Mubişle ilgili 3 küçük soru :)

roadhouseblues

Veteran
İyi günler.
1.sorum kuşuma evde elektrolit hazırlamıştım ,2 lt olduğu için bitmedi tabi.2 hafta oldu hazırlayalı , buzdolabında duruyor hazırladığım günden beri.Çıkarıp ılıdıktan sonra versem sorun olur mu ne kadar süre bozulmadan kalır?
2.bizimki banyo yapmayı sevmiyor kaç kez denediysem olmadı.Banyo yapması şart mı sonuçta kendi kendini temizliyor bu hayvan?
3.bu şaşkın ayak ,terlikle oynamayı çok seviyor.Misafir vs kim gelse ayaklarına yapışıyor.Mantar bulaşır mı başka insanlardan ,evetse nasıl bi önlem alabilirim?

İyi günler.
1.sorum kuşuma evde elektrolit hazırlamıştım ,2 lt olduğu için bitmedi tabi.2 hafta oldu hazırlayalı , buzdolabında duruyor hazırladığım günden beri.Çıkarıp ılıdıktan sonra versem sorun olur mu ne kadar süre bozulmadan kalır?
2.bizimki banyo yapmayı sevmiyor kaç kez denediysem olmadı.Banyo yapması şart mı sonuçta kendi kendini temizliyor bu hayvan?
3.bu şaşkın ayak ,terlikle oynamayı çok seviyor.Misafir vs kim gelse ayaklarına yapışıyor.Mantar bulaşır mı başka insanlardan ,evetse nasıl bi önlem alabilirim?
1. Tek kuş için okadar yapmanıza gerek yok bir tam dolu Suluğa 2 damla elma sirkesi pirinç tanesi kadar (bir çimdik) tuz şeker ve karbonat iyice karıştır yeterli olur.
2. Yaparsa iyi olur banyonun içine yeşillik koyarsan onlarla oynarken illa deneyecektir.
3. Riske atmayın gerekirse eve misafir gelince kafesten salmayın

Oyla 0
Elektrolit kuşlar için olanı alırsanız daha iyi olur. Sofra tuzu ve şeker zaten zararlı. Üzüm şekeri ve kaya tuzu verilmesi gerek. Ben daha yeni aldım kuşlar için elektrolit. İsterseniz size linkini atabilirim.
Havalar soğudu dikkat edin küçük bi üşütme bile onları kötü yapıyor.

Oyla 0
Eğer ev yapımı elektrolit kullanıyorsanız bence 2 gün peş peşe veriniz ve sonra o hazırladığınız suyu dökünüz. Garantici olmak lazım.
Profesyonel ürün kullanmak daha iyi olur elbette.
Banyo yapmayı sevmiyor olabilir ama bunun yerine haftada 1 kez en azından su dolu spreyle ıslatınız.
Misafir geldiğinde onun güvenliği için çıkartmayınız

Oyla 0
Çok teşekkür ederim herkese.Sprey şişesine sadece su koymak yeterli olur mu yoksa elma sirkesi damlatmalı mıyım sizce? Bir de bundan sonra çıkarmayacağım ,iyi ki sormuşum sizlere ama şimdiye kadar bulaşmış olabilir mi mantar önlem almak için bir yol var mıdır acaba?Bir de kuşum 2 aylık ona güçlenmesi için evde mama yapmak istiyorum.Yumurta maması ağır olur mu yavru olduğu için?

Oyla 0
Sadece su yeterli olur. Zannetmiyorum bulaşmamıştır. Dış mantarların tedavisi kolay.
Yumurta maması ağır olmaz. Bu evrede kuşunuza yeni yeşillikler tanıtın düzenli. Mamasına da ekleyebilirsiniz. Süreçte yeşillik, gıda seçmeyecektir.

Oyla 0
evet evet. Bence hazır bir ürün işinizi kolaylaştıracaktır. Cede, deli nature, quiko gibi markaların kuru mamaları iyidir.

Oyla 0