iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

Muhabbet Kuşlarında Kabarma, Halsizlik için Önlemler

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
13,310
Çözümler
70
Puanları
268
Yaş
30
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşlarında Kabarma, Halsizlik için Önlemler
Muhabbet kuşlarında halsizlik ve devamlı kabarık durma sorunu hepimizin en sık rastladığı vak'alardan bir tanesidir. Bu durum gözleniyorsa eğer birkaç öncelikli önlem alınabilir.

Kabarıklık ve halsizlik durumu kritik durumların başında gelmektedir. Eğer üşütmüş ise ayakları sıcaklığını yitirir. Elinize aldığınızda çok rahat anlayabilirsiniz. Her zaman sağlıklı görünmek için çabalayan kuşlarımızın, zırhını düşürdüğü ve kötü durumunu gösterdiği durumdur. Gözlemlenebildiği için alınabilecek basit önlemlerle, geç kalınmadıysa çözüm bulabilirsiniz.

Belirtmekte fayda var. İlk yapılması gereken bir veteriner hekime danışılmasıdır. En çok kayıplar bu tarz durumlarda gözlemleniyor.

Muhabbet Kuşum Kabarık, Halsiz Duruyor. Nedeni Ne Olabilir?
Bu durumun ilk sebebi uygun bakım şartlarını sağlayamıyor olmanızdandır. Muhabbet kuşları ve diğer kuşlarda da aynı durumlar rastlanmaktadır.
Bakım Şartları Derken?
 • Kuşlar belirli oda sıcaklığı ( en soğuk 14 derece olabilir. İdeali 18 derece ve üstüdür.), nem oranı (%50-65 arası) uygun ortamlarda bakılmalıdır. Cereyanda kalabilecekleri yerlerde bakılmamalılar. İlk ve genellikle bu sebepten dolayı kuşlarımız halsiz, kabarık hasta duruşu sergilerler.
Bunun çözümü;
 • Sıcaklığı sabit tutmanız gerekir. Bu durumu çözdüğünüzde aslında sorunun yarısını çözmüş olursunuz.
2. Sebep kuşlara verilen yemin ideal karışımda olmaması, bayat olması, vitamin, mama ve probiyotik eksikliklerinden bedenin zayıf düşmesi ve bunun gözle görülür yansıması.
Buna Çözüm
Öncelikle muhabbet kuşlarının yem karışımını bilmeniz gerekir. Altta vereceğim linkten ideal karışımı ve bazı marka önerilerini görebilirsiniz.
Eğer doğru ve taze yem kullandığınıza eminseniz, yumurta ve sebze maması yapıyorsanız ve ara ara A, B, E, ve multivitamin desteği sağlıyorsanız kısmen yeterli bir bakım sağlıyorsunuzdur. Maalesef çoğu bilinçsiz kuş sahibi Pet Shoplardan sadece kafes + kuş + yem alarak kuşlarını yetiştirebileceğini düşünür. Kulaktan dolma yanlış bilgilerle bakımını yapmaya çalışır. Sonrasında kuşum neden öldü durduk yere diye konu açarlar. Sebebi sizsiziniz. Bir canlı besliyorsunuz ve onlarında bizler gibi benzer ihtiyaçları var. Sitemiz üzerinden bakım, beslenme ve diğer konularda bilgi bulabilir, yardım alabilirsiniz. Hiç ulaşamazsanız aradığınız bilgiye konu açabilirsiniz. Deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız.
halsiz.jpg
Eğer İshalde Gözlemleniyorsa

Durum biraz daha ciddileşmiş ise kabarıklık, halsizlik ve ishal gözlemlenir. İshalin olması işleri ve doğal olarak bakımı kısmen değiştiriyor.
 1. İlk olarak ısı sabitlenmeli
 2. Ardından aynı kafeste başka kuşlar varsa hasta kuşu ayırmanız gerekir
 3. İshal olan kuşlarda yem değişikli yapılmalıdır. Varsa aspur(kanarya yemi diyede geçer) ve yulaf verilmelidir (yabancı olduğunuz tohumlarla ilgili bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz > Muhabbet Kuşu Yem içeriği (Tohumdan Karışımlar) . )
 4. Sebze verilmemelidir. İyi gelen meyvelerden 1 dilim elma kafese asılabilir.
 5. Probiyotik için en uygun zamandır. Eğer evinizde bulunmuyorsa kendi imkanlarınızla hazırlayabilirsiniz. 8 saat arayla tazelenmelidir. Linkte yapımı anlatılmaktadır. > Kuşlarınız için Evde Probiyotik Yapımı
Tüm bunlar yapıldıktan sonra toparlaması beklenir eğer çok geç değilse. Başta da belirttiğimiz gibi öncelikle veteriner görmeli ve durumu teşhis etmelidir. Bu en sık rastlanan durumun müdahalesidir.

Bu kabarıklığın sebebinin Başka Sebepleri
 • Kuşun tüy değişim döneminde olması.
 • Yoğun stres ve duman altı mekanlarda (sigara içilen) bakılması sonucu temiz hava eksiklikleri
 • Zararlı bakteriler ve kan emici haşerelerin varlığı'da zaman zaman benzer tepkimeleri gösterir.
 • Veteriner koyacağı teşhisler vardır birde. Buda uzmanlık alanımız olmadığı için bir şey söyleyemiyorum.
Geçmiş olsun...
 
Son düzenleme:
Üst Alt