Muhabbet kuşlarım çiftleşiyorlar yaş farkı??

Buseçak

Yeni Üye
Merhabalar. Benim üç tane muhabbet kuşum var. 9 aylık erkek muhabbet kuşum 3 yaşındaki dişi kuşuma kur yapıyor. Dişinin cereside kahverengiye dönmüş kızışmış. Dişi öncelere göre erkeğin kur yapmasına biraz izin veriyor. Az önce baktığımda erkek dişinin üzerinde çiftleşmeye çalışıyordu. Şimd nasıl anlatıcam bilemedim ama dişi çiftleşmek istediğinde eğiliyo gibi oluyor ya işte benim dişim onu yapmadı erkekte biraz sonra indi zaten. Deneme gibi bir şeydi sanki. Benim asıl sorum şu dişiyle erkek arasında çok yaş farkı var bunlar çiftleşirler mi? Benim bir tane daha dişi kuşum var erkekle aynı yaşta ama erkek onu seçmedi bu yeni gelen dişiyi seçti. Aralarındaki yaş farkı yavruları olursa da sorun olur mu hani erkeğin dişiyi beslemesi falan. Bir de benim kafesim baya büyük içinde üç kuş var dediğim gibi bunların yavruları olursa diğer dişi kuşu ne yapmalıyım. Onlarla beraber kalsa diğer dişi zarar verir mi ona? Yavruları olursa da ne yapmam gerek bakımdı falan bu ilk deneyimim olucak yardımcı olursanız çok sevinirim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sitemize hoş geldiniz. Erkek kuşunuz yetişkin olmuş. Bu nedenle eşleşmesinde hiç bir sorun olmayacaktır. Yaş farkı önemli değil ancak dişi kuşlarda 5 yaş üzerinde yavru almak risklidir. Bu nedenle yoksa yuvalık takıp yavru almanızı öneririm. Eğer kuluçka başlarsa birbirlerine zarar verebilirler maalesef :( Bu nedenle ayrı bir kafese alınmalı diğer kuşlar.
Öncelikle kafeste eş olmayan diğer kuşları farklı bir kafese almalısınız. Ardından kafes düzenini yuvalığa göre düzenlemeniz gerekir. Örnek kafes ve tünek düzeni;
9802f48f-c03f-4676-835e-09c83e23e289.jpg
0afb0c1c-a6db-45f9-afc8-0e85e5d4e50a.jpg

2. Kafeste mutlaka kalamar kemiği, kuş kumu bulunması lazım. Ayrıca tüneklerin ahşağ ve bir uçtan bir uca görselde ki gibi olması gerekiyor.
Diğer sorularınız için bu kategori incelenebilir;
Muhabbet Kuşu Üretimi
Ekstradan bir sorununuz olursa konu açarsanız yardımcı olmaya çalışırız :)

Oyla 0

Buseçak

Yeni Üye
Sitemize hoş geldiniz. Erkek kuşunuz yetişkin olmuş. Bu nedenle eşleşmesinde hiç bir sorun olmayacaktır. Yaş farkı önemli değil ancak dişi kuşlarda 5 yaş üzerinde yavru almak risklidir. Bu nedenle yoksa yuvalık takıp yavru almanızı öneririm. Eğer kuluçka başlarsa birbirlerine zarar verebilirler maalesef :( Bu nedenle ayrı bir kafese alınmalı diğer kuşlar.
Öncelikle kafeste eş olmayan diğer kuşları farklı bir kafese almalısınız. Ardından kafes düzenini yuvalığa göre düzenlemeniz gerekir. Örnek kafes ve tünek düzeni;
Ekli dosyayı görüntüle 2373
Ekli dosyayı görüntüle 2374

2. Kafeste mutlaka kalamar kemiği, kuş kumu bulunması lazım. Ayrıca tüneklerin ahşağ ve bir uçtan bir uca görselde ki gibi olması gerekiyor.
Diğer sorularınız için bu kategori incelenebilir;
Muhabbet Kuşu Üretimi
Ekstradan bir sorununuz olursa konu açarsanız yardımcı olmaya çalışırız :)
Ayırıcağım ama hangisini ayırıcağımı bilmiyorum erkek büyük olan dişiye daha çok kur yapıyor ama diğer dişide hep erkeğin yanında onunla konuşup öpüşüyor erkek bu dişiye fazla kur yapmıyor büyük olan dişi yüz vermeyince diğer dişiye kur yapıyor.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
yedek bir kafesiniz varsa rast gele ayırın. Durumu gözlemlersiniz bu süreçte. Büyük ihtimalle eş seçmeyecektir ama her daim dişiye göre hareket etmenizi öneririm. Dişi hangisine ilgili ise daha çok o erkek kalsın.

Oyla 0