Mubişim fare yapışkanına yapıştı kanadı hala titriyor kanadı ve uçamıyor hiç

Elymenopi

Yeni Üye
Benim muhabbet kuşum 26 Ağustosta gece 1 de fare yapışkanına yapıştı.
Yakarcalar sinekler yapışsın diye kartona sürüp tavana asmıştık ve gece kafese koymaya çalışırken yapıştı. Hemen çıkardık yapışkandan ve ayçiçek yağı sürdük. Çıkarırken baya çırpındı ve kanatları zedelendi. Ben sivilce gibi yaralar gördüm bakınca ve bağrı felan morarmış. Yapıştığı günün sabahı dalinle biraz yıkadık yağdan kurtulup rahat etsin diye ama yağ geçmedi çünkü baya sürdük. Veteriner kanadı için bir şey yapmadı şırıngada ilaç verdi ama kanadındaki yapışkanlar geçmiş dedi. 10 gün sonra salabilirsiniz dedi ama biz 1 ay kafeste tutucaz. bugün 11. Gün ve tüylerinin içinde yağlar kurumuş halde sertleşmiş. Ve kanatları titriyor hala uçamıyor. Uçabilecek mi bu kuş? yerden masaya kadar uçabiliyor gerisi yok.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
uçuş tüylerini çekmiş olabilir yapışkan. Bu nedenle uçma kabiliyeti düşmüş olabilir ya da kanatları zedelenmiş olabilir. Bir kaç fotoğraf rica edeceğim. Yapışkanı kuruyan tüyler çekilebilir dikkatlice.

Oyla 0

Elymenopi

Yeni Üye
uçuş tüylerini çekmiş olabilir yapışkan. Bu nedenle uçma kabiliyeti düşmüş olabilir ya da kanatları zedelenmiş olabilir. Bir kaç fotoğraf rica edeceğim. Yapışkanı kuruyan tüyler çekilebilir dikkatlice.
Uçuş tüyleri tekrar kendi uzar mı acaba kanadında bugüne kadar gözüken bir şey yoktu herhangi bi kan damar felan ama bugün kırmızı bi kan toplamış damar gördüm elle sen mikrop kapar diye korkuyorum kanatlarını da çok titretiyor. Veteriner yapışkanlar geçmiş dedi ama.

Oyla 0

Elymenopi

Yeni Üye
Zedelenme kaç güne geçer kendi kendine geçer mı bir şeyler sürmemiz lazım mı hiçbir şey yazmadı Veteriner kanadına

Oyla 0

Elymenopi

Yeni Üye

Ekli dosyalar

• IMG_20200908_150753.jpg
    IMG_20200908_150753.jpg
    43.8 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_20200908_152631.jpg
    IMG_20200908_152631.jpg
    80.2 KB · Görüntüleme: 9
Oyla 0

Elymenopi

Yeni Üye
biz 2 kere saldık 5-6 kere kanat çırptı ama zararı olur mu? Acaba kanlı damar ondan mı? Uçabilecek mi bu kuş? Divana bile uçamıyor. Beklyoruz iyileşmesi için ama geç kalmayalım? Sizce tekrar veterinere gitsek mi? Elimle tutmak istemiyorum mikrop kapabilir ama iyice açınca biraz büyük bitane kırmızı damar gözüküyor. Kanlı damarı bu gün fark ettik

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sanırım kırılmış tüyler. Fotoğrafta net anlaşılmadığından sanırım dedim. Kökü var ama tüyün geri kalanı yok gibi. Onları dikkatlice çekmek gerekiyor. Şu konuyu inceleyiniz

Oyla 0

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Yazık ya hayvan nasıl korkuyor :mad::cry::(
Allah bilir bu pezevenkler hayvana daha neler yapıyorlar. Adam elini kafese sokar sokmaz papağan zaten “vak vak” bağırmaya başlıyor. Oradan belli hayvanın bir travması olduğu. Bir de o güzelim papağana hiç yapılır mı o hareketler ya. Yazık valla yazık.

Oyla 0

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Allah bilir bu pezevenkler hayvana daha neler yapıyorlar. Adam elini kafese sokar sokmaz papağan zaten “vak vak” bağırmaya başlıyor. Oradan belli hayvanın bir travması olduğu. Bir de o güzelim papağana hiç yapılır mı o hareketler ya. Yazık valla yazık.
Aynen öyle.Kestide noldu hayvan uçamadı mı strese girmicek mi ya bide daha büyük kafese alıyorlar uçamadı mi kafesin büyük olmasının anlamı ne? Allah Allah ne kadar da garip insanlar var ya Kuş uçmasın diye tüylerini kesmek nedir ya !?kuş bu kuş uçmak onun en doğal hakkı ya böyle insanlara çok sinir oluyorum:mad:

Oyla 0

Kaan Omurtak

Yasaklanmış Kişilik
Aynen öyle.Kestide noldu hayvan uçamadı mı strese girmicek mi ya bide daha büyük kafese alıyorlar uçamadı mi kafesin büyük olmasının anlamı ne? Allah Allah ne kadar da garip insanlar var ya Kuş uçmasın diye tüylerini kesmek nedir ya !?kuş bu kuş uçmak onun en doğal hakkı ya böyle insanlara çok sinir oluyorum:mad:
Sen de gideceksin onların bacaklarını keseceksin bakalım o zaman ne oluyor. Ha kuşun kanadını kesmişsin ha insanın bacağını kesmişsin ne fark eder. İkisi de aynı şey. Allah ıslah etsin. Diyecek söz yok gerçekten.

Oyla 0

Melike Gül 

Yönetici
Moderatör
Sen de gideceksin onların bacaklarını keseceksin bakalım o zaman ne oluyor. Ha kuşun kanadını kesmişsin ha insanın bacağını kesmişsin ne fark eder. İkisi de aynı şey. Allah ıslah etsin. Diyecek söz yok gerçekten.
Aynen. Allah ıslah etsin. İnşallah o kuşun bundan sonra daha iyi bir sahibi olur da bunları unutur.

Oyla 0

Elymenopi

Yeni Üye
Sanırım kırılmış tüyler. Fotoğrafta net anlaşılmadığından sanırım dedim. Kökü var ama tüyün geri kalanı yok gibi. Onları dikkatlice çekmek gerekiyor. Şu konuyu inceleyiniz
Teşekkürler canım ya çok acımaz inş geç kalma gibi bir durum olmaz değilmi bu durumda? Geç kalmaktan korkuyorum ama ailem bekle bekle iyileşcek hemen gidilmez veterinere zaten gittik biraz bekle diyorlar. O tüyler çekilmezse zaten 1 tane gibi duruyor onunda çektim zaten kendi kanatabilir mi orayı ya da ilerde uçarken aksaklık olur mu1 ya neden dolayı?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Geç kalma gibi bir durum olmaz ama o kökler kuşları rahatsız ediyor. Karın ağrısı yapıyor tabiri kullanıyoruz bu tip sorunlarda. Modunu düşürüyor. Eğer çok kırıklı tüy yapısı varsa bir veterinerden destek almanızı öneririm çünkü bir tık zorlayıcı olabiliyor ve kuş stres yapabiliyor.
Çektiğiniz tüy 1 ay içinde uzayacaktır sağlıklı şekilde. Düşmez ise o tüy, kuşta tüy hastalığından bahsetmemize gerek yok. Aralıklarla gördüğünüz tüyleri çekebilirseniz sağlıklı olacaktır. Önce uçuş tüyleri yani kanadın açık uçtaki uzun uçuş tüylerinden başlayınız

Oyla 0