Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Aslında Ne Zaman Çiftleşmeye Hazırdır

"2 aylık bir kuş üremeye hazır hale gelir" çok net bir söylemdir. Yoruma ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. 2 aylıkken ilk üremeleri gerçekleşir denmiyor. 2 aylıkken üreme gerçekleştirebilirler, buna hazır hale gelirler deniyor. Yani yavru yapabilirler. Buna sağlıksız demek bence çok komik bir söylem olur. Yani doğa da hayvanlar 2 aydan sonra üremeye başlıyorlar, ve biz bunu uygun bulmuyoruz, cidden komik olur bu :)

Kafes sisteminde de çok şey değişeceğini zannetmiyorum. Herşey sağlıklı bir ortam yaratmaktan geçer.

Fakat genel düşünce "yine de biz bekleyelim 6 ay" ise problem yok zaten. 2 aylıkken üreyebilmeleri onları üreteceğimiz, üretmemiz gerektiği anlamına da gelmiyor elbette. Tercih üreticilerindir.

"2 aylık bir kuş üremeye hazır hale gelir" çok net bir söylemdir. Yoruma ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. 2 aylıkken ilk üremeleri gerçekleşir denmiyor. 2 aylıkken üreme gerçekleştirebilirler, buna hazır hale gelirler deniyor. Yani yavru yapabilirler. Buna sağlıksız demek bence çok komik bir söylem olur. Yani doğa da hayvanlar 2 aydan sonra üremeye başlıyorlar, ve biz bunu uygun bulmuyoruz, cidden komik olur bu :)

Kafes sisteminde de çok şey değişeceğini zannetmiyorum. Herşey sağlıklı bir ortam yaratmaktan geçer.

Fakat genel düşünce "yine de biz bekleyelim 6 ay" ise problem yok zaten. 2 aylıkken üreyebilmeleri onları üreteceğimiz, üretmemiz gerektiği anlamına da gelmiyor elbette. Tercih üreticilerindir.
Abi o zaman şöyle diyeyim. Diyelim 10 çift (20 tane) kuşun var. Bu çiftlerden 5 çift 6 aydan küçük olsun diğer 5 çift ise 6 aydan büyük olsun. Sonra kuluçka süreçlerine bakalım. Hangi grubun daha sağlıklı daha verimli kuluçkalar geçirdiğine bakalım. Sonuca göre bir yorum yaparız. Böyle bir şey dene istersen ve farkı gör.

Bu arada tecrübe paylaşımına diğer arkadaşlara da katkı sağlaması açısından devam etmek istiyorum;

2 aylık kuş kuluçka süreci şu şekilde devam ediyor:

5 yumurtadan birisini başka kuluçkaya almıştım. O yavru dünyaya gelmişti ve hala yaşamına devam ediyor nazar değmesin.

2 aylık kuşumun altın da 4 yumurta kalmıştı. Bunlardan ikisi ikişer gün aralıklarla dünyaya geldi. Diğerlerini bekliyorum. Kuluçka süresi ve yavru bakımı olması gerektiği gibi devam ediyor. Kursaklar ve görünümler iyi görünüyor maşallah.

İnşallah bu süreç sıkıntısız bir şekilde nihayete erecek.

Maşallahınızı eksik etmeyiniz:)