Muhabbet Kuşu Çiftleşme Sorunu

pasa ile fistik

iyikus.com Üyesi
Iyi akşamlar arkadaşlar. Albino erkek muhabbeti ve sarı kafa yeşil dışı muhabbetlerim var. 2-3 gündür çiftleşmeye çalışıyorlar. Ancak erkek dişiye gÖre biraz iri yaşıda büyük. Dışı kuyruk kaldırıyor erkek üstüne cikiyo ancak. Hemen düşüyorlar. Disinin ilk deneyimi . Olmaz mı dersiniz. Sorunlarini cozebilirlermi

Iyi akşamlar arkadaşlar. Albino erkek muhabbeti ve sarı kafa yeşil dışı muhabbetlerim var. 2-3 gündür çiftleşmeye çalışıyorlar. Ancak erkek dişiye gÖre biraz iri yaşıda büyük. Dışı kuyruk kaldırıyor erkek üstüne cikiyo ancak. Hemen düşüyorlar. Disinin ilk deneyimi . Olmaz mı dersiniz. Sorunlarini cozebilirlermi
Zamanla sorun çözülecektir. Siz onları kendi haline bırakın, onlar zamanla halledecektir. Sizin yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. Onlara biraz çiftleşme videosu seyrettirirseniz belki yararı olabilir. Ayrıca tünekleriniz sağlam mı?

Oyla 0
Kafes içi tünek görüntüsü ve kuşlarınızın fotoğraflarını paylaşabilir misiniz...

İrilik durumu pek farketmiyor açıkçası. Bende de var söylediğiniz yönde bir çift. Fakat bazen taşıyamama ve bundan ötürü dişinin dengesini kaybetme durumu olabiliyor. Burda da tüneğin önemi var elbet az da olsa...

Ya da kuşlarınızdan evcil olan hangisi?

Bu da kısa vadeli problem yaratabiliyor...

Oyla 0
Merhaba, uygun ve sabit tünek gerekir öncelikle. Deneyimsiz dişilerde bu tip düşme sık olabiliyor bir süre. İrilik durumu da pek fark etmez ama yerli kuşa show jumbo da zor olur :)

Oyla 0
Kafes içi tünek görüntüsü ve kuşlarınızın fotoğraflarını paylaşabilir misiniz...

İrilik durumu pek farketmiyor açıkçası. Bende de var söylediğiniz yönde bir çift. Fakat bazen taşıyamama ve bundan ötürü dişinin dengesini kaybetme durumu olabiliyor. Burda da tüneğin önemi var elbet az da olsa...

Ya da kuşlarınızdan evcil olan hangisi?

Bu da kısa vadeli problem yaratabiliyor...
Ekli dosyayı görüntüle 8454Ekli dosyayı görüntüle 8453

Oyla 0
Opal kanat yavrular, spangle yavru ve anne gibi normal mutasyonlardan gelecektir.
Sarı yüz faktörünün nereden geldiğini bilmediğim için kuşlarınızda belki albino ya da lutino gelebilir.
Gelen yavruların çoğu sarı yüzlü gelecektir. Dişi sarı yüzlü, erkek kuşunuzda sarı yüzlü.
Renk olarak bu tip durumlarda belli olmaz. Erkek kuşunuzun taban rengi beyaz olduğundan muhtemelen anne rengine yakın ya da bir tık koyusu bebekler gelecektir %85 mavi seri kuşlar verir.

Oyla 0
Merhaba arkadaşlar 5 gün once 2 tünegide resimde görülen tünek le değiştim. 5 gündür izlediğim kadarıyla dişi kuşum günün büyük bir bölümünü yuvada geçiriyor. Dışarı çıktığında erkek sürekli peşinde kurlasiyorlar. Dışı kuyruk kaldırıyor ancak erkek trk ayakla öle bekliyor. Normal ciftlesme 2 ayakla olmuyormu. Ben hala disinin erkeğe göre mminyon kaldigindan şüpheliyim. Böle giderse yumurtalar boş çıkar herhalde demi? Bunlar işi bilmiyorsa ne yapmak lazım.

Oyla 0
Doğası gereği biliyor kuşlar çiftleşmeyi ama tecrübe edinmesi gerekiyor süreçte. İlk kuluçka başarısız olabilir bazen. Kuş hazır olduğunda eşleşmek için çaba gösterecektir. Belli ki azıcık direniyor :)

Oyla 0
Onlar sizin görmediğiniz saatlerde ve yuvalık içinde de aktif olabilirler. Seyredilmeyi de pek sevmezler. Burada daha çok erkek öğreniyor tekniğini o yüzden biraz zaman tanımanız lazım. Hiç belli olmaz yumurtalar dolu da çıkabilir. Tek başarılı seferde dört yumurtaya kadar doldurabilir erkek.

Oyla 0
Daha önce de bahsi geçmişti; evcilleşmiş kuşlar ya da Doganay hocanın da bahsettiği gibi tecrübe edinmemiş kuşlarda görülebilir bu tür durumlar. Ya da vbze433'ün ( isminiz nedir ) :) bahsettiği gibi sizin göremediğiniz zamanlar da gerçekleştirmiş olabilirler bu eylemi.

Ben genelde bilmemeye bağlıyorum. Komik görüntülerle karşılaşabilirsiniz:) Evet, güdüsel bir durum olduğu için bu önünde sonunda gerçekleşecektir eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa:)

Oyla 0
Daha önce de bahsi geçmişti; evcilleşmiş kuşlar ya da Doganay hocanın da bahsettiği gibi tecrübe edinmemiş kuşlarda görülebilir bu tür durumlar. Ya da vbze433'ün ( isminiz nedir ) :) bahsettiği gibi sizin göremediğiniz zamanlar da gerçekleştirmiş olabilirler bu eylemi.

Ben genelde bilmemeye bağlıyorum. Komik görüntülerle karşılaşabilirsiniz:) Evet, güdüsel bir durum olduğu için bu önünde sonunda gerçekleşecektir eğer herhangi bir sağlık problemi yoksa:)
Profile tıklayın sonra Hakkında sekmesinde Ad Soyad bölümünde yazmıştım

Oyla 0
Farkındayım. S.Göktun'u kastetmiştim esasen. Göktun soyadınız sanırım...

Neyse, konuyu dağılacak gibi, sağlıklı olan özelden devam etmek:) Teşekkürler.

Oyla 0
Iyi akşamlar arkadaşlar. Konuyu tekrar hortlatiyorum ama. Merak ettiğim bir konu var. Tünek sorununu çözdük. Kuşlarımda yaklaşık 3 haftadır hergun sabah ciftlesme gerçekleştiriyorlar. Dışı günün neredeyse tamamında yuvada. Ama yumurta yok. Ilk kuluckasi olucak yumurtlarsa. Akşamları yumurta varmı diye kontrol ediyorum. O sırada görüyorum dişiyi. Karni şiş kuyruk aşağı yukarı hızlıca inip çıkıyor. Yuvasının içini iyice temizlemiş. Kemirgen talaşlarını atmış. 2 haftadır hiç kafes temizligide yapmıyorum rahatsız olmasın diye. Yumurtlamama sebebi ne olabilr?

Oyla 0
Dişi kuşlar istediği an yumurta oluşturmaya başlıyorlar. Yakında düşecektir, gözünüz aydın.
Geldi , Doğanay hocam. Bugün sabah nasıl olsa yumurta yoktur diye kafesi temizliyeyim dedim. Yuvaliga bir baktım küçücük yumurtacik var. Geceden mi yaptı dün ikindin mi yaptı bilmiyorum. Temizlik te yapamadım. Nasıl yapacagimida bilmiyorum yumurta varken. Ürkütürüm dişiyi diye korkuyorum. Tüllük ici baya tüy dolu. Kafes ici tel mazgallık var. Dışkılarıyla hiç temasları yok. Ama yine de koku var. Yuvaliktada folluk ici temiz sadece yumurta var. 1 tane. Folluk dışı tüy ve talaş var. Kafes yukarda vitrin üstünde duruyo, almadan orda temizlemem mümkün değil. Birde bu sürecde neler yapilacak pek bilgim yok. Yardımcı olurmusunuz. Forumdan yararlanabileceğim yazılarda varsa okurum.

Oyla 0
İşi garantiye almak adına kafes temizliğinizi yavrular çıktıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Çok vahim bir tablo yoksa kafes kirlilik konusunda, problem değil. Yuvalığa dokunmayın zaten. 2-3 yumurta olduğunda kuluçkaya yatmaya başlayacaktır. Rahatsız etmeyin sürekli kontrol ederek, sanırım ilk kuluçkaları...Sorunlar yaşamaları olası. Yavaş hareketlerle günde 1 kez yuvalık kontrolü yapabilirsiniz, ölü yavru olursa kafesten çıkarırsınız. Kuluçka temizliğini de ilk yavru çıktıktan 10 gün sonra falan yapabilirsiniz. Yuvalığınızda bulunan folluğun aynısından temin etmeniz yararınıza olur. Böylelikle hızlı bir şekilde kirli folluğu yedek temiz follukla değiştirebilirsiniz... Kuşlar kuluçka sürelerinde rahatsız edilmekten hoşlanmazlar. Kuşlarınızın huyu ile alakalı bir durum esasen bu tür durumlar.

Eğer kuşlarınız siz kafes, yuvalık kontrolü yaptığınızda panik olmuyorlarsa büyük bir problem yok demektir. Kuluçkaya yatmaya başladıktan sonra ki süreçlerde istişare ederiz tekrar durumu rahat olun.

Dahili ve harici konular için

Thread 'Muhabbet Kuşu Üretim Problemleri ve Püf Noktaları' Muhabbet Kuşu Üretim Problemleri ve Püf Noktaları

Konusunu inceleyebilirsiniz.

Kafanıza takılan noktalar olursa, yazabilirsiniz tekrardan...

Oyla 0