Maviş'im yem yiyor ama sürekli uyuyor

htchaticeonem9

Forum Sakini
Muhabbet kuşum Maviş yemini Maşallah güzel yiyor, suyunu içiyor ama sonra direkt tüneğine ya da hamağına gidip uyuyor. Bir süre sonra acıkıyor, yine yemini yiyor yine gidip uyuyor. Kuşum fazla mı tembel acaba? Dışarı saldığımızda birkaç kez uçuyor sonra konduğu yere tünüyor, gözlerini kapatıp uyuyor. Diğer kuşlarım onu rahat bırakmadı mı da biraz gezinip yine uykuya dalıyor. Çok uykucu ve biraz da şişman bir kuş olduğu için bazen dengeyi yakalayamayıp uçarken bir yere çarpıp aşağı düştüğü de oluyordu. Fakat artık 1 haftadır güzel ve sağlıklı uçuyor. Ama şu sürekli uyuma meselesi kafamı kurcalıyor. Annem yemini suyunu güzel yiyorsa sorun yoktur dedi ama ben yine de emin olmak için sormak istedim. Dışkıları normal. Her zamanki gibi yapıyor.

Ayrıca aşırı korkak parmağımı görür görmez yerinden sıçrayıp kaçıyor. Ya da uykusunda durduk yere korkarak sıçrayabiliyor. Önceden travma mı geçirdi acaba diye düşünmeden edemiyorum.

Açıkçası kuşunuzu ilk gördüğümden beridir kabarık bir uyuma durumu gözlemliyordum ancak fotoğraflarda denk gelmiştir diyerekten çok üstüne düşmemiştim. Bana kalırsa bir karın ağrısı (sıkıntısı) var. Bazen yeteri kadar enerji ihtiyacını karşılayabilecek besinler tüketememesi, yetersiz ışık kaynağı (karanlığa yakın odalar), derin ve bir türlü bitmeyen tüy dönemi sebep olabileceği gibi ancak testlerle anlaşılabilecek farklı bir sorunu da olabilir. Bir hafta özellikle multi vit, b kompleks + mama yönünde birer gün boş bırakarak beslemeyi dener misiniz? Hareketliliği veya diğer yönde gelişebilecek durumlara bakalım. Eğer hala aynı ise bir dışkı analizi yaptırmanızı öneririm.

Bazı kuşların karakterinin de böyle olabileceğini ekleyeyim.

Açıkçası kuşunuzu ilk gördüğümden beridir kabarık bir uyuma durumu gözlemliyordum ancak fotoğraflarda denk gelmiştir diyerekten çok üstüne düşmemiştim. Bana kalırsa bir karın ağrısı (sıkıntısı) var. Bazen yeteri kadar enerji ihtiyacını karşılayabilecek besinler tüketememesi, yetersiz ışık kaynağı (karanlığa yakın odalar), derin ve bir türlü bitmeyen tüy dönemi sebep olabileceği gibi ancak testlerle anlaşılabilecek farklı bir sorunu da olabilir. Bir hafta özellikle multi vit, b kompleks + mama yönünde birer gün boş bırakarak beslemeyi dener misiniz? Hareketliliği veya diğer yönde gelişebilecek durumlara bakalım. Eğer hala aynı ise bir dışkı analizi yaptırmanızı öneririm.

Bazı kuşların karakterinin de böyle olabileceğini ekleyeyim.
Galiba Maviş yabani bir kuş. Çok korkak, hep yalnızlığı seviyor. Diğer kuşlarla hiç ilgilenmiyor. Hasta da olabilir mi bilmiyorum ama, oldum olası kendi başına takılmayı sevmiştir. Gece oda lambası genellikle açık oluyor, acaba uykusunu alamadığı için mi sürekli uyuyor? Harici olarak vitamini takviyesi ne zamandır yapmıyordum. Bir de yapıp öyle deneyeyim. Devam ederse buraya yazayım İnşallah.

Galiba Maviş yabani bir kuş. Çok korkak, hep yalnızlığı seviyor. Diğer kuşlarla hiç ilgilenmiyor. Hasta da olabilir mi bilmiyorum ama, oldum olası kendi başına takılmayı sevmiştir. Gece oda lambası genellikle açık oluyor, acaba uykusunu alamadığı için mi sürekli uyuyor? Harici olarak vitamini takviyesi ne zamandır yapmıyordum. Bir de yapıp öyle deneyeyim. Devam ederse buraya yazayım İnşallah.
geceleri 0 ışık kaynağı lazım. Sessiz, mümkünse zifiri karanlık olmalı bulunduğu ortam. Uyku sorunu olabileceği gibi dış parazitler (bitler vs.) bunların da enerjisini emme durumu söz konusu. Bit kontrollerini sıklaştırın isterseniz, belki sorun budur.