muhabbet kuşları gece korkar mı

Merve B.

Veteran
benim kuşlarım özellikle Bulut bazı geceler kafesinde sanki birşey görmüş veya sanki birisi boğazını sıkıyor gibi çabalamaya başlıyor. Çabalama seslerine uykumdan uyanıyorum o derece. ışığı açıyorum sakinleştiriyorum. Bazen hemen sakinliyor bazense zaman alıyor. Benden bile korkup dahaçok çabaladığı bile oluyor. Bir hastalığı var desem sanmıyorum. Çünkü Bulut kadar fazla olmasada Poyraz da da yaşadım bu durumu. Bizim koridor ışığını yanık bırakıyordum korkmasınlar diye. Daha sonra dedim heralde yarı karanlık olunca daha tedirgin oluyorlar.Komple karanlıkta bıraktım. Ama olduktan sonra iki türlü de oluyor. Neden olabilir? Fikri olan var mı?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bazen bir ses, tanımlayamadığı yansımalar onu tedirgin edebiliyor. Rüya görüyor diyemem ama bazen tünekten düşebiliyorlar uyurken :)
Temel sebeplerden biri uyku saatinin sürekli değişmesi, bakım koşullarından dolayı olduğunu araştırmıştım. Bu konuda size ışık tutacağını inanıyorum.
:m23:

Oyla 0

Merve B.

Veteran
tünekten düşşe iyi derim kendini çarpıyor tellere aklımı alıyor. İlk zamanlar da kafesin dışında uyumasına izin veriyordum geceleri. Bunu yaşayınca korktum dışardayken daha çok hareket alanı var daha çok çabalar duymam bir yere düşer ölür diye korkumdan bırakmıyorum artık. Linktekileri okudum. Hani kusursuzum diyemem ama oradaki maddeleri eksiksiz yaptığımı düşünüyorum. Ya dediğiniz gibi ani bir ses veya bir yansımadan korkuyor. Ya da gününü istemeden olsa kötü geçirmesine sebep olduğumuz zamanlar da oluyor diye düşündürdü beni linkte yazanlar. Belki farketmiyoruzdur ama korkmasına falan sebep oluyor olabilir zaman zaman. Bir de hayvanlar bizim duyamadıklarımızı duyar hisseder derler. Belki bize az gelip duyamadığımız sesler onlara yüksek frekansta geliyordur. Bilemedim :) Şu sıralar azaldı. Ama bir daha olursa ne yapayım diye öğrenmek istedim.Linkte bilgi vardı ve zaten aynısını uyguluyorum. :) İnşallah tekrarlanmaz demekten başka şansım yok :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Telaş etmeyin. Benim kuşlarımda da arada oluyor. Başta gece korkusu mu var acaba diyerek ışıklı bir yerde yatırdım fakat değişmedi. Arada yapıyor.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Aynen. Her gece yaşanması sıkıntı bence. Arada bizlerde bile oluyor :)
Normal karşılamak lazım. Yinede aklımda. Daha elle tutulur bir sebep bulursam paylaşacağım :m10:

Oyla 0