Kuşumun hastalığı ilerlemiş :( Mantar kremi olarak Travazol kullanılır mı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Bilallica
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Dün vazelin sürdüm bugün durgunlaştı biraz

Ekli dosyalar

• 22515D92-C55F-4CAF-9148-A8A33666CCEF.jpeg
    22515D92-C55F-4CAF-9148-A8A33666CCEF.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 21
  • EA73539F-0924-4E39-93DA-D37F9F5C40CB.jpeg
    EA73539F-0924-4E39-93DA-D37F9F5C40CB.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 21
İlerlediğini farkettim ama geç farkettim, son aylarda ben ilgilenemedim pek. Şimdi şöyle beyaz bir arkadaşı var o mantarın kabuklarını vs de temizliyor vs. Onda bir belirti yok ama ona ne yapmak lazım, baya arkadaş ve hekim gibi yardım ediyor ona. Of ya napacağım :(

trosyd mantar kremi ni önermiş Doğanay hoca neden kullanmadiniz
Travazol
Ağır bir Krem hocalarım bu durumunu gördükten sonra gerekini yazarlar
Kuşun durumu o Zaman bile ciddiyetini korurken
Sizin söylenenleri yapmamamız beni üzdü😔
Kuşun gagasını yemiş mantar bu saatten sonra tedaviye yanıt verir mi emin değilim mantarin bu kadar yayılmasında hijyen koşullarının etkisi büyük
Kafesi telleri küf içinde
Üzülerek belirtmeliyim ki bu şekilde kuşunuzu kaybetmeniz kaçınılmaz

pek ilgilenemedim süreçte, kızmayın lütfen, travazol evde vardı. vazelin öneren olduğu için onu sürdüm. önceden yapmadıklarım için şuan üzülmemin faydası da yok, haklısınız ama iş işten geçmiş. kuşu temiz bir kafese aldım.

pek ilgilenemedim süreçte, kızmayın lütfen, travazol evde vardı. vazelin öneren olduğu için onu sürdüm. önceden yapmadıklarım için şuan üzülmemin faydası da yok, haklısınız ama iş işten geçmiş. kuşu temiz bir kafese aldım.
Kızmıyorum yanlış anlamayın üzülüyorum
Sadece 😔 veteriner e götürmeniz gerekiyor bana kalırsa
Evde tedavi olacağını sanmıyorum
Hocalar da baksın ona göre hareket edersiniz

ya durum şöyle, bu beyaz kuşla bunlar kanka olunca keyifleri iyiydi, biraz da bu işten çok anlamadığımı farkettim, hasta gibi durmuyordu kuş (mantar kremi hep aklımdaydı da fırsat vakit bir türlü olmadı unutuldu gitti). dirençli bir kuş bakalım. polivit koydum suluğuna, karışık besleyici bir yem aldım, temiz bir kafese koydum. bir süre düzgün takibini yapacağım burdan paylaşırım.

son halini görenler, önerileriniz ne acaba?

Travazol kullanmadım ancak sorun olacağını sanmıyorum. Yine de bilinen bir ürüne yönelmek daha iyi olabilir.
Dış mantarlardan kurtulduktan sonra bir iç parazit ilacı kullanmanız gerekiyor.
Ayriyeten elinizde vilmectin varsa kulak çubuğuna 1-2 damla damlatıp mantarlı yüzüylerin üzerine sürünüz. Anında etki edecektir ve hızla kurutacaktır. Yalnız vilmectin için diyorum 2. kez uygulamasını yapmamalısınız

Travazol kullanmadım ancak sorun olacağını sanmıyorum. Yine de bilinen bir ürüne yönelmek daha iyi olabilir.
Dış mantarlardan kurtulduktan sonra bir iç parazit ilacı kullanmanız gerekiyor.
Ayriyeten elinizde vilmectin varsa kulak çubuğuna 1-2 damla damlatıp mantarlı yüzüylerin üzerine sürünüz. Anında etki edecektir ve hızla kurutacaktır. Yalnız vilmectin için diyorum 2. kez uygulamasını yapmamalısınız
bu kuş ortak kafeste diğer kuşlarımla yaşadı 2 3 ay kadar. diğer kuşlarda dışarda görülen, ayakta gagada vs. bişi yok. onlara da iç parazit ilacı mı vereyim ? vilmectin yok fakat videodaki beyaz kuş o mantar kabuklanmalarının bir çoğunu temizledi. ama bugün ayırdım yanından. direkt kremi sürsem olur mu ?

bu kuş ortak kafeste diğer kuşlarımla yaşadı 2 3 ay kadar. diğer kuşlarda dışarda görülen, ayakta gagada vs. bişi yok. onlara da iç parazit ilacı mı vereyim ? vilmectin yok fakat videodaki beyaz kuş o mantar kabuklanmalarının bir çoğunu temizledi. ama bugün ayırdım yanından. direkt kremi sürsem olur mu ?
mutlaka vermelisiniz hocam. En az 3 gün uygulanması gerekiyor. Tüm ortak ürünler atılıp yenilenmeli, kafes dezenfekte edilmeli. Direkt kremi sürmeden önce ılık bir suyla ayağını biraz yumuşatın ve dışkı atıklarını temizleyin. Sonra sürebilirsiniz.

mutlaka vermelisiniz hocam. En az 3 gün uygulanması gerekiyor. Tüm ortak ürünler atılıp yenilenmeli, kafes dezenfekte edilmeli. Direkt kremi sürmeden önce ılık bir suyla ayağını biraz yumuşatın ve dışkı atıklarını temizleyin. Sonra sürebilirsiniz.
alet edavatları da dezenfekte etmem işe yaramaz mı ? alkole yatırıp güneşte bekletmek veya mantar kreminden bir miktar da karıştırıp alkole o şekilde temizlemek ?

bunun dışında gaga bölgesine de sürmem gerekiyor, travazol konusunda net bir cevap bilen var mı ? 1 gün 1 gündür en azından bugün süreyim yarın tyrosid ve diğer takviyeleri alayım.

diğer takviyeler ne olmalı, polivit yeterli mi vitamin için ? mama vereyim mi (yumurta, bebe bisküvisi, havuç karışımı)? yulaf vereyim mi ? iç parazit için marka ne alayım? başka takviye gerekli mi ?

teşekkür ederim çok

Travazol kullanılabilir hocam, sorun olmaz dediğim gibi. Daha çok trosyd tercih ediliyor ancak ikisi de tedavi eder.
Yani 2-3 parça ürünü almak bence en sağlıklı çözüm. Islanan tünekler küf ve mantar oluşumuna katkı sağlıyor. Yine de sizin tercihiniz. Bahsettiğiniz gibi temizleyip de kullanabilirsiniz. Polivitin ben pek yararını görmedim doğrusu. Röhnfried Gervit w temin ediniz vitamin için. Krem uygulandığı süreçte mama vermemek daha uygun olur. Kremi besine bulaştırabilir ve tüketebilir. Yoğun ishale sebebiyet verebilir. Bu nedenle krem çok yüzeysel sürülmeli.
Sulphamazethin gibi kolay bulunabilen bir veteriner ilacı tercih edilebilir iç parazit için. Entrobac gibi probiyotik + bira mayası almanızı öneririm.

Bu markayı biliyorum ancak ürünü ilk kez gördüm. Bilen arkadaş varsa yazacaktır
Bira mayası için Röhnfried Pavifac en iyisi şuan. Pahalı gelirse Natural Vitaminor olabilir.
İkisi de çok bütçemi aşıyor derseniz attığınız ürün olabilir.