Muhabbet Kuşları Neden Hastalanırlar?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan VBZE433
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

VBZE433

Uzman Yetiştirici
Kuş severler olarak beslediğimiz canlı hastalanınca çok üzülüyoruz. "Neden?, nasıl oldu?, ne yapmalıyım?" diye yoğun bir telaş başlıyor bazen. Sitede pek çok hastalık hakkında detaylı açıklamalar var. Tedavi yöntemleri de dahil veteriner kontrolünde kullanılması gereken etken maddeli ilaç vb. pek çok bilgiyi bulabilirsiniz. Bu yazıdan amaç ise hastalıkların oluşması öncesinde "nedensellik" kapsamında bir ön fikir sahibi olmaktır.

Diğer kuşlarda da benzer durumlar olmasına rağmen tecrübelerim sadece muhabbet kuşuna yönelik olduğu için özellikle bu şekildeki bir başlık altında tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle tüm kuşlarımızın sağlıklı ve mutlu uzun bir hayat sürmesini temenni ediyorum.

Bu konuda yapılan çalışmalar genel olarak kuşların hastalanma sebeplerini alttaki temel başlıklar altında toplamaktadır. Bu faktörlerin hepsi kuşlarımızın "bağışıklık sistemine" etki eder ve hastalanma sürecine olumsuz katkıda bulunur. Bunları :
1624257695640.png

1. Kötü beslenme
2. Travma ve yaralanma
3. Kötü hijyen
4. Stres
5. Kötü genetik
6. Kötü bakım (kendi ilavem) olarak sayabiliriz.

1. Kötü beslenme : Kuşunuzun tek düze, besin değeri düşük, kalitesiz, vitaminsiz ya da da bozuk yemler/mamalar ile beslenmesidir. Kuşunuz bu duruma kısa sürede ya da belli bir sürede olumsuz tepki vermeye başlar.

2. Travma ve yaralanma : Kafes içi veya dışı oluşan sakatlanma durumlarıdır. Kuşun hayatını çok olumsuz etkiler. Çoğunlukla nasıl, neden ve nerede olduğunu göremeyiz. Bazen kuşlar da birbirlerine zarar verebilirler. Bu tip yaralanmaların kafes içi oluşma ihtimali %10 iken kafes dışı %90'lara kadar varmaktadır. Olaylar çok çabuk gelişebilir. Kafes dışına çıkarılan kuş sürekli takip edilmelidir.

3. Kötü hijyen : Kafes içi ve dışı temizlik yeterli derecede uygulanmıyorsa bu durum kuşlarımızı er ya da geç olumsuz biçimde etkileyecektir. Kirli vaziyette bekletilen mama/yem kapları, kirli ve beklemiş suluklar, kafes tabanında beklemiş gıda artıkları, uzun süre kafeste kalan mama vb. bozulmaya çürümeye müsait gıdalar... gibi pek çok kirlilik ve bakımsızlıktan kaynaklanan "hijyen olmayan durumları" sayabiliriz.

4. Stres : Kuşlarımızın çok hassas bir yapısı vardır. Onları korkutacak, ürkütecek, yalnızlık hissetmesine sebep olacak ya da çok fazla üzerilerine düşmek kuşlarımızı strese sokabilir. Evde kedi, köpek gibi başka bir canlı tarafından korkutulmaları, ani yüksek sesler ve kafese doğru yapılan el hareketleri özellikle ortama yeni dahil olan kuşları çok kısa sürede yoğun strese sokmak için yeterlidir.

5. Kötü genetik : Bu konu çoğumuzun hemen bilemeyeceği ve kolay sezemeyeceği ciddi bir faktördür. Anne veya babadan gelen kalıtımsal bozukluklar yavrularda da görülebilir. Çoğunlukla organ fonksiyon yetersizlikleri, yetmezlikleri yada bağışıklık bozuklukları olarak karşımıza çıkar. Bu tür hastalıklar ne kadar tedavi edilse de geri gelmeye devam edebilir.

6. Kötü bakım : Yukarıdaki ilk dört maddenin bir arada yoğun biçimde oluşması ile kuşlarımıza karşı yeterli ilgi ve özenin gösterilemeyişidir diyebiliriz. Ortamda sigara içilen ve televizyonun gece geç saatlere kadar açık olduğu bir oturma odasında bakılan bir kuşun;, havalansın diye hava akımına maruz kaldığı, ısırılan sebze meyveden bir veya bir kaç parçanın kendisine sunulduğu; günlerce suluk ve yemliklerinin değiştirilip yıkanmadığı, dışkıların kafes tabanında yığıldığı, gün içinde hiç bir ilginin gösterilmediği ve yalnızlığın hakim olduğu çok abartılı bir durum "oldukça kötü bir bakım" örneği sayılabilir.

1624257752531.png
SONUÇ : Kuşlar nedensiz yere hastalanmaz. Ne kadar dikkat ettiğimizi zannetsek de bazen en masum ve en ufak bir ihmal istenmeyen bazı durumlar yaratabilir. Kuşlarımızı sürekli gözlemlemek, çok düzenli takip etmek ve olası "nedensellikleri" hep aklımızda tutarak bakımlarına özen gösterirsek olumsuz bazı faktörleri baştan elimine edebiliriz.

Genetik durumların yaratacağı olumsuzluklar ise kuşlarını iyi bilen üretici kimselerden kuş sahiplenmek ile bazen aşılabilir. Ancak şans faktörü de bizim kontrolümüz dışında gelişebileceğinden bu noktada bazen olanlara razı olmak ve mücadele etmek temel görevimiz haline gelebilir.

Canlılarımızın her zaman sağlıklı ve mutlu olmaları dileğiyle ...

Not: Yazı bana aittir, tercüme değildir, paylaşıp çoğaltabilirsiniz ... :)

Eline sağlık hocam, bende bir kaç birşey yazmak istiyorum bu konuda;

1- Yem

Kötü bir yem kullanıyorsanız kuşunuzun bir süre sonra hastalanması kaçınılmazdır. Kötü yemden kasıt, bayatlamış, nem almış, tozlu pis, hormonlu, tatlandırıcı aromalı ve içerik bakımından yetersiz olan yemlerdir. Malesefki piyasadaki yemlerin bir çoğu böyledir. Paketli ve son kullanma tarihi uzun olan yemler dahil! Yem alırken ince eleyip sık dokumak ve oldukça seçici olmak gerekiyor. Yem en önemli faktördür..

Ve yeme ek olarak mutlaka 2-3 günde bir belli başlı sebzeler ve az miktarda meyveler ile dönüşümlü olarak desteklemek gerekiyor. Zira tohumların besin değerleri tam olarak yeterli değildir. Örneğin geçen konusunu yazdığım A vitamini tohumlarda yoktur. Bu yüzden A vitamini içeren sebzeler önceliğimiz olsun. Örneğin havuç...

2- Su ve suluk temizliği

Öncelikle kuşlarımızın suyunu mutlaka en az 2 günde bir tazelemek gerekiyor. Günlük tazelense daha güzel olur. Kullanıcağımız su da içme suyu olmalı. Bir o kadar önemli olanda sulukların temizliğidir. Buraya dikkat her su tazelemede suluklarında yıkanması gerekiyor. Sulukları kalıp sabunla köpürtülmüş sünger ile ovalayıp ardından güzelce durulayın. Ve taze içme suyu koyun. Ben hergün hiç üşenmeden bu işlemi tekrarlıyorum..

Not: Suluk temizliğinde deterjan, sıvı sabun vb. kalıntı bırakan kimyasal temizleyici kullanmayın! Normal kalıp sabun bu konuda iyidir. Hatta karbonatlı suyla bile temizleseniz olur..

3- Kafes hijyeni

Kafes tabanına serilen peçete mutlaka 2-3 günde bir değiştirilmesi gerekiyor. Bunun dışında aylık olarak bütün kafes aksesuarları, oyuncaklar, kafes telleri dahil, kalıp sabunla köpürtülmüş sünger ile yıkanması gerekiyor..

4- Cereyan (hava akımı)

Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biride kuşların cereyanda kalmamasıdır. Yaz günü olsa dahi hava akımında kalan kuş hastalanır! 2 2 daha dört. Bu yüzden kafesinizin konumunu cereyan almayan bir köşeye konumlandırın...

5- Parazit spreyleri, kalitesiz vitaminler vs.

Petshoplarda satılan herşeyin kuşlarınıza faydalı olduğunu sanmayın. Parazit spreyleri kesinlikle ve kesinlikle kuşlarda kullanılmaması gerekiyor. Bu spreylerden zehirlenen bir çok vaka gördüm. Ayrıyetten bir işe yaradığıda yok. Spreyi sıktığınız kuş daha çok kaşınır!

Kalitesiz takviye ürünlerini de kullanmayın. Kaş yapıyım derken göz çıkarırsınız. Vitamin probiyotik vs. alırken bilinen kaliteli markaları tercih edin. Örneğin, röhfried, versele laga, natural vs.. Ve bu ürünleride öyle çok sık kullanmayın. Haftada bir yada 10 günde bir kere kullanmanız yeterlidir.. Kuşunuza ek besin (sebze meyve) veriyorsanız hiç kullanmasanızda olur..

6- Ecza dolabı olmazsa olmaz

Kuşlarınızın hastalanmaması önemli olduğu kadar, hastalandıklarında da erken müdahale çok önemlidir. Bu yüzden elinizde belli başlı ilaçlar mutlaka bulunsun ;)

Kısa birşeyler yazıyım dedim ama biraz uzun oldu galiba :) Evet arkadaşlar bu konulara dikkat ederseniz kuşlarınız kolay kolay hastalanmazlar...

Çok yararlı oldu bu konu teşekkür ederim. Katkı içinde ayrıca teşekkürler @Ümit T.

Kitap ileride neden olmasın. Biraz daha gözlemlerimizi arttırıp temiz bir kaynak oluşturabiliriz. Gerçi forum da bu amaçlı var ama illa basılması mı gerekiyor :P

Çok yararlı oldu bu konu teşekkür ederim. Katkı içinde ayrıca teşekkürler @Ümit T.

Kitap ileride neden olmasın. Biraz daha gözlemlerimizi arttırıp temiz bir kaynak oluşturabiliriz. Gerçi forum da bu amaçlı var ama illa basılması mı gerekiyor :p

Ben ve @neanderthalensis hastalıklar bölümünü yazarız, sen mutasyonlar vs., @VBZE433 hocam üretim vs., @Muratsani de kitabı bastırır :P Nede olsa patron adam :D

İşin şakası bir yana bence yapılabilir çokta faydalı bir kaynak olur. Çok detaylarda boğulmadan öz bilgilerden oluşan, her kesime hitab edicek güzel bir eser çıkabilir..

Ben ve @neanderthalensis hastalıklar bölümünü yazarız, sen mutasyonlar vs., @VBZE433 hocam üretim vs., @Muratsani de kitabı bastırır :P Nede olsa patron adam :D

İşin şakası bir yana bence yapılabilir çokta faydalı bir kaynak olur. Çok detaylarda boğulmadan öz bilgilerden oluşan, her kesime hitab edicek güzel bir eser çıkabilir..
Bir rehber hazırlayabiliriz önce. Ardından yeterli veri çıkarsa olabilir tabi. Ağustos 1 den sonra müsait olacağım. Bunu projeye dökeceğim mutlaka. Hatta ilk adımı veteran grubuna öneriyi ekleyeyim unutmamak adına