Kuşumun Poposundaki Büyük Şişlik

Mvşprnss

iyikus.com Üyesi
İyi günler, iki haftadır kuşumun popo kısmında şişlik var. Bugün biraz anormal büyüklükte gözüktü. Kuşum üç yaşında daha önce iki kez yavru yaptı. Kafesin altındaki kağıtları kemiriyordu yuvalığı yoktu. Şişliği görünce zeytinyağı sürdüm poposuna, yuvalık taktım hemen girdi. Ama şişliğin büyüklüğünden dolayı endişeliyim tümörden korkuyorum. Hal ve hareketleri aynı yem yiyor uçuyor. Kuyruk kısmının altında yağ bezesi var sarı renkli leblebi büyüklüğünde. Daha önce bi kuşçuya bunu gösterdiğimde yağlanmış yumurtlayamaz demişti. Yumurtlayamazsa ne olur Ne yapmam lazım kuşum bu durumdan nasıl kurtulabilir? Çok endişeliyim kuşumu çok seviyorum. Lütfen yardım edin kuşuma bi şey olmasın inşallah

Ekli dosyalar

• 79E3724F-C2F5-435D-AFF7-25E464AFF146.jpeg
    79E3724F-C2F5-435D-AFF7-25E464AFF146.jpeg
    456.3 KB · Görüntüleme: 16
  • 71F02682-3FAE-4A1B-846A-514DA76C62D9.jpeg
    71F02682-3FAE-4A1B-846A-514DA76C62D9.jpeg
    472.1 KB · Görüntüleme: 17
  • 4A2E2A25-3FCB-4794-A275-5CE231744971.jpeg
    4A2E2A25-3FCB-4794-A275-5CE231744971.jpeg
    522.2 KB · Görüntüleme: 16
Acilen kanatlılardan anlayan bir veterinere götürmenizi tavsiye ederim. İstanbulVet Florya iyidir..

Oyla 0
Neden yumurta sıkışması mı var acaba, yuvalığa girdi bi süre yumurtlamasını bekleyeyim mi

Oyla 0
Merhaba, aşırı yağlanması var. Bölge olarak risk teşkil edebilir üretim esnasında. Yumurta sıkışması o bölgede yağı olan kuşlarda sık görülür

Oyla 0
@Doğanay Y. abi ne yapmam lazım bulunduğum yerde veteriner yok, sence bekleyeyim mi az önce yeni yuvalığa girdi, belki yuva bulamadığı için bekletmiş olabilir mi, beklersem kuşuma bi şey olur mu çok korkuyorum

Oyla 0
@Doğanay Y. abi ne yapmam lazım bulunduğum yerde veteriner yok, sence bekleyeyim mi az önce yeni yuvalığa girdi, belki yuva bulamadığı için bekletmiş olabilir mi, beklersem kuşuma bi şey olur mu çok korkuyorum
Hayir hafif dokunursaniz eğer yumurta olmadığını anlarsınız. Kuluckasini bitirin ve bolca uçurun

Oyla 0
@Doğanay Y. abi iki haftadır öyle yapıyorum günde iki kez uçurdum banyo yaptırdım hep ama bi türlü geçmedi bugün de çok büyüdüğünü görünce bi şey olcak diye korktum yuvalığını taktım, çıkarayım mı yuvalığını dediğiniz gibi yaparsam geçer mi kuşuma bi şey olur mu

Oyla 0
@Doğanay Y. abi iki haftadır öyle yapıyorum günde iki kez uçurdum banyo yaptırdım hep ama bi türlü geçmedi bugün de çok büyüdüğünü görünce bi şey olcak diye korktum yuvalığını taktım, çıkarayım mı yuvalığını dediğiniz gibi yaparsam geçer mi kuşuma bi şey olur mu
Muhtemelen kanalı hazirliyor eşleşme için, göze batar hale geldi. Ama bu tip sismeler risk olusturabilir. Bir imkan olursa mutlaka veterinere danışın. Yapacak bir şey yok egzersiz ve diyetini düzenlemek haricinde

Oyla 0
Az önce çıkardım uçsun diye uçarken zorlanmaya başladı, poposu tüneğe değiyor çok şiş, yuvalıktan da çıktı. Ağzını açıp kapatıyor. Yumurtanın ucu biraz aşağı doğru bakıyo. Ne yapacağımı şaşırdım yumurta mı sıkıştı acaba

Oyla 0
Ben sadece onu sağ salim kurtarmak istiyorum, yumurta olursa da atıcam zaten. Nasıl kurtarıcam onu bu durumdan bilmiyorum nolur yardımcı olun

Oyla 0
Ben sadece onu sağ salim kurtarmak istiyorum, yumurta olursa da atıcam zaten. Nasıl kurtarıcam onu bu durumdan bilmiyorum nolur yardımcı olun
Gayet yardımcı olmuşlar, sen takmışsın yumurta sıkışmasına. Doğanay Y. diyor ki, elinle dokun anlarsın yumurta olup olmadığını. Şişlik sert ise yumurtadır yumuşak ise yağdır. Eğer yumurta var ise kloak bölgesine zeytinyağı sürüp yumurtayı çıkarmasına yardımcı ol.

Son düzenleme:
Oyla 0
Şişlik 2 haftadır var diyorsunuz yumurta olsa çoktan yumurtlaması lazımdı. Keza sıkışmış olsa zaten 2 haftada müdahale edilmezse kuş ölmüştü şimdiye kadar. Doğanay yağlanma demiş ama bu yağlanmayada benzemiyor benim tahminim tümör var.

Ayrıyetten kuyruk kısmında leblebi büyüklüğünde yağ bezesi var demişsiniz muhtemelen oda tüy kisti. Yani anlıyacağınız iyi bir veteriner bulup röntgen çektiriceksiniz ve ardından cerrahi müdahale yapılıcak. Benim görüşüm bu..

Oyla 0
Kuluçka yapmasın. Cikartmani öneririm. Kolay eriyen bir yapida olmayabilir. Aylar sürebilir

Oyla 0
Şişlik çok büyük değildi hani böyle kuş yumurta yapmak ister de yuvalık olmadığı için eritir ya o şekildeydi, hep öyle oluyordu zaten yumurta yapmak istiyordu ben uçurup banyo yaptırınca eritiyordu, bu sefer eritmedi sırtında da şişlik var yumurta şişlişi gibi duruyor, tümör mü yumurta mı olduğunu nasıl anlayabilirim, bugüne kadar uçuyordu hareketliydi bugün çok şişmiş

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 15
  • image.jpg
    image.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
Dediğiniz gibi yuvalığı çıkardım yumurtaysa eritir drğil mi içinde
Eritmese bile yumurtasını bırakır, altından alırsınız. Kuluçka izni vermeyin en az 2 ay.
Akif yumurta yapmak istemezse dişi eritebiliyor. Daha uygun tabirle oluşumunu durduruyor. Sıkışma durumu yok kuşta

Oyla 0