Megabakteri yine mi geldi ?

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar merhaba

Tahlile gönderdim dün koksidiyoz başlamış 5-6 gün bunu net-cox kullanın dedi.
Antibiyogram sonucu yarın çıkar dedi onun sonucuna göre de antibiyotik gerek var mı yok mu ona karar verilecek.

hekim tavsiyesi aslolandır ancak kafes kuşlarında 3 gün ilaç + 7 gün ara + 3 gün ilaç daha sağlıklı oluyor ve kuş daha az yoruluyor

Duygumaviş

Forum Sakini
hekim tavsiyesi aslolandır ancak kafes kuşlarında 3 gün ilaç + 7 gün ara + 3 gün ilaç daha sağlıklı oluyor ve kuş daha az yoruluyor

Haklısınız olmazsa öyle yaparım. Dün sizin attığınız bir video izlemiştim bi konuda orda da şey diyor du antibiyotik tedavilerinden sonra kursak enfeksiyonu İçin de mutlaka bir ilaç kullanılmalı diyordu. Siz ne düşünüyorsunuz peki ?

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
Haklısınız olmazsa öyle yaparım. Dün sizin attığınız bir video izlemiştim bi konuda orda da şey diyor du antibiyotik tedavilerinden sonra kursak enfeksiyonu İçin de mutlaka bir ilaç kullanılmalı diyordu. Siz ne düşünüyorsunuz peki ?

ben antibiyotik sonrası mantar ilacı kullanıyorum , ancak sizin kuşunuz yakın dönemde ağır mantar ilacı kullandığı için test sonucuna göre hekimle görüşüp karar vermeniz daha iyi olur

Duygumaviş

Forum Sakini
ben antibiyotik sonrası mantar ilacı kullanıyorum , ancak sizin kuşunuz yakın dönemde ağır mantar ilacı kullandığı için test sonucuna göre hekimle görüşüp karar vermeniz daha iyi olur
Tamamdır. Ömer bey net-cox kargoya verdi bugün yarın elimde olur ilaç. O zamana kadar Antibiyogram testi de cıkmış olur.
Burada paylaşırım tekrar sizlerle de istişare ederiz. Önerdiğiniz probiyotik kargoya verilmiş. Geldiğinde ilaçlardan sonra onu da kullanayım dimi .

Duygumaviş

Forum Sakini
Merhaba,dışkıyı nereye tahlile gönderdiniz?
Merhabalar
İzmir de özm veteriner ve laboratuvar klinik buraya gönderdim.

tahlil kabının içerisinde dışkıya el ile temas etmeden yerleştirdim sonra fiziki tuzlu su ile makyaj pamuğunu nemlendirip kabın içerisine dışkılaya değmeyecek şekilde koydum.

o şekilde kargoladım dün gönderdim bugün eline ulaştı.

Duygumaviş

Forum Sakini
Merhaba ilaç geldi.

Ömer bey

‘Bakteriyel üreme normal sınırlar içinde,Antibiyogram yapmamıza gerek kalmadı’ dedi. Netcox u yarım litre suyun içine bir çay kaşığı koyun 12 saat boyunca içsin 12 saatte temiz su içsin vs dedi.

ama Antibiyogram testine neden gerek duymadı anlamadım açıkçası?

şimdi bu netcox yemli dışkı olayını bitirecek mi?

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
bakteriyel sorun yokmuş, bu nedenle antibiyogram (hangi antibiyotiklerin kullanılabileceğinin tespiti) yapılmamış

siz teyit amaçlı mantar (candida, macrorhabdus ornithogaster vb ) var mı tekrar sorun, aklınızda soru işareti kalmasın

Duygumaviş

Forum Sakini
bakteriyel sorun yokmuş, bu nedenle antibiyogram (hangi antibiyotiklerin kullanılabileceğinin tespiti) yapılmamış

siz teyit amaçlı mantar (candida, macrorhabdus ornithogaster ) var mı tekrar sorun, aklınızda soru işareti kalmasın
Tamamdır sorarım.

bu arada Ankara da Uğur veteriner kliniğini @Eyunal tavsiyesi ile aradım. Kursaktan swap alıp bakıyorlarmış mikroskobik olarak. Gaita alıp ona da mikroskopla bakıyorlarmış.
Kızımızın tedavisi bittikten sonra probiyotik vereceğim bir kaç gün ondan sonra Uğur vete götüreceğim kursağından ve dışkısından bir örnek aldırıp hemen baktıracağım.

Duygumaviş

Forum Sakini
Merhaba..
Bugün 5. Günümüz ilaç tedavisi bitti.
Fakat 5 gündür olmayan dışkıda yem bugün fazlası ile vardı.
Şöyle bir şey sormak istiyorum sizlere yemli dışkı yaparken vitakraft yemi kullanıyordu fakat bayram arefesi yemi bittiği İçin elimde hiç açılmamış benalüx vardı onu koydum yediler içtiler gayet güzel ve dışkıda yem yoktu.
Bugün kargodan yeni gelen fakat stksı geçmemiş yemi koyduk.
Ve tekrar dışkıda yem vardı. Denemek için tekrar yemlikleri boşalttım ve benalüx yem koydum yarın 3 gün boyunca probiyotik başlayacağım. Probiyotik bitince de Uğur veteriner kliniğine götürüp tekrar bi tahlil yaptıracağım.yani anlamıyorum gerçekten bu dışkıda yem olayı beni çok yordu yıprattı.

Ekli dosyalar

• 0CFD6F5C-D9EE-4CBB-B927-E6D260E5A9C9.jpeg
    0CFD6F5C-D9EE-4CBB-B927-E6D260E5A9C9.jpeg
    855.1 KB · Görüntüleme: 16

Atilla Algansoy

Veteran
Bazı yemlerde sorun yaşamıyorsanız,demek ki kuşunuz bazı yemleri öğütemiyor. Belki de Yemin içindeki karışımdan,yemin kabuğunun sertliğinden veya yemin tazeliğinden olabilir.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yem konusunda hassas belli ki. Gozlemlerinizi yazin mutlaka. Diskilar süreç basindakine yakin gelmiş ? umarim düzelir

Duygumaviş

Forum Sakini
Yem konusunda hassas belli ki. Gozlemlerinizi yazin mutlaka. Diskilar süreç basindakine yakin gelmiş ? umarim düzelir
İnşallah ? probiyotik başladım bugün çok stresli oluyor bu hastalık süreçleri zamanla yarışıyormuş gibi hissediyorum kendimi?
Bakalım bir kaç güne inşallah düzelecek diye umut ediyorum

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
bir ara eşleşiyorlardı diye hatırlıyorum ne oldu süreç?

Duygumaviş

Forum Sakini
bir ara eşleşiyorlardı diye hatırlıyorum ne oldu süreç?
Valla bizim oğlana kalsa hep olur da kız istemiyor çocuğuma uçan kafa atıyor resmen yaklaştığında ??‍♀️
bu arada ilacımız bitti probiyotik 3 gün verdim.
Şuan dışkıları iyi gözüküyor fakat yemde ki aspurdanmıdır artık nedir bilmiyorum 58 grama tekrar çıktı??‍♀️ Şuan benalüx kullanıyorlar hafta sonu tekrar vitakraft verip bakacağım bu sayede gerçekten yemden dolayımı sorun var anlamış olacağım.

Selhan H. 

Çevirmen
Valla bizim oğlana kalsa hep olur da kız istemiyor çocuğuma uçan kafa atıyor resmen yaklaştığında ??‍♀️
Şuan dışkıları iyi gözüküyor fakat yemde ki aspurdanmıdır artık nedir bilmiyorum 58 grama tekrar çıktı??‍♀️ Şuan benalüx kullanıyorlar hafta sonu tekrar vitakraft verip bakacağım bu sayede gerçekten yemden dolayımı sorun var anlamış olacağım.
maşallah, benim kuşlar 45-46 gr zor uçuyorlar kilodan. ben de vitakraft kullanıyordum. artık önermiyorlar o yemi diye biliyorum. çok geçmiş olsun bu arada, insallah tez zamanda iyileşir.

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör

geçmiş olsun, son dönem 2-3 defa yem değişimi yaptınız sanırım. bu durum bağırsak florasını bozar, hastalıkları tetikleyebilir. mümkünse yem geçişini kademeli yapmak ( 2-3 gün eski ve yeni yemi karıştırarak vermek ) ve o esnada probiyotik + prebiyotik takviyesi vermek daha iyi olur

Duygumaviş

Forum Sakini
Merhaba

Akşam üzeri tekrar yemli dışkı yapmaya başladı.probiyotik verdim ama ne daha ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ? Tekrar mı ilaca başlamalıyım ya da başka bir önerisi olan var mı? Yardımlarınızı rica ediyorum

güncel kilo : 60 gram

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Merhaba

Akşam üzeri tekrar yemli dışkı yapmaya başladı.probiyotik verdim ama ne daha ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ? Tekrar mı ilaca başlamalıyım ya da başka bir önerisi olan var mı? Yardımlarınızı rica ediyorum

güncel kilo : 60 gram
Halen ağır.