MEGABAKTERİ İLE BİZDE TANIŞTIK

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fyalison

Yönetici
Moderatör
Kızımın geçmişini çoğu hoca biliyor. Sık hastalanan bir kuş kendisi. Ama maşallah baya süredir çok iyiydi. Hiç sorun yaşamamıştık. Taa ki geçen haftaya kadar. Hiçbir şeyi yokken birden kabardı. Kuyruğu hafif atmaya başladı. Ara ara öğürmeye başladı. Bir kez kustu. Dışkılarının etrafı yemyeşildi. Fosforlu gibi. Bakteriyel enfeksiyon olduğunda da aynı böyle oluyordu dışkı ona güvenerek elimde olan enroflaksasini kullandım 5 gün. İlk 3 gün dışkı da kendi de toparlamaya başlamıştı ki 4. Gün her şey daha kötü kalktık.
Dışkı zaman zaman yine fosforlu yeşil boyamalı zaman zaman sulu değil ama garip yapış yapış kıvamlı oluyordu. Peçeteye alınca un gibi dağılıyordu.
Veterinerini aradım hemen randevu aldım götürdüm kızımı.
Perşembe günü istanbulvetteydim. Bir sürü tahlil rontgen vs derken maalesef megabakteri görüldü. Hemde az buz değil sınırın üzerinde. Aynı zamanda pankreasta da ileri derecede olmasa da sorunu var. Birçok şeyle bir arada uğraşıyormuş yavrum. O keyifsizliğine rağmen yemek yemeyi bırakmadı hiç. Yemek yiyip mütamediyen uyuyordu.

Bir çok ilaç verdiler. Görsele ekleyeceğim. 1hafta sonra haberleşelim telefonla 2 hafta sonra ampho ya ara vermeden kontrole gelin dediler.
11 mayısta ilaçlara başladık. Bugün dışkılar başladığımız güne göre baya iyi durumda. Genel halide. Kilosunu takipteyim 44 gram. Kilo kaybı yok. İştahı yerinde. Dışkılarda yem yok hiç olmadı o.
Ampho bu hastalığın en önemli ilacı sanırım. Yanında pankeras içinde bir ilaç kullanıyoruz şu an.
Umarım iyi olacak kızım. Bende o da çabalıyoruz başaracağız Allahın izniyle 🙏

Dışkılar bu gece ve gündüzden. Kızımın fotoğrafı da bugünden 🥰

Ekli dosyalar

• C9A2D295-AAA6-4527-8F0A-7A66D72F3373.jpeg
    C9A2D295-AAA6-4527-8F0A-7A66D72F3373.jpeg
    383.1 KB · Görüntüleme: 28
  • 82F92F1F-1FE0-4D6F-A327-007ACD0F8077.jpeg
    82F92F1F-1FE0-4D6F-A327-007ACD0F8077.jpeg
    341.3 KB · Görüntüleme: 25
  • D40E740E-F4E5-472D-9CA8-E7D49A7FCDF6.jpeg
    D40E740E-F4E5-472D-9CA8-E7D49A7FCDF6.jpeg
    464.1 KB · Görüntüleme: 26
  • 17E47642-2188-443A-BE5F-6E45F4788E85.jpeg
    17E47642-2188-443A-BE5F-6E45F4788E85.jpeg
    143.5 KB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Öncelikle çok geçmiş olsun hocam 🙏 her zorluğu ve sorunu aşmış bir yavru bu sorunun da üstesinden gelecektir diye düşünüyorum. Seninle olması onun için büyük bir şans süreci takip edicem. Hep birlikte iyileştiğine tekrardan şahit olacağız.

Öncelikle çok geçmiş olsun hocam 🙏 her zorluğu ve sorunu aşmış bir yavru bu sorunun da üstesinden gelecektir diye düşünüyorum. Seninle olması onun için büyük bir şans süreci takip edicem. Hep birlikte iyileştiğine tekrardan şahit olacağız.
İnşallah hocam. Takviyelerini çok düzenli kullanıyordum uzun süredir ve hiç hasta olmamıştı. Ameliyat olmam gerekti ve 1 aydır düzenli ilgilenemedim takviyeleriyle kendimle uğraşmaktan. Zaten bağışıklığı düşük hemen yakaladı bizi. Ama 3 günde bile epey farketti. İyi olacak inanıyorum hocam inşallah 🙏

İnşallah hocam. Takviyelerini çok düzenli kullanıyordum uzun süredir ve hiç hasta olmamıştı. Ameliyat olmam gerekti ve 1 aydır düzenli ilgilenemedim takviyeleriyle kendimle uğraşmaktan. Zaten bağışıklığı düşük hemen yakaladı bizi. Ama 3 günde bile epey farketti. İyi olacak inanıyorum hocam inşallah 🙏
Sizede çok geçmiş olsun 🙏

Şu an keyfimiz yerinde 🥰 Kaşınma ve masaj vaktimiz.
İlaçlara başlamadan önce ki ve şimdiki hali.

Ekli dosyalar

• C8673459-8ADE-46A8-886A-BF3AAD1E9D6A.jpeg
    C8673459-8ADE-46A8-886A-BF3AAD1E9D6A.jpeg
    361.4 KB · Görüntüleme: 23
  • 2E634A74-8AF7-43C2-B1F4-73E1B1289593.jpeg
    2E634A74-8AF7-43C2-B1F4-73E1B1289593.jpeg
    367.5 KB · Görüntüleme: 23
yani bakteriyel bir durum var mı diye laboratuvar analizi yapildı mı sorunuz
Evet evet ona bakıldı. Koksida gibi bir şey görülmedi dedi. Kalp iyi durumda, kondisyonu iyi dedi. 2 saate yakın bekledim orda, sonuçların çıkmasını. Yanlış duymadıysam 2 dışkı tahlili, idrar tahlili yapıldı. Gagasını açıp bir şeyle baktılar yanımda.

Ekli dosyalar

• 07958E9F-E010-4BDB-92AC-7A6F41B82DF6.jpeg
    07958E9F-E010-4BDB-92AC-7A6F41B82DF6.jpeg
    61.6 KB · Görüntüleme: 19
Evet evet ona bakıldı. Koksida gibi bir şey görülmedi dedi. Kalp iyi durumda, kondisyonu iyi dedi. 2 saate yakın bekledim orda, sonuçların çıkmasını. Yanlış duymadıysam 2 dışkı tahlili, idrar tahlili yapıldı. Gagasını açıp bir şeyle baktılar yanımda.

koksidiyoz (genel olarak protozoalara) ve mantarlara o anda mikroskopla bakilir

bakteri icin laboratuvarda bakilir ve 1-2 gun sürer

koksidiyoz (genel olarak protozoalara) ve mantarlara o anda mikroskopla bakilir

bakteri icin laboratuvarda bakilir ve 1-2 gun sürer
P.tesi günü arayıp sorayım yapıldı mı. Onunla ilgili bir şey söylemediler hiç. 🤔
Önceliğimiz megabakteriyi halletmek olduköa yoğun göründü dedi. Ona yönelik tedaviye başladılar. İlaçlardan sonra bugün epey neşesi yerine geldi.
Megabakteriyle ilgili diğer başlıklara baktığımda genelde yem kusma, dışkıda yem görünüyor demişler ama bizde onunla ilgili bir problem yoktu hiç.
Sadece bir kez kustu ama arada öğürüyordu. İlaçlardan sonra o da kesildi.
Teşhis doğrudur umarım.

megabakteri (agy) teşhisi tabi ki dogrudur ama siz emin olmak için bakteriyel durumu da sorunuz
Soracağım p.tesi günü. 1. Hafta olduğunda arayın dediler. 2. Haftada ilacı kesmeden sabahki ilaç dozunu da verip gelin yeniden dışkı tahlili yapılacak dediler bakalım. İyileşeceğiz inşallah. Yolumuz uzun ama olsun 🙏

Megabakter için ilaçlarımızı kullanıp 2 hafta sonra kontrole gittik. Miktarda azalma olsa da hala vardı. Aşırı yoğun tüy döneminde olması da olumsuz etkiledi süreci sanırım. Amphoya 2 hafta daha devam kararı aldı hekimimiz. Kullandık ve totalde 4 hafta kullanmış olarak tekrar kontrole gittik. Çok şükür megabaktere rastlanmadı. Dışkı da başka bir şeye de rastlanmadı.
Hekimimimiz eğer rastlasaydık amphoya daha devam edemezdik, başka bir ilaçla devam etmek zorundaydık ama şu an ona gerek kalmadı, fakat megabakter inatçıdır. 2 hafta sonra yeniden kontrol edelim dışkıyı dedi. Hanımefendiyi götürmemize gerek yokmuş, dışkısını steril şekilde bize getirmeniz yeterli dediler.

megabakter için dünya üzerinde amfoterisin-b dışında ulaşılabilir başka ilaç yok maalesef. flukonazol + nystatin aynı anda kullanilsa bile pek işe yaramaz

amfoterisin-b bağırsaktan emilimi sınırlı olduğu için 1 ay ve daha uzun süreler rahatlikla kullanılabilir. megabakter çoğunlukla nüksettiği için genelde de kullanılır, ama onemli olan kontrol altinda olmasıdır