iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Muhabbet Kuşları Neden Kusar?

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,865
Çözümler
36
Tepki puanı
10,513
Yaş
29
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşları Neden Kusar?
Muhabbet Kuşu yediği yiyeceği bir süre sonra bir çok sebepten dolayı kusabilir. Bunun birçok sebebi var ve bu konuda en sık rastladığımız sebepten bahsedeceğim.
 1. Evciller Psikolojik nedenlerle yapabilir, örneğin bir ayna ya da sahiplerinin eline, parmağına sanki bir eşi beslemeye çalışır gibi. Eşine yahut yavrusuna (Yem ikram ederek) kusabilirler.
 2. Tüy değişimindeki bir Muhabbet Kuşu, bu sancılı dönemde fazla yem yiyebilir ve kusabilir.

  Bu sebeplerin dışındaki Kusma ciddi bir hastalığın habercisi olabilir; Unutmayalım ki, kuş sıkıntılı iken kusar.
 3. En sık nedeni Candida veya Megabacteria gibi buna neden olabilecek özel mantar enfeksiyonlarıdır.
 4. Ayrıca kusma Kalp, Karaciğer, Pankreas ve Böbrek hastalıkları, Beyin sarsıntısı veya merkezi sinir sistemi tümörleri, vücuttaki mineral ve elektrolit dengesizlikleri ve travmalar neticesinde de görülebilir.
 5. Bazı İlaçlar, Oda Spreyleri, çinko zehirlenmesi, Ortamdaki karbonmonoksitin fazla oluşu, bazı deterjan ve kimyasal temizlik maddeleri de akut yahut kronik zehirlenme nedeniyle kusmaya neden olabilir.
 6. Yüksek proteinli yiyecekler, A, D ve E vitamini fazlalıkları, yüksek miktarda demir içeren besinler, fazla beslenme ve selenyum eksikliği, bayatlamış ve sağlıklı koşullarda muhafaza edilmemiş yemlerden kaynaklanan beslenme ile ilgili problemleridir.
 7. Trichomonas parazitide, bu soruna bir başka sebeptir ve bulaşıcıdır. Ebeveynler eşlerini veya yavrularını beslerken Trichomonas geçirilir. Ayrıca aynı suluğu kullanan kuşlarda enfeksiyonu birbirlerine bulaştırabilirler. İlerleyen safhalar kuşu ölüme sebep olacaktır. Genellikle bu durum Damızlık Show Muhabbet Kuşlarında görülmektedir. Kusma ciddi bir semptomdur ve aciliyetle Uzmanlardan görüş alınmalıdır.

  Candida: Bir tür kursak mantarı.
  Trichomonas: Tek hücrelilerden bir kursak paraziti.
Altta paylaşacağım linkler kuşlarda kusmayla ilgili belirtiler ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgiler yazmaktadır.
 
Üst Alt