Lütfen yardım edin kuşum çok kötü

Eyyüp

Yeni Üye
İyi akşamlar arkadaşlar kuşum sultan papağanı yaklaşık 1senedir bende 1 haftadır hasta başlarda çok ileri değildi sıradan bir hastalık sandım üstünde durdum sonra baktım dinmiyo tanıdığımın vesilesiyle veterinere anlattım telefonda kuşun durumunu izah ettim solunum yolu enfeksiyonu muhtemelen dedi ve hipradoxi ilacını verdi 3 gün kullan dedi 3 gün boyunca hergün suyunu değiştirerek suyuna üzerinde yazan oran kadar verdim kuşuma biraz düzeldi gibi sonra kuşum çok pislenmişti kusmalarından kaynaklanıyodu bugün yıkadım güzelce kafesinide çamaşır suyuyla güzelce dezenfekte ettim ama bugün yıkamadan öncede çok kusuyodu halada aynı şekil devam ediyo iştahı da sıkıntı yok hala yine yiyo yemini ama çıkarıyor bir süre sonra veterinere götürücem ama bayram arefesiydi bugün aradığımda yalnızca bir veteriner cevap verdi ama oda kuşlar hakkında pek bilgi sahibi olmadıklarını bu alanda uzman meslektaşlarına gitmelerini önerdi malum kurban bayramı uzun bir tatil açık bulmam zor arkadaşlar bana yardımcı olabilecek biri var mı kuşumu kaybetmek istemiyorum çok bağlandım iyi bir ikili olmuştuk yardımlarınızı bekliyorum kuş sürekli hırıltılı ses çıkarı hızlı hızlı nefes alır gibi zor nefes aldığını hissediyorum ağzı açık şekilde nefes alıyo hepten kusuyo

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, iyi bayramlar dilerim. Umarım kuşunuz bu süreçte dinç kalır ve zamanı geldiğinde veterinere götürürsünüz. Hırıltı problemi veterinerin de dediği gibi solunum yolu problemlerinde ve kursak mantarı durumlarında gözlemleniyor. Hipradoxi etkili bir ilaç. Kullanmaya devam edilebilir bir süre ve ardından multi vitamin ve aminoasit desteği, ardından da probiyotik verilmelidir. 5 gün ilaç, 3 gün vitamin, 3 gün probiyotik şeklinde. ilacı 3 gün kullandığınız için vitamin takviyesiyle başlayın.

Riske atmamak adına yemin bayat olma ihtimalini de düşünmemiz gerekir. Yeni tarihli yem alıp kullanın. Ayrıca aspur, yulaf ve dal darı bu süreçte diğer tohumlara göre iyi gelecektir.

Bir diğer olasılık ise eş isteme durumundan kaynaklı kusma olabilir.

Naçizane tavsiyem yem yediğinden ve kursağının dolu olduğundan emin olunuz. Yediğini görüyor olabilirsiniz ama beslenemediği için sıkıntı olabilir. Birde yıkayarak hata yapmışsınız. Bu süreçte ilaç, vitamin ve probiyotik haricinde sebze, meyve vermeyiniz.

İlaç önerisinde bulunamıyorum. Sonuç olarak bir canlıdan bahsediyoruz ve bu konuda uzman bir veteriner önerisi alınması gerekir. Belki başka bir durumda söz konusu olabilir. Deneyimlerim doğrultusunda söyleyecek olursam bende bu sorunu yaşamıştım muhabbet kuşum da o veterinerin önerdiği ilaçla kısmen hallettim. Ardından triflucan aldım geçmediği için. Oldukça azaldı bende ki durum fakat arada yapıyor yine.

Oyla 0

Eyyüp

Yeni Üye
Teşekkürler herşey için çifti vardı malesef dayanamadı kuşum kafese koyduğunda çıkmak istiyodu çıkıncada kucağıma geliyodu sevince duruyordu seve seve gitti canyoldaşım

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
OY kuuzum ya :( üzüldüm kaybınız için. Maalesef kuşlar böyle ağır durumlarda vakit kaybetmeden veteriner hekime götürülmesi gerekiyor. İyi gözlem yapmak lazım bu nedenle. Hafif bir durgunluk bile araştırılmalı.

Oyla 0

Eyyüp

Yeni Üye
Diğer kuşumla çok daha iyi ilgilenicem insan kaybedince bazı şeylerin daha çok değerini anlıyo giden kuşum yaklaşık 1 sene bendeydi kendime çok iyi alıştımıştım iyi bi bağ kurmuştuk kalan kuşumda ona eş olarak getirmiştim yaklaşık 2 ay oldu oda şimdi bu kuşuma eledim geldiğince iyi bakıcam sitenizdeki tavsiyelere de uyucam en küçük bir halde hemen veterinere götürücem yani daha bilinçli olucam sizede teşekkürler çok güzel bi site olmuş hastalık için araştırma yaparken denk geldim çok hoş güzel bir site emeği geçen herkesin eline sağlık

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Teşekkür ederiz güzel düşünceleriniz için. Gönül ister daha fazla bilgiyi sizlere sunmak ama zamanla. İstekler doğrultusunda ve sizlerin destekleriyle onuda halledeceğiz inşallah.

Umarım yeni edineceğiniz kuş size kısa sürede alışır ve kuşunuzun eksikliğini hissettirmez.
Facebook üzerinden yaşadığınız şehirde ki kuş sayfalarından yeni doğmuş sultanlar bulabilirsiniz. Daha sağlıklı ve kolay eğitilebilir olurlar.

Oyla 0