Muhabbet kuşlarının beslenmesi

Liebe55

Üye
Özel Üyemiz
Katılım
23 Ara 2018
Mesajlar
454
Puanları
118
Konum
BURSA
3017
Muhabbet kuşu sahipleri, kuşlarının beslenmesi konusunda dikkatli olmalı, çünkü yalnızca yem yiyerek beslenen kuşlar yeterince sağlıklı olmuyor. Bunun sebebi yemlerin yüksek miktarda yağ içermesi ve kuşların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri sağlayamaması.

Kuşunuza her gün yıkanmış taze meyve ve sebzeler verebilirsiniz. Mubişlere uygun yiyecekler şöyle sıralanıyor:

Meyvalar: Elma, armut, kayısı, muz, çilek, mandalina, portakal, üzüm, şeftali, kavun, vişne, kivi.

Sebzeler: Ispanak yaprakları, kıvırcık salata, havuç, kabak, semizotu, maydanoz, domates, balkabağı. Marulun pek faydası bulunmuyor, daha koyu renkli yeşil sebzeler tercih edilmeli.

Uzak durulması gerekenler: Çiğ patates, limon, yıkanmamış yeşil salata (ilaçlanmış), erik, mantar, soğan, süt, patlıcan, bal, avokado, greyfurt. Tuzlu, asitli, şekerli veya alkollü yiyecek ve içecekler.
3018
Mubişler uzun süre yem yemeye alıştılarsa meyve ve sebzeye ilk başta burun kıvırabilirler. Alıştırmak için verdiğiniz sebze-meyvenin üzerine alışkın olduğu yemlerden serpebilirsiniz. Yeşil salata yapraklarını suyun içine koyup banyo kabında verebilirsiniz. Mubişler yaprakların arasında banyo yapmayı severler, böylece yeşillikleri yemeye de alışırlar. Yine küçük dilimler halinde keserek yem kaplarının üzerine koyabilirsiniz. Kuşunuz alışana kadar devam edin.

Ayrıca, kuşlara dükkanlarda satılan ballı veya meyveli krakerlerden verilmesi tavsiye edilmiyor, çünkü bu krakerleri yapıştırmak için kullanılan malzeme bal değil, aksine kuşlar için zararlı bir madde.

Kalsiyum ihtiyacı için kaynattığınız yumurtadan verebilirsiniz. Beyazını, sarısını, hatta kabuğunu da seviyorlar. Dükkanlarda satılan mürekkep balığı kemiğini de kafesine koyarsanız, bu da kalsiyum kaynağı olarak görev yapacaktır. Ayrıca yine dükkanlarda satılan mineral bloğunu da her zaman kafeste bulundurun.

Bunun dışında, alacağınız yemin kaliteli olmasına dikkat edin. Bonnie, Witte Molen önerilen markalar. Kişisel deneyimle söyleyebilirim ki, Champion'dan uzak durun! Kaliteli yemle beslediğimiz kuşumuzu bir süre Champion'la besleyince gagasının altında kara bir leke ortaya çıktı. Bu yemin kalitesiz olduğuna bir işaretmiş, dikkatli olun! Kaliteli yemin içinde kırmızı, yeşil gibi boyalı tanecikler bulunmaz, yem alırken buna da dikkat edebilirsiniz.

3020
Yeşillik içinde yıkanmaca

Kuşlar, dal darıya bayılır. Dal darıyı bazı dükkanlarda bulabilirsiniz. Ödül olarak verebilir veya 2-3 haftada bir kafeslerine koyabilirsiniz. Ara sıra ekmek veya pişmiş makarna yiyebilirler, ancak ekmeğin pek faydası bulunmadığı söyleniyor.

Kuş kumunu kafeste ayrı bir kapta kuşunuza verebilirsiniz. Ancak kuş kumunun çok da gerekli olmadığı söyleniyor. Kum, doğada besinlerin sindiriminde rol oynuyor, ancak kafes kuşları sindirilmesi zor besinler tüketmiyor. Verip vermemek sizin tercihiniz.

Kafesteki suyu her gün değiştirmeye özen gösterin. Değiştirirken sulukları da yıkamanız faydalı olacaktır, yoksa yosun tutarlar.

Beslenme demişken, kuşların uçtuğu oda veya odaların içinde yenildiği takdirde zararlı hatta ölümcül olabilecek nesneleri -örneğin bitkileri- kaldırmaya özen göstermelisiniz.

alıntıdır
 

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:

Hektor

Üye
Üretici
Katılım
22 Tem 2019
Mesajlar
8
Puanları
13
Yaş
32
Konum
İstanbul
Muhabbet kuşları içğn işlenmemiş buğdayı çimlendirmenin iyi olduğu söyleniyor yalnız kimisi çimşendirip çimi verirken kimisi buğdayı tomurcuklandırıp veriyor hangisi daha doğru ve besleyicidir. İki tane yavru kuşum var suyuna vitamin karıştırıyorum fakat normal yem dışında ek neler yapabilirim?
 

Liebe55

Üye
Özel Üyemiz
Katılım
23 Ara 2018
Mesajlar
454
Puanları
118
Konum
BURSA
Muhabbet kuşları içğn işlenmemiş buğdayı çimlendirmenin iyi olduğu söyleniyor yalnız kimisi çimşendirip çimi verirken kimisi buğdayı tomurcuklandırıp veriyor hangisi daha doğru ve besleyicidir. İki tane yavru kuşum var suyuna vitamin karıştırıyorum fakat normal yem dışında ek neler yapabilirim?
Aşagıda bulunan sayfada aradıgınız herşey mevcut incelermisiniz
 
Üst