Med Tollyamin forte, Rohnfreid Gerwit-W, Rohnfreid Entrobac ve Cede Eggfood programı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ahmete78
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ahmete78

iyikus.com Üyesi
Merhaba,

Grpet'ten Med Tollyamin forte, Rohnfreid Gerwit-W, Röhnfried Entrobac ve Cede Eggfood Nemli Mama satın aldım. Versele Laga Premium yeme %20-%30 aspur katarak sunuyorum. Beaks grit kuş kumu kullanıyorum, mineral blok da var (kuş kumunu yerken hiç görmedim, yemlik içinde veriyorum, yemlikten de hiç azalmıyor gibi). Forumda @Doğanay Y. 'ın tarif ettiği basit etimekli, yumurtalı mamadan bir defa yaptım, çok yemedi. Bunun dışında hiç mama vermedim. 3 sene önce beslediğim kuşumu Bursa'dan kuş pazarından açık yem aldığım için kaybettim. Açık yemden olduğunu forumu okudukça yeni yeni anladım. O zamanlar yaz döneminde bir yetiştiricinin önerisi ile aşırı yulaf da vermiştim kuşa. Bu tecrübeden sonra yem değişikliğinden ve mama vermekten biraz korkar oldum.

5 aylık sağlıklı tek erkek muhabbet için nasıl bir program ile yeni ürünleri sunabilirim?
Bir defa hafif şiddette tüy dökülmesi yaşadı. Avisol plus kullandım ama forumdaki bilgiler ile bunun yeterli olmayacağını öğrenip yeni ürünleri sipariş verdim.

Tüy döneminde ve tüy dönemi dışında olmak üzere birer program önerebilir misiniz?

Bu arada CeDe mamayı haftada 2-3 gün vermeniz gayet yeterli olacaktır. Ancak anladığım kadarıyla şu güne kadar sadece bir kez mama vermişsiniz. Dolayısıyla büyük ihtimalle mamayı çok yemeyecektir, bu yüzden bu dönemlerde alışana kadar önüne çok fazla koymayın ki ziyan olmasın. Bu arada mamayı sade olarak değil de içine sebze meyve eklemen kuşun alışmasını hızlandırabilir.
Mamaya ekleyebileceğin bazı besinlerin linki; Muhabbet Kuşları - Mamaya Katabileceğiniz Sebze-Meyve-Baharat ve Diğer Besinler

Aslında iki dönemde de farklı değişiklikler yok ancak ek olarak B vit oranını arttırmak gerekiyor.

Kullanım miktarları ne kadar olmalı? Forum'da biraz araştırdığım kadarı ile tüy dışındaki dönemde;

- Tollyamin Forte 100 ml suluğa 5-6 damla
- Rohnfried Gerwit-W 100 ml suluğa 5-6 damla
- Rohnfried Entrobac 100 ml suluğa 1 mercimek tanesi kadar (çay kaşığının ucu, yaklaşık 1 gr kadar)

Tüye girdiğinde 100 ml suluğa 8-9 damlaya kadar çıkartılabilir diye biliyorum.
Bu miktarlar doğru mudur?

Kullanım miktarları ne kadar olmalı? Forum'da biraz araştırdığım kadarı ile tüy dışındaki dönemde;

- Tollyamin Forte 100 ml suluğa 5-6 damla
- Rohnfried Gerwit-W 100 ml suluğa 5-6 damla
- Rohnfried Entrobac 100 ml suluğa 1 mercimek tanesi kadar (çay kaşığının ucu, yaklaşık 1 gr kadar)

Tüye girdiğinde 100 ml suluğa 8-9 damlaya kadar çıkartılabilir diye biliyorum.
Bu miktarlar doğru mudur?
Yeterli olabilir ancak entrobac 0,4-5 ml olarak verilmelidir

Bu 1 gr lık ölçü kaşığının yarısı.Ben biraz daha azaltarak koyuyorum.Daha iyi fikir verir belki.Suya katmadan göstermek istedim.

Ekli dosyalar

• 89425D08-22F8-4C8F-84E7-3080896D9488.jpeg
    89425D08-22F8-4C8F-84E7-3080896D9488.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 18
Bu arada, mamaya alıştırmak için, az miktarda mama yapıp her gün kafesine koymanızı öneririm. Zaten hazır mamayı hazırlaması çok kolay oluyor. Nemli olarak almışsınız mamayı, çabuk tükettirmeniz de daha iyi olur. Çabuk bozulabiliyor nemli mamalar.

Bazen sade, bazen birden çok sebze ve meyve ile ya da en çok sevdiği sebzeleri sırası ile koyarak her gün sunmanız ( çok nemli olmamasına dikkat etmekte fayda var, direkt caydırıcı oluyor mama yemeye alışık olmayan kuşta ) mamaya alışmasını kolaylaştırıyor. Ben denedim ve bu şekilde alıştırdım. Normal yemliğinin yanında her gün mama da olunca bir zaman sonra onu da yemeye başladı ve alıştı.

Evet, ilk başta ziyan oluyor, bunun için porsiyonları az tutabilirsiniz ama bende epey işe yaradı ☺️

Tüyde olmasa da Med tollyamin verilebilir mi peki? Ben tüy dönemi harici vermiyorum. Çünkü Gerwit w'de de tüm vitaminler var neredeyse...
Med Tollyamin zaten b kompleksleri içeriyor bir kaç tanede aminoasit...

Vücutta depolanamayan tek vitamin grubu B vitaminleridir. Yani tabii ki verilebilir. İki haftada bir olacak şekilde verebilirsiniz.

Tüyde olmasa da Med tollyamin verilebilir mi peki? Ben tüy dönemi harici vermiyorum. Çünkü Gerwit w'de de tüm vitaminler var neredeyse...
Tabii ki verilebilir Hocam. Verilmeli de, dediğiniz gibi Gervit çok kapsamlı ve kaliteli bir vitamin fakat içeriğinde yeterli B vitamini yok. Bu yüzden Tollyamin ya da BT Amin gibi yoğun B vitamini içeren vitamin takviyeleri çok daha iyi olacaktır. Ki zaten B vitaminleri kuşların vücutlarında depolanmaz, dışkı ile vücuttan atılır. Bu yüzden verilmesinde bir sakınca yoktur ayrıca içeriğinde elektrolit de olduğu için bence her hafta tüyde olsa ya da olmasa vermekte fayda var. Tabi vermek yahut vermemek yine de sizin kararınız..

Tabii ki verilebilir Hocam. Verilmeli de, dediğiniz gibi Gervit çok kapsamlı ve kaliteli bir vitamin fakat içeriğinde yeterli B vitamini yok. Bu yüzden Tollyamin ya da BT Amin gibi yoğun B vitamini içeren vitamin takviyeleri çok daha iyi olacaktır. Ki zaten B vitaminleri kuşların vücutlarında depolanmaz, dışkı ile vücuttan atılır. Bu yüzden verilmesinde bir sakınca yoktur ayrıca içeriğinde elektrolit de olduğu için bence her hafta tüyde olsa ya da olmasa vermekte fayda var. Tabi vermek yahut vermemek yine de sizin kararınız..
Gervit-W’de yeterli B vitamini yok mu??

Röhnfried Gervit-W içerik;

A vitamini 1.000.000 IU,
C vitamini 1000 mg,
D3 vitamini 170.000 IU,
E vitamini 2000 mg,
K3 vitamini 500 mg,
B1 vitamini 220mg,
B2 vitamini 1000mg,
B3 vitamini 1500mg,
B4 vitamini 20.000 mg,
B5 vitamini 636 mg,
B6 vitamini 200mg,
B7 vitamini (biotin) 1000μg,
B8 vitamini 500 mg,
B9 vitamini 4 mg,
B12 vitamini 1000 μg,

L-karnitin 42 mg, (Aminoasit)
Betain 4.000 mg, (Aminoasit)

Su,
Sorbitol,
Disodyum fosfat.

Akif yanlış anlama ama benden sana bir tavsiye kesin konuşma.. Yani ne oldu şimdi “Sen içeriğinde yeterli B vitamini yok.” dedin içeriğinde olan 10 b vitaminini koydum...?

Son düzenleme:
Gervit-W’de yeterli B vitamini yok mu??

Röhnfried Gervit-W içerik;

A vitamini 1.000.000 IU,
C vitamini 1000 mg,
D3 vitamini 170.000 IU,
E vitamini 2000 mg,
K3 vitamini 500 mg,
B1 vitamini 220mg,
B2 vitamini 1000mg,
B3 vitamini 1500mg,
B4 vitamini 20.000 mg,
B5 vitamini 636 mg,
B6 vitamini 200mg,
B7 vitamini (biotin) 1000μg,
B8 vitamini 500 mg,
B9 vitamini 4 mg,
B12 vitamini 1000 μg,

L-karnitin 42 mg, (Aminoasit)
Betain 4.000 mg, (Aminoasit)

Su,
Sorbitol,
Disodyum fosfat.
Tüy dönemlerinde neden Gervit kullanmıyorsun Taha? Yoksa kullanıyor musun?

Kullanıyorum tabii ki neden kullanmayım? Ama Med kullandığımda oluyor..
Ciddi misin? Yahu taha sadece düz mantık kurarak bile bunu anlayabilirdin aslında, içeriğinde A-B-C-D gibi pek çok çeşit vitamin bulunan bir vitamin(gervit) ile içeriğinde tamamen B vitamini bulunduran Tollyamin bir olabilir mi? Ki zaten Gervit enerji odaklı bir vitamin bunu sen de biliyorsun diye tahmin ediyorum.

Akif yanlış anlama ama benden sana bir tavsiye kesin konuşma.. Yani ne oldu şimdi “Sen içeriğinde yeterli B vitamini yok.” dedin içeriğinde olan 10 b vitaminini koydum...?
Bak Taha, içeriğindeki vitamin çeşitlerine bakıyorsun tamam da neden dozajlarına bakmıyorsun? Tollyamindeki B vitamini oranları Gervit'in 2 katı..
Kısaca örnek verirsek
Tollyaminde 445mg
Tollyaminde 2600mg

Diğer oranlara da internetten bakarsın, Tüy dönemlerinde gervit kullanan üstad Taha??

Arkadaşlar merhaba bir şey sormak istiyorum

bende MED tollyamin var haftada iki gün veriyorum.
Haftada 2 günde probiyotik veriyorum.

haricinde multivitamin kullanmak zorundamıyım?

yani gervit w de olan her şey MED tollyaminde yok mu ?

Arkadaşlar merhaba bir şey sormak istiyorum

bende MED tollyamin var haftada iki gün veriyorum.
Haftada 2 günde probiyotik veriyorum.

haricinde multivitamin kullanmak zorundamıyım?

yani gervit w de olan her şey MED tollyaminde yok mu ?
Hayır Tollyamin'deki vitaminler B ağırlıklıdır. Gervit'in verdiği enerjiyi, desteği Tollyamin tabii ki veremez. Çünkü Tollyamin tek tip vitamin bulunduruyor denebilir. Gervit'in içeriği çok zengin ve geniş olduğu için arada dağlar kadar fark var. Bu yüzden eğer elinizde var ise tüy zamanları dışında, haftada 1 gün Tollyamin, 1-2 gün gervit gayet yeterli olur. Aslında kuşları çok da vitamine boğmamalıyız..

Bu 1 gr lık ölçü kaşığının yarısı.Ben biraz daha azaltarak koyuyorum.Daha iyi fikir verir belki.Suya katmadan göstermek istedim.
Yanında referans alıp ebatlarını anlayacak bir cisim olmadığı için tam belli olmuyor miktarın ne olduğu. Standart çay kaşığı içindeki halinin fotoğrafı olsa daha net anlaşılır sanki.