Mantar ilacı sonrası probiyotik ve vitamin takviyesi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan bengs
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

bengs

iyikus.com Üyesi
merhabalar, ben geçen gün muhabbet kuşumun halsizliği ve vikleme sesiyle alakalı bir soru sormuştum. mantar olabilir denilmişti ve triflucan’a başlamıştım. tedavide bugün tam üçüncü gün bitti. akabinde ben kuşumun solunumunun rahatlaması için birkaç şey de yapmıştım ilaç ile değil tamamen doğal ürünlerle. belki yaptığım yanlış gelebilir ama bu üç gün ayrıca kuşumun burnuna tuzlu damlattım. kekik kaynatıp buharını solumasını vs. sağladım neyse ki çok şükür ne vikvikleme kaldı ne de kuyrukta oynama. kuyrukta oynamadan biraz şüpheliyim, normalde nefes alırken de mi çok çok hafif oynaması lazım onu bilemiyorum bilgilendirirseniz de çok mutlu olurum. kuşumun şu an keyfi yerinde. halsizliği kalmadı eski haline döndü. dışkısı da tamamen suluydu ama artık normale dönmeye başladı. neyse ben asıl soracağım konuya geleyim. mantar ilacı sonrası probiyotik için önerebileceğiniz bir marka var mı? bu sitede evde yapılan probiyotik tarifine denk geldim, kuru maya ile yapılıyordu o sağlık mı? ya da direkt kuşlar için olan bir probiyotik mi almalıyım? vitamin için de önereceğiniz marka olursa çok mutlu olurum. şimdiden ilgilenip cevap verenlere çok teşekkür ediyorum🙏🏻

vitamin probiyotik vb markaları için sağ üstteki buyutece yazıp arama yapabilirsiniz

tedavi konusunda ise 3 günde bırakarak ve ilaç kullanırken semptomatik tedavi uygulayarak yanlış yapmişsıniz maalesef, detay yazsam 1 sayfa sürer. özetle, uyguladığınız tuzlu su, kekik vs ilacın etkisini ölçmemizi engelledi. maalesef başa dönmüş oldunuz

geçmiş olsun

Merhaba, forum içinde kategorileri gezmenizi tavsiye ederim. Sorunuza yanıt olabilecek bir konuya denk geleceğinizden eminim. Kuşların Beslenmesi ve Kuş Sağlık ve bakım ürünleri kategorilerine öncelikle göz atınız.

vitamin probiyotik vb markaları için sağ üstteki buyutece yazıp arama yapabilirsiniz

tedavi konusunda ise 3 günde bırakarak ve ilaç kullanırken semptomatik tedavi uygulayarak yanlış yapmişsıniz maalesef, detay yazsam 1 sayfa sürer. özetle, uyguladığınız tuzlu su, kekik vs ilacın etkisini ölçmemizi engelledi. maalesef başa dönmüş oldunuz

geçmiş olsun
iki gün daha ilaç kullanmaya devam edeceğim, şimdiden araştırma yapmak istedim. inşallah başa dönmemişizdir🥺

hocam foruma baktım probiyotik için entrobac önerilmiş. multivitamin için ise gervit w alacağım. sanırım doğru ürünleri seçtim kafam karmakarışık oldu
Entrobac ve gerwit güzel ve kaliteli ürünlerdir. Tavsiye ederim. Şuan anladığım kadarıyla tedavinin 3. günündesiniz, 5. günü tamamladığınızda buraya güncel dışkı resmini ve kuşunuzun 15-30 saniyelik videosunu atarsanız daha iyi olur. Hem tam etki edip etmediğini de görmüş oluruz. Ona göre ilacın tedavisi 7 güne çıkabilir yada 5 günde bırakılıp artık vitamin ve probiyotik takviyesine başlanabilir. O durumda hocalarım yardımcı olur. Ayrıca ilaç tedavilerinde kafesteki tüm mineral blok, kalamar kemiği gibi ilacın vücuttaki etkisini düşüren herşey çıkarılmalı. İlaç tedavisinde sadece gün boyu verilen ilaçlı su ve yem olmalı.

Entrobac ve gerwit güzel ve kaliteli ürünlerdir. Tavsiye ederim. Şuan anladığım kadarıyla tedavinin 3. günündesiniz, 5. günü tamamladığınızda buraya güncel dışkı resmini ve kuşunuzun 15-30 saniyelik videosunu atarsanız daha iyi olur. Hem tam etki edip etmediğini de görmüş oluruz. Ona göre ilacın tedavisi 7 güne çıkabilir yada 5 günde bırakılıp artık vitamin ve probiyotik takviyesine başlanabilir. O durumda hocalarım yardımcı olur. Ayrıca ilaç tedavilerinde kafesteki tüm mineral blok, kalamar kemiği gibi ilacın vücuttaki etkisini düşüren herşey çıkarılmalı. İlaç tedavisinde sadece gün boyu verilen ilaçlı su ve yem olmalı.
tüm yazıklarınızı harfiyen uyguladım bugün beşinci günümüzdeyiz. akşam videosunu ve dışkısını atayım.

Ekli dosyalar

• 1FF79ACB-4904-406B-8CE3-8A5FF90763F5.jpeg
    1FF79ACB-4904-406B-8CE3-8A5FF90763F5.jpeg
    70.2 KB · Görüntüleme: 3
Streamable Video bu da videosu. öndeki maviş hasta olan. kuyruk hareketleri normal mi yoksa hala anormallik mi var bilemiyorum. çok nadir de olsa vikleme sesi duyuyorum yine. özellikle çok heyecanlandığı zaman vikliyor yine.

Streamable Video bir de şöyle hiç hareket etmezken atayım. o şekilde daha iyi anlaşılır sanırım.

solunum yolu sorunu varmış gibi kuyruk atıyor :(
😔 maalesef. bu videoyu çekerken o ağız hareketini de ilk defa gördüm yani dünyam başıma yıkıldı resmen astım olmaya doğru gidiyor sanırım siz daha iyi bilirsiniz. kaç gündür uğraşıyorum ama yine de astıma doğru yol aldık sanırım. birçok veterinere doksimis ve levadoks sordum hiçbirinde yoktu. sadece birisi elimizde aynı içeriğe (bir madde ismi söyledi aklıma gelmiyor ama solunum için etken madde) sahip santadoks var dedi. doksimis ve levadoks’u alabileceğim yerler ile ilgili araştırmalarım sürüyor. veterinerleri arıyorum sürekli. santadoks da olur mu hocam artık son çare? mantar ilacı uygulaması zaten bugün itibariyle bitti.

Konumunuzda Ankara yazıyor. Ankara’da bulunan veteriner hekimlerle ilgili forumumuzda açılan birkaç konu vardı. Belki o veterinerlerde bahsettiğimiz ilaçlar vardır, isterseniz bir arayıp sorun. O konuları da aşağıya ekliyorum. Birde ilaç tedavisi bittiyse eğer bağışıklık sistemini güçlendirmek için probiyotik ve multivitamin takviyelerine başlamanızı öneririm. ilk 2 gün probiyotik 3. gün boş, 4. günde multivitamin verebilirsiniz.

Konumuzunda Ankara yazıyor. Ankara’da bulunan veteriner hekimlerle ilgili forumumuzda açılan birkaç konu vardı. Belki o veterinerlerde bahsettiğimiz ilaçlar vardır, isterseniz bir arayıp sorun. O konuları da aşağıya ekliyorum. Birde ilaç tedavisi bittiyse eğer bağışıklık sistemini güçlendirmek için probiyotik ve multivitamin takviyelerine başlamanızı öneririm. ilk 2 gün probiyotik 3. gün boş, 4. günde multivitamin verebilirsiniz.
çok teşekkür ediyorum, yarın başlayacağım probiyotiğe. yeri gelmişken şunu da sorayım ben acemiyim de bu probiyotik konusunda. diyelim mantar tedavisi sonrası verdim daha sonraki aylar da düzenli olarak üçer dörder gün vermeli miyim? yoksa illa hasta mı olması lazım?

Tabiki de verebilirsiniz. Probiyotikler özellikle sindirim sistemindeki vücuda yararlı bakterilerin sayısını arttırıyor. O yüzden ilaç tedavileri sonrasında direk probiyotik kullanılması gerekiyor. İlaç tedavilerinde, ilaç zararlı bakterileri öldürürken, zararlı bakterilerin yanında yararlı bakterileride ölüyor. İlaç tedavilerinden sonra o dengeyi tekrardan sağlamak ve yararlı bakterilerin sayılarını hızlıca arttırmak için probiyotik takviyesi yaparız. Bildiğim kadarıyla tam dolu suluğa 0,5 gram ekleniyor, oda yaklaşık 3-4 mercimek tanesi kadar yapıyor. İlaç tedavilerinden sonra ilk birkaç gün, normal zamanlarda ise haftada 1kez kullanmanız yeterlidir. Gerwit multivitamin’i aldıysanız onu da aynı şekilde normal zamanlarda haftada 1 kez kullanmanız yeterlidir. Onuda tam dolu suluğa yaklaşık 6 damla verebilirsiniz

Son düzenleme:
Tabiki de verebilirsiniz. Probiyotikler özellikle sindirim sistemindeki vücuda yararlı bakterilerin sayısını arttırıyor. O yüzden ilaç tedavileri sonrasında direk probiyotik kullanılması gerekiyor. İlaç tedavilerinde, ilaç zararlı bakterileri öldürürken, zararlı bakterilerin yanında yararlı bakterileride ölüyor. İlaç tedavilerinden sonra o dengeyi tekrardan sağlamak ve yararlı bakterilerin sayılarını hızlıca arttırmak için probiyotik takviyesi yaparız. Bildiğim kadarıyla tam dolu suluğa 0,5 gram ekleniyor, oda yaklaşık 3-4 mercimek tanesi kadar yapıyor. İlaç tedavilerinden sonra ilk birkaç gün, normal zamanlarda ise haftada 1kez kullanmanız yeterlidir. Gerwit multivitamin’i aldıysanız onu da aynı şekilde normal zamanlarda haftada 1 kez kullanmanız yeterlidir. Onuda tam dolu suluğa yaklaşık 6 damla verebilirsiniz
çok çok çok teşekkür ederim. evet gerwit multivitamini de aldım onun da takviyesini yapacağım. bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum. 🙏🏻🥰