelerde) o kuş kumunu koyduğum suluğu kemirmiş ve suluğun agız kısmınin yarısı yok şu an. orada zorlamadan kaynaklı olabilir mi acaba?
Tam anlamıyla sağlıklı görünmeyen bir üst gagası var. Fark ettiyseniz hemen altı biraz kavlamaya başlamış. Muhtemelen dediğiniz gibi. Eğer yem yemesinde sıkıntı yok ise korkulacak ciddi bir durum yok diyeceğim. Kuş kumu zararlı değildir.

Yeni yorumunuzdan kaynaklı düzeltme yapıyorum: bir veterinere danışıp testler yaptırmak haricinde sizin elinizden bir şey gelmez maalesef.

Oyla 0
Tam anlamıyla sağlıklı görünmeyen bir üst gagası var. Fark ettiyseniz hemen altı biraz kavlamaya başlamış. Muhtemelen dediğiniz gibi. Eğer yem yemesinde sıkıntı yok ise korkulacak ciddi bir durum yok diyeceğim. Kuş kumu zararlı değildir.

Yeni yorumunuzdan kaynaklı düzeltme yapıyorum: bir veterinere danışıp testler yaptırmak haricinde sizin elinizden bir şey gelmez maalesef.
üst gagasının iç tarafinda morluk yokmuş zor bakabildim.
yem yemesinde filan sıkıntı yok enerjisi filan yerinde dışkısı normal

Oyla 0
üst gagasının iç tarafinda morluk yokmuş zor bakabildim.
yem yemesinde filan sıkıntı yok enerjisi filan yerinde dışkısı normal
b vitamini ve probiyotik desteği sağlayınız bir süre. Bunun haricinde sizin yapabileceğiniz ek bir şey yok. Yaklaşık 1-2 hafta içinde azalıyor olması gerekir.

Oyla 0
20210428_153153.jpg
Merhaba, kuşumun gagasındaki morluk geçiyor sanırım. sizin fikriniz nedir? karaciğer sorunu var mıdır?

Oyla 0