Kuşun Tüye Girmesi Kusma Davranışını Etkiler Mi?

Yenim

Forum Sakini
Muhabbet kuşum bir aralar kusma davranışı gösteriyordu. Fakat birkaç gün sonra kendiliğinden geçti ve yaklaşık 1-1,5 aydır da öyle bir sorunu yoktu.

Fakat birkaç gün önce yine kusmaya başladı ve bu kusma tüy dönemine girmesi ile başladı. Kusarken dışarı kusmuyor, ağzına geliyor ve kustuğunu hemen yutuyor.

Tüy dönemi ile kusma davranışının bir bağlantısı var mı yoksa tamamen tesadüfi mi?

melisatk

Forum Sakini
Muhabbet kuşum bir aralar kusma davranışı gösteriyordu. Fakat birkaç gün sonra kendiliğinden geçti ve yaklaşık 1-1,5 aydır da öyle bir sorunu yoktu.

Fakat birkaç gün önce yine kusmaya başladı ve bu kusma tüy dönemine girmesi ile başladı. Kusarken dışarı kusmuyor, ağzına geliyor ve kustuğunu hemen yutuyor.

Tüy dönemi ile kusma davranışının bir bağlantısı var mı yoksa tamamen tesadüfi mi?
Tesadüf diye düşünüyorum güncel dışkı ve kısa video atar misinjz

Yenim

Forum Sakini
Tesadüf diye düşünüyorum güncel dışkı ve kısa video atar misinjz
IMG-20230123-115441.jpg

Video:

Yenim

Forum Sakini
Dışkılar pek sorunlu değil gibi. Ahşap tüneğe geçmenizi öneririm bu arada
Maşallah epey kızgın
Valla hocam ahşap tünekler duruyor mecburen plastik kullanıyoruz çünkü kafeste gaga taşı ve kum olmasına rağmen sürekli ahşap tünekleri kemiriyor.

Kusma davranışı ile ilişkisi olur mu kızgınlığın?

Son düzenleme:

melisatk

Forum Sakini
IMG-20230123-115441.jpg

Video:

Doğanay hocanın dediği gibi dışkılar normal kizginliktan dolayı kusma görülebilir tunekler konusunda benim dişi kusumda tunegi gagaliyordu kalamar kemiğine alıştı şuan ahşap tunekte kendi haline bırakın kalamar kemiğini göz hizasına takın bir iki hafta sonra alışır tünek gagalamayi bırakır diğer türlü mantar vs. oluşabilir kuşta 🙂

Yenim

Forum Sakini
kızgın dişiler evet zaman zaman sık olmasa da kusma eğilimi gösterirler
Hapşurunca da kusuyor hocam. Önceden böyle yapmıyordu.
Doğanay hocanın dediği gibi dışkılar normal kizginliktan dolayı kusma görülebilir tunekler konusunda benim dişi kusumda tunegi gagaliyordu kalamar kemiğine alıştı şuan ahşap tunekte kendi haline bırakın kalamar kemiğini göz hizasına takın bir iki hafta sonra alışır tünek gagalamayi bırakır diğer türlü mantar vs. oluşabilir kuşta 🙂
Bir videoda kuşların kemirdikleri şeylerin taşlığını doldurup sorun çıkarabildiğini izlemiştim. Ahşap tüneği hiç bırakmıyor ısırmadan. Yine de bir denerim.

Yenim

Forum Sakini
Elinizde hangi ilaçlar var? Kursak sorunları için bir ilaçla başlangıç yapılabilir
Hocam geçen sefer de böyle kusmuştu sonra ilaç kullanmadım biraz geçmesini bekledim ve 3-4 gün sonra düzelmişti. Yine biraz takip edeyim eğer geçmezse o zaman ilacı düşünelim.

Mikostatin vardı bende.