Muhabbet Kuşları için Alışveriş Listesi

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,170
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Listede yer alan bazı gereçlerin (kafes, ağaç dalından tünek, aksesuarlar, yuva vb. gibi) detaylı özellikleri hakkında iyikus.com üzerinden bilgi edinebilirsiniz.
 • Kafes: Muhabbet kuşları için uygun özelliklerde. ( Mümkünse Yatay telli )
 • Kafes Tülü: Kafeslerde kullanılan tüllerin, bazen tehlike yarattığı, bazen de kuşlarca korkulduğu düşüncesindeyim. Kafes tabanına yakın konumdaki yemliklerden tüketilen yem kabuklarının dışarı dökülmesini engellese de kanat çırpmalar nedeniyle genelde faydası dokunmamaktadır.
 • Salıncak: Üzerinde uyumayı severler. Kafesin ve kuşların büyüklüğüne uygun, ahşap tünekli, aynasız olmalıdır.
 • Tünekler: Çeşitli boyutlarda olabilir, zehirsiz ağaç dallarından ve mümkünse kabuklarının soyulmuş olması özellikle önerilir. Zımpara kağıdı veya kum kaplı türler ayaklarda sorunlara yol açabilir. Tünekler yerleştirilirken; yemliklere, diğer aksesuarlara, kuşların hareket alanlarına özen gösterilmeli ve aşırı sayıda olmamalıdır. Genelde daha rahat yemeleri için yemlik önüne konulabilecek tüneğin dışında farklı yükseklikte (salıncak ile de uyumlu konumda) 2 adet yeterli olacaktır.
 • Oyuncaklar: Ucunda çan olan ve içine sığabileceği halka, küçük sesli plastik toplar, halat . Ayna kesinlikle konulmamalıdır. Oyuncaklar kafes boyutu ile orantılı olmalı, çift kuşlarda daha az sayıda tercih edilmelidir. Tehlike yaratabilecek aksesuarlardan kaçınılmalıdır. (Pek çok aksesuarı kendiniz de yapabilirsiniz, bu konuda forumumuzdaki tasarım yarışmalarından fikir edinebilirsiniz.)
 • Vitaminler: Önerilen markalarda, suya katılabilen sıvı/toz vitamin. Meyve ve sebze yiyerek gerekli ve yeterli vitamin alamaması veya tüy dökümü, kuluçka, hastalık gibi özel destek gerektiren durumlarda kullanılmalıdır.
 • Mürekkep balığı kemiği: Önemli iz elementler, kalsiyum ve mineralleri içermekte olup gaga sağlığına da yardımcı olmaktadır. Sade türde (çikolatalı vs. olmamalı) tercih edilmelidir.
 • Mineral Blok / Enerji blok: Hem mineral gereksinimin karşılanması hem de gaga uzamasının önlenmesine yaramaktadır.
 • Yem (Tohum karışımı): Kaliteli markalarda, kapalı ambalajda satılan kabuklu, karma yem. Son kullanma tarihine ve saklanma koşullarına da dikkat edilmelidir. Konuşturucu, tüy dökümünü önleyici (ne demekse, tüy dökümü ve değişimi çok sıradışı durumlar dışında doğal bir süreçtir), hazır yumurta maması ve benzeri ürünler kesinlikle önerilmemektedir. Ayrıca ambalajı açılan yemin kısa sürede bozulmaması için; bir kısmının örneğin haftalık yetecek miktarının hava almayan bir kaba ayrılarak, geri kalanın gene hava almayan kap, torba, kavanoz içinde saklanması yararlı olacaktır.
 • Ödül krakerler: Sağlıklı olmadıkları yönündeki görüşler nedeniyle pek önerilmemekle birlikte, kaliteli markalarda olmak ve aşırıya kaçmamak kaydıyla verilebilir.
 • Daldarı: Bulabilirseniz çok büyük bir iştahla tükettikleri, barsak düzenleyici özelliği olan bir üründür. Ancak çok hafif kabuklu olduğundan etrafa kolaylıkla dağılabilmektedir.
 • Kuş Kumu: Güvenilir, kaliteli bir marka olmalıdır. Genelde içerikleri farklı olduğundan arzu edilirse karışım da yapılabilir.
 • Merdiven: Özellikle ahşap olanlardan kullanılabilir ancak kafesin boyutuna uygun ve hareket kabiliyetlerini kısıtlamayacak boyut ve konumda olmalıdır.
 • Yem Kabı / Yemlik: Kafeslerde orijinal yemlikler bulunmakla birlikte çeşitli besinlerin (yumurta maması, kuşkumu gibi) konulabilmesi için içten takılabilen türde büyük ve küçük boyutlarda yem kapları çok yararlı olacaktır.
 • Meyvelik/sebzelik: Yeşillik, meyve veya mürekkep balığı kemiğinin (asılabilen tipte değilse) kafese kolaylıkla yerleştirilebilmesi için.
 • Suluk: Muhabbet kuşları için uygun tiptekilerden yedeği ile birlikte bulundurulmalıdır. Özellikle vitamin kullanımında kolaylıkla dezenfekte edilebilmeleri ve kırılmaları halinde paniğe kapılmamak için yedek suluk gereklidir. Kuşun, herhangi bir tünekten rahatça uzanabileceği şekilde takılmalıdır.
 • Banyo: Kafesin dışından, kapıya asılarak takılabilen, uygun büyüklükte. Kancaları olmasına rağmen lastik ve çengelli iğnelerle oluşturulacak emniyet kemeri ile sağlamlaştırılmalıdır. Dışarıda serbestçe dolaşıyorlarsa derin olmayan herhangi bir kap da işinize yarayacaktır. Fazla suyla doldurmayın, doğada göllerde değil ıslak otların üzerinde yıkandıklarından derin suyu sevmeyebilirler.
 • İlkyardım Çantası: İçeriği kütüphanemizde yer almaktadır.
 • Yuvalık: Üremeye elverişli bir çiftiniz varsa uygun özelliklerde ve uygun yuva materyali içeren bir yuva da almalısınız. Tabii onun sabitlenmesi için de bir emniyet kemeri şart.
 • Şarjlı Elektrik Süpürgesi: Kişisel önerim, her durumda gerekli.

Dikkat:

*Piyasada "gagataşı" adı altında satılmaya çalışılan, çoğunlukla alçıdan yapılan zararlı ürüne yer verilmemiştir. Mineral / Enerji Bloklar kullanılmalıdır. Bu ürünlerin kuşlarımızın gagalarının uzamasını önlemek için de kullanılması uygun değildir. İhtiyaç duymadıkça kemirmezler, yalnızca kemirme amaçlı aşırı tüketimleri vitamin/mineral fazlalığına yol açar, gaga uzunluğunu törpülemeye yetecek sertlikte değildirler. gaga bakımı için ahşap aksesuar bulundurulmasını öneririm.

*Kuşlarımızın hassaslıkları dikkate alınarak, kafesin konumu gibi iç düzenlemesinin de sık sık değiştirilmemesi gerekir. Bu nedenle yukarıda belirtilen tüm gereçlerin konumları önceden çok iyi şekilde planlanmalıdır. Özellikle yemlikler, suluklar, ek yemlik/meyvelik/sebzelik/kumkapları, tünedikleri yerden dışkıladıklarında kirlenmeyecekleri veya diğer kaplardan beslenmeleri sırasında birbirlerinden etkilenmeyecekleri yerlere yerleştirilmelidir. Hareket edebilmeleri, dışarıda serbestçe uçmalarına izin verilmiyorsa kanatlarını çalıştırabilmeleri için de tünek, oyuncak, salıncak vs. uyumlu olmalıdır.
 
Son düzenleme:

Uğur Ünlendi

iyikus.com Üyesi
Katılım
5 Şub 2020
Mesajlar
10
Puanları
13
Yaş
32
Konum
Rize
Ayhan otçuoğlu üstadımız yem konusunda ak darıyı yeterli bulmaktadır. Bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir.
 

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,170
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Ayhan otçuoğlu üstadımız yem konusunda ak darıyı yeterli bulmaktadır. Bu konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir.
Akdarı sezonluk olarak miktarı arttırılabilir (yaz ayları) ama tek başına yeterli bir karışım değildir. Yemlerin değerleri incelendiğinde ak darıda kalsiyum ve fosfordan yoksun olduğu bilinir. Bunlarda kuşların alması gerekenlerdendir. Şu konuda katılabilirim bir tek yem karışımında büyük yüzde ak darının olmalıdır. %50 belki biraz daha üstü. Ardından aspur ve diğerleri.
 
Üst