Marimo / Yosun Topu Yetiştirmek

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
25,618
Çözümler
127
Yaş
33
Konum
Ankara
MARİMO / YOSUN TOPU YETİŞTİRMEK
Marimoyla tanışma vakti geldi:)

Marimo, bizdeki adıyla yosun topu, aslında yosun olmayan bir alg türüdür. Alg ise fotosentez yapabilen, kendi besinini üreten, kökleri ve yaprakları olmayan, sucul bir canlı türüdür.


Marimolar Japonya’da Akan Gölü ve İzlanda’da Myvatn Gölü’nde yaşamaktadırlar. Pamukta fasülye yetiştiren bir nesil için oldukça sevimli canlılardır. Öğrenci evleri için de doğaya gitme isteğini karşılayabilecek niteliktedirler.

marimo1-1024x768.jpg

Marimo bakımı nasıl yapılır?
 • Marimolara fanuslarda dinlendirilmiş musluk suyunda bakılabilirler.
 • Suyunu her hafta değiştirmeniz gerekir.
 • Arada bir musluğun altında yıkayın ve avucunuzda şeklini bozmayacak şekilde sıkın.
 • Marimoları fanusa sürekli aynı yeri altta kalmayacak şekilde, yönünü değiştirerek koyun. Yıkamayı ve suyunu değiştirmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Marimolar sıcağı sevmezler, suyu serin olmalıdır. Yazın fazla sıcağa maruz kalırlarsa bir süre buzdolabına koyabilirsiniz. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdırlar.
 • Yılda yarım santim kadar büyürler, 40 santime kadar ulaşabilirler. Marimoları bitki satışı yapan akvaryumcularda bulabilirsiniz.
 • Marimoları balıklarınızın akvaryumuna da koyabilirsiniz. Fakat suyun sıcaklığı ya da kirli olması marimoların ölmesine sebep olabilir. Üstelik bitki yiyen bir balığınız varsa marimonuzu da yiyecektir. Bu sebeple marimoyu türdeşleriyle bir arada tutmanız daha doğru olur.
 • Eğer rengi kahverengileşmişse marimonuz hastalanmış demektir. Onu yıkayın ve suyuna biraz tuz atın. Tekrar hatırlatalım, güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
 • Marimonuzu mutlu etmek istiyorsanız, fanusuna küçük havalandırıcılardan takın, su hareketleneceğinden marimonuz da mutlu olur.
Marimonun yapısı

marimo21.jpg

Marimolar üç formda bulunuyorlar ve bu üç formu sadece doğada değil akvaryumda da sergiliyorlar. Bu üç formun hepsi esasen tek bir canlı türü (A. linnaei). Marimonun aldığı formlar aşağıdaki gibi:

1) Küresel (Marimoların küresel şekli muazzam oranlara ulaşabilir. Boyutları büyüdüklerinde küresellikleri daha da kusursuz hale gelir.)

2) Litofit ( kayaların, kumun ya da diğer nesnelerin üzerinde büyüyen demek)

3) Serbest dolaşan lifler şeklinde.

Serbest dolaşan lifler hem kayaların üzerindeki halımsı yüzeyleri hem de küresel şekildeki Marimoları oluşturabiliyor. (Akvaryumdaki ya da kavanozunuzdaki bu lifleri sabırla elinizle yuvarlayıp yapay olarak minik Marimolardan siz de elde edebilirsiniz)

10 cm’den büyük top şeklindeki Marimoların merkezinde bir oyuk bulunuyor. Bunun nedeni fotosentezin gerçekleşebilmesi için alg in yüzeyden en fazla 5 cm kalınlığında olması çünkü ışık daha aşağıya ulaşamıyor.

Küresel şekildeki bu toplanmalar göl dibindeki koloniler halinde gerçekleşiyor. Gözlemler zaman zaman küçük Marimolardan oluşan çok fazla sayıda üst üste binmiş katmanların 50 cm derinliğine kadar (yani üst üste binmiş Marimoların toplam kalınlıkları) ulaşabildiğini söylüyor.

marimo31.jpg


marimo11.jpg

marimo2.jpg
Metin ve görsellerin bir kısmı agacsakal'dan alıntıdır.
 

Ekli dosyalar

 • marimo31.jpg
  marimo31.jpg
  28.5 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:
Üst