Muhabbet Kuşlarında Dermatit

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Muhabbet Kuşlarında Dermatit
“Tüy ve deri bozuklukları , Kellik” ana başlığımızda genel bir bilgi vererek, deride oluşabilecek hastalıkların bir kısmını iyikus.com üzerinde açıklamıştım
Muhabbet Kuşu Tüy ve Deri Bozuklukları, Kellik

Bu bilgilendirmemiz ise “Dermatit” üzerine olacaktır.

Dermatit Nedir?

Cilt enflamasyonu yani deri dokularının, travmaya, bakteri veya virüs saldırılarına karşı, ısınma, kızarma ve şişme şeklinde tepki göstermesidir.
dermatit1.jpg
Kuş tüyleri hemen hemen tüm vücudu kapladığından ,deri, kolayca doğrudan görünmediğinden gizli ve korunaklı olduğu düşünülebilmektedir. Bununla birlikte çeşitli faktörler, bakteri, virüs ve çarpmalar ciltte iltihaplanmaya neden olabilir. Kuşlarda deri hassas bir organdır. Her ne kadar koruyucu maddelerle saldırılara karşı koysa da kimi zaman zayıflayan cilt bakteri ve mantar gibi patojenlere karşı savunmasız kalabilmektedir.

Nedenleri:

Deri enfeksiyonları kuşlar için sıkıntı yaratmakla birlikte tedavi uygulanmazsa genelde sorun çok daha ileri aşamalara ulaşmaktadır. Deri enfeksiyonları için önceden mutlaka bir neden bulunmak zorunda değildir. Bazı tipik tetikleyiciler şunlardır:

• Bağışıklık sisteminin zayıflaması, örneğin aşırı tüy dökümü,
  • Beslenme yetersizliği,
  • Karaciğer hastalıkları (karaciğer yağlanması veya tümörü gibi),
  • Tüy yolma , kendine zarar verme/ısırma,
  • Tam iyileşmemiş yaralanmalar (örneğin ısırılmalar),
  • Hormonal bozukluk nedeniyle cilt kuruması.
Bunlar en sık rastlanan nedenlerindendir, dolayısıyla liste ayrıntılı değildir, sadece bir rehber olarak tasarlanmıştır.

Çünkü cildin koruyucu kalkanı pek çok nedenle zayıflayabilir. Candida sp gibi mantarların neden olduğu deri enfeksiyonları, stafilokoklar veya acinetobacter sp. gibi bakteri patojenler de etkendir.

Belirtiler:

Deri enfeksiyonları genellikle etkilenen deride kızarıklık şeklinde ifade edilir. Deri bazen şişmiş görülmektedir. Pullu ve kuru olur veya nemli yerler oluşabilir. Bazı durumlarda, küçük irinli alanlar da görülür. Hastalığın başlangıcında, deri enfeksiyonları sık sık kaşıntıya yol açar, daha sonra hızla ağrı aşamasına geçer.
dermatit2.jpg
Etkilenen kuşlar genellikle enfekte olan bölgeyi gagaları ile kaşıyıp ve etrafında tüylere dokunarak belli ederler. Aşırı durumlarda, kaşıntı veya ağrı gidermek için kendilerini ısırarak kanatırlar. Genel olarak, etkilenen hayvanların hareketleri huzursuz ve gece uykuları bozuktur, bu nedenlerle genel durumları “zayıf” olarak görülür.

Tanı:

En kısa sürede anlayan bir veteriner hekime danışmalısınız. Genellikle büyüteç altında cilt kontrolü yapılır ve parça alınabilir. İltihaba neden olan patojenleri bulmak için laboratuvar tetkiki yapılır. Bu araştırma çok ucuz olmasa da gereklidir.

Göz ile patojen belirlenmeye çalışılması genelde ayrıntılı ve doğru bir değerlendirme olmayabilir. Farklı bir patojen için önerilecek tedavi, altında başka patojen yatıyor ise başarılı sonuç vermez.

Tedavi:

Ölü (nekrotik) doku mevcut ise, hemen veteriner hekim tarafından hastanın sağlığının daha da bozulmasını önlemek için alınmalıdır. Daha sonra da temizlenmiş olan bu hastalıklı cilt tedavi edilmelidir. En önemli kural; veteriner hekimin, tedavi süresinin tamamlanacağı zamanın belirlenmesine karar vermesidir. Nedeni, insan derisinin aksine, kuşların ciltleri çok hassastır ve merhemlere bir dizi tepki verirler.

Kuş sahipleri kesinlikle kendilerinde bulunan özellikle kortizon içerikli merhemleri asla kullanmamalıdır, çok daha büyük bir cilt hasarına neden olunabilir. Bu nedenle, cilt hastalıkları konusunda da eğitimli bir veteriner hekim tedavisi şarttır.
Vücudun hangi bölümünde merhem veya sıvı ile tedavi uygulanacağı hekimin görüşüne bağlıdır. Bazen hastalıklı kuşların ek oral ilaçlar ile desteklenmesi sağlanmalıdır.

Bazı cilt enfeksiyonları birkaç gün içinde iyileşmekle birlikte diğerleri hafta veya ay boyunca sürmektedir. Eğer etkilenen kuşun, kaşıntı ve yanma sorunu da varsa, kendini daha kötü bir biçimde yaralamasını engellemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için “yakalık” takılmalıdır.

Eğer kuşun cildi genellikle kuru ise bir bakım spreyi ile onu tedavisine yardımcı olunabilir. Çok iyi bir ürün olduğu için "AVIx Soother Sprey” önerilebilir, bu kuşun cildine adapte olarak tüylere zarar vermez ve besleyici maddeler içerir.

Ekli dosyalar

• dermatit3.jpg
    dermatit3.jpg
    25.4 KB · Görüntüleme: 20

shangri

iyikus.com Üyesi
merhaba benim muhabbet kusumun kanadinin altinda da boyle sislik ve kizariklik oldu. veterine sordugumuzda stresten kaynaklanacagini soyledi ilac onermedi. bende biraz katron yagi surdum. ama durum gun gectikce ilerledi. iki resim arasi daki farki goruyorsunux. bugun vetenere gidicem insallah tedavisi kolay olur ve bir an once iyilesir ;(29922991

Halil Yildiz

iyikus.com Üyesi
Geçmiş olsun pek iç açıcı görünmüyor. İlkke bu tarz birşey gördüm

shangri

iyikus.com Üyesi
ya doktora da goturduk guya ilk gunden , bize stresten olabilecegini gecici bir durum dedi. bugun tekrar goturecegim umarim tedavisine cevap verir. demeyin ya ic acici degil mahvoldum zaten

shangri

iyikus.com Üyesi
yemegini yiyor,ucabiliyor, bende strestendir diye bir kac gun bekledim ama ilerledi. tesekkur ederim insallah

shangri

iyikus.com Üyesi
Veterine goturdum antibiyotik tedavisine basladik.
Buyuk ihtimalle oraya kendi bir zarar verdi ve daha sonrasinda o enfeksiyon kapmis dedi. Hem agizdan hem de suyuna antibiyotik basladik.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
yazıdada belirttiğimiz gibi böyle durumlarda yakalık takabiliyorlar. Kuşları deli etsede kullananlar oluyordur. Umarım tez zamanda toparlar. Hangi anti biyotiği verdi?

shangri

iyikus.com Üyesi
Amerika da yasiyorum. Verdigi ilacin icerigi meloxicam oral yolla, diger ilacin icerigide doxycycline bunu da suyuna ekleyip icmesini bekleyecegim. Insallah iyilesir, su an yemek yemesine guveniyorum cunku kotu olsa yemezdi diye dusunuyorum yani gozum ustunde kafayi yiycem :(

shangri

iyikus.com Üyesi
Peki Doganay Bey katron yagi hakkinda ne dusunuyorsunuz, sizce oraya birde katron yagi kullansam iyilesmesini hizlandirir mi? Ilk basladigi anda aslinda katron yagi surdum, acaba o mu bu duruma getirdi diye icim icimi yedi.

Halil Yildiz

iyikus.com Üyesi
Veterinerin verdiği ürün harici birşey kullanmayın derim. Katron yağ hakkinda bir bilgim yok benim arkadaş bakacaktır

shangri

iyikus.com Üyesi
Tekrar Merhaba,
Kusumu takipteyim ve ilacini kullaniyorum. Biraz durgunlasti, tabii kanadinin alti hala ayni :(
antibiyotik kac gunde etkisini gosterir. Ve
Sizce diskisinin durumu nasil? ( kati olan gunduz bu sekildeydi, civik olan aksam 1 kere o sekilde yapti, sonra ayni ilk resimdeki gibi devam etti )
Yemesi iyi durumda surekli takipteyim yiyor, suyunu iciyor. Umarim bu durumunun iyi olduguna isarettir :(

Ekli dosyalar

• 976ADEFD-0D73-4107-A9F3-F010C0936CA8.jpeg
    976ADEFD-0D73-4107-A9F3-F010C0936CA8.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 21
  • F5947D5C-EF53-4EA9-A29B-51DA96B8C9D1.jpeg
    F5947D5C-EF53-4EA9-A29B-51DA96B8C9D1.jpeg
    282.6 KB · Görüntüleme: 18
  • 671ED15F-9A39-4005-8077-EEF844DF0CD3.jpeg
    671ED15F-9A39-4005-8077-EEF844DF0CD3.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 16
Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
toparlar umarım kısa sürede. Genelde hekimin önerdiği süre kullanmanız gerekiyor. Buda tahminen 5-7 gün oluyor. Size ne belirtti?

Liebe55

Veteran
o ayakları için okşijenli su
terramycin
troysd
faydası olabilir kanımca

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sürmeyin. İlaç tedavisi ve ardından gelen probiyotik destekli vitamin kullanımına devam edin. Hiç azalma gözlemlenmez ise kremler kullanılabilir ama bunun için hangi krem uygun olur marka öneremeyeceğim ama kortizon içermeyen kremler tercih edebilirsiniz ya da gittiğiniz veterinerle tekrar iletişim kurup krem önerisi almanızı öneririm.

shangri

iyikus.com Üyesi
Sürmeyin. İlaç tedavisi ve ardından gelen probiyotik destekli vitamin kullanımına devam edin. Hiç azalma gözlemlenmez ise kremler kullanılabilir ama bunun için hangi krem uygun olur marka öneremeyeceğim ama kortizon içermeyen kremler tercih edebilirsiniz ya da gittiğiniz veterinerle tekrar iletişim kurup krem önerisi almanızı öneririm.
Cok sagolun yanitiniz icin. Bende surmedim , azalma da goremedim yarasinda kizim ucamiyor bile :(

Ersin akt

Yeni Üye
Burada tavsiye ettiğiniz avix soother sprey Türkiye'de satılmıyor. Onerebileceginiz benzer bir sprey var mı?