iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Muhabbet Kuşlarına Değişik Besinleri Yemelerini Öğretmek

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,750
Çözümler
33
Tepki puanı
10,400
Yaş
29
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşlarına Değişik Besinleri Yemelerini Öğretmek
Sürekli olarak tohumlarla beslenen bir muhabbet kuşu, beslenmeleri için verilecek diğer yiyecek maddelerini tanımakta zorlanırlar. Burada kuşunuza daha sağlıklı yiyecekleri sunmanız için bazı yöntemler belirtilmektedir.
yemleri2.jpg
Arama içgüdülerini avantaj olarak kullanın
Kuşlarınız evcilse ve güvenle kafes dışında dolaşabiliyorlarsa, sebze parçalarını gazete örtülü bir masa veya oyunparkı gibi favori yerlerine koyabilirsiniz. Kuşlara, yiyecelerini arayıp bulma duygusu hissetmelerine izin verin. Bu, kuşların bir kısmının fıldır fıldır yem aramasını sağlar. Odanın, salıvermeden önce kuşlar için güvenli olduğuna emin olunuz.

Bebek yiyeceğini kullan !
Bebek yiyeceği satın alın (Sebze tipleri, havuçlar veya yeşil fasulyelerden hoşlanır) ve yemlerine karıştırın. Bu, hala yemeyi reddettikleri taze besinlerin içindeki gıdaları alabilmeleri için hayli yararlı bir yoldur. Bebek mamalarındaki malzemeler, genellikle sadece sebze ve sudur. Kuşlar gerçekten bunu severler.

Taze besinleri çok küçük parçalara ayırın

Besinleri minicik parçalara ayırırsanız , yemeleri daha mümkün olabilir. Büyük bir kafesiniz varsa farklı yem kaplarına koyun, arama içgüdüleri onları bu farklı kaplara götürerek içindekileri gagalamalarını sağlayabilir. Tohum veya çimlenmiş akdarı ekleyip karıştırabilirsiniz. Onlar ilk olarak bunları yiyecek ama diğer yiyeceğin tadına da bakacaktır, sabrınızın sonunda yeni yiyecekleri yemeye başladıklarını görürsünüz.

Sevdikleri bir köşenin yakınına koyacağınız kafesin üstüne yapraklı yeşil sebzeleri asın.
Bu, çoğumuzun ilk olarak ne denediği yöntemdir. Yaklaşık iki saat sonra yenmemiş kısımları kesinlikle toplayın.
yemleri.jpg
Kuş ekmeği yapın
Kuş ekmeği, size bir seferde birçok farklı ve sağlıklı besini verme fırsatı sağlar. Tariflerden biri aşağıdadır: (Bu tarifteki dozajları değiştirebilirsiniz)

2-6 kavanoz tatlı patatesli bebek yiyeceği,
2 kavanoz tropikal meyveli bebek yiyeceği
1-1.1/2 fincan kuru yem veya 4 kaşık ellebesleme formülü
3 yumurta ve ezilmiş yumurta kabukları

Kuru yemler, kuşların yemliklerinde kalanlardan ayrılarak değerlendirilebilir (renksiz yemler kullanılır). Yumurtalar ve bebek yiyecekleri karıştırılır. Küçük bir blender/ mikserde yumurta kabukları ezilir (Kalsiyum kaynağı). Kalan malzemeler eklenir. Pişirme kağıdı veya kek kalıplarına 4 er çay kaşığı konulur. Mikrodalgada 1-2 dakika ısıtılır veya fırında 400 derecede 15 dakika pişirilir. 12 adet kalıp yapılır. Çok sıcak olmamalı, ılık servis edilmelidir.
Israrla yapıp vermelisiniz, onlar sonunda sağlıklı bir diyet olan bu gıdayı yiyeceklerdir. Satın alınabilecek diğer sağlıklı besinler (buğday otu, bazı kuru gıdalar) da eklenebilir.

Nohut, mercimek, fasulye gibi baklagillere ek olarak kıvırcık lahana, havuç, ıspanak, brokoli gibi daha sağlıklı sebzeleri de vermeyi denemelisiniz.
yemleri1.jpg

Yeni olan herşeyi sonunda kabullenerek yemeye başlayıncaya kadar aylar alabilir. ASLA ANİ BESLENME DEĞİŞİKLİĞİ YAPMAYINIZ, kuş, yemeyi reddedip açlıktan ölebilir. Nasılsa acıkınca yer şeklinde düşünmeyin, kuşlarda mantık bu şekilde yürümez. Onlar, bu besinleri kendilerine zarar verebilecek bir şey olarak görür, bundan dolayı yemeyi denemezler. Gıda değişimini çok yavaş gerçekleştirin.
 
Üst Alt