Kuşun kafasını sallayıp düşmesi

Emirhan Mahmut Erciyas

iyikus.com Üyesi
Katılım
19 Nis 2019
Mesajlar
2
Puanları
13
Yaş
23
Konum
İstanbul
Herkese merhaba, iyi forumlar. Yaklaşık 1 aydır benimle olan muhabbet kuşumun bir rahatsızlığı var. Veterinere götürdüm teşhis koyamadı. İlaçlar işe yaramadı. Ben de öğrenci olduğum için maalesef veteriner veteriner gezemiyorum. Belki aranızda böyle bir olayı tecrübe eden birisi varsa bana yardımcı olabilir. Kuşum kafasını aşağı yukarı sallıyor ve bu sırada ağzından içeriden pıt pıt diye bir ses geliyor. Sanki parmağınızla bir plastiğe hafifçe vurduğunuzda çıkan bir ses gibi. Sonrasında ise genelde kendini toparlıyor fakat bazı zamanlar düşüyor. Gücü kesiliyor ve yüzüstü uzanıyor. Kanatları ve ayaklarının gücü çok azalıyor. 15-20 saniye sonra ise ayağa kalkıyor. Bir yarım saat sonra ise enerjisi tamamen yerine geliyor. İştahı yerinde, kilosu yerinde. Fiziksel hiçbir sorun yok. Çarpma, travma vb. şeyler yok. Videoyu net görmeniz açısından ekliyorum. Herkese teşekkürler.

 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,108
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Merhaba hoş geldiniz. Durumuna üzüldüm çünkü ciddi bir sıkıntı kuşta gördüğüm sorun. Genelde kısmi felçlerde veya yüksek ateşten sonra atlatamadığı bazı aksamaları var belli ki. Bunlardan herhangi biri değilse bile bu kafa düşme, döndürme durumları farklı bir evrede sallabaş diye tabir ettikleri durum olabilir.

Öncelikle kalsiyum destekli bir bakıma gitmenizi öneririm. Ardından B vitamini ve aminoasitlerden zengin vitaminler kullanmanız gerekli.
Dışkı analizi yapılmadan bilemiyorum uygun olur mu ama kür tedavisi yapılabilir. Örneğin;
COCCI-TRICHO, Sulphamazethin, Flucan gibi ürünler bir nebze iyi gelecektir fakat zayıf bir bünyede oluyor genelde bu tarz durumlarda kuşlar. İlaçlara kötü tepkimeler verebilirler. Bu nedenle öncelikle kalsiyum ve vitamin destekli ürünler kullanmanız. Toparlama gözlemlenirse ilaç temin etmeniz gerekebilir.

Kalsiyum içinde eczaneden takviyeler alabilirsiniz kuşunuza.
 
Üst