Muhabbet Kuşu Çiftleşme Sorunu

pasa ile fistik

iyikus.com Üyesi
Iyi akşamlar arkadaşlar. Albino erkek muhabbeti ve sarı kafa yeşil dışı muhabbetlerim var. 2-3 gündür çiftleşmeye çalışıyorlar. Ancak erkek dişiye gÖre biraz iri yaşıda büyük. Dışı kuyruk kaldırıyor erkek üstüne cikiyo ancak. Hemen düşüyorlar. Disinin ilk deneyimi . Olmaz mı dersiniz. Sorunlarini cozebilirlermi

İşi garantiye almak adına kafes temizliğinizi yavrular çıktıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Çok vahim bir tablo yoksa kafes kirlilik konusunda, problem değil. Yuvalığa dokunmayın zaten. 2-3 yumurta olduğunda kuluçkaya yatmaya başlayacaktır. Rahatsız etmeyin sürekli kontrol ederek, sanırım ilk kuluçkaları...Sorunlar yaşamaları olası. Yavaş hareketlerle günde 1 kez yuvalık kontrolü yapabilirsiniz, ölü yavru olursa kafesten çıkarırsınız. Kuluçka temizliğini de ilk yavru çıktıktan 10 gün sonra falan yapabilirsiniz. Yuvalığınızda bulunan folluğun aynısından temin etmeniz yararınıza olur. Böylelikle hızlı bir şekilde kirli folluğu yedek temiz follukla değiştirebilirsiniz... Kuşlar kuluçka sürelerinde rahatsız edilmekten hoşlanmazlar. Kuşlarınızın huyu ile alakalı bir durum esasen bu tür durumlar.

Eğer kuşlarınız siz kafes, yuvalık kontrolü yaptığınızda panik olmuyorlarsa büyük bir problem yok demektir. Kuluçkaya yatmaya başladıktan sonra ki süreçlerde istişare ederiz tekrar durumu rahat olun.

Dahili ve harici konular için

Thread 'Muhabbet Kuşu Üretim Problemleri ve Püf Noktaları' Muhabbet Kuşu Üretim Problemleri ve Püf Noktaları

Konusunu inceleyebilirsiniz.

Kafanıza takılan noktalar olursa, yazabilirsiniz tekrardan...

Kuluçka süresince ve yavrular çıktıktan hemen sonra oda sıcaklığı ne kadar olmali ?

Oyla 0
Selamlar. Arkadaşlar ilk yumurta 12 sinde geldi. Ancak başka yok. Sadece akşamları kontrol edebiliyorum. Dişi kuşumun karnın da hala şişlik var ama bu kadar uzun aralık olması normal mi?

Oyla 0
Bazen 3 gün sürebilir bazı zamanlar. Bazı nadir durumlarda yumurta sıkışması gibi sorunlarda meydana gelebilir. Anüs bölgesine kulak çöpü yardımıyla biraz zeytinyağı sürebilirsiniz. Yumurta çıkışını rahatlatabilir. Hafif masajlar yapabilirsiniz o bölgeye çıkışı rahatlatmak adına.

3. Günün sonunu beklemenizi öneririm şahsen. Yumurta belirtileri devam ediyor ama hala yumurtlama gerçekleşmiyor ise daha fazla müdahale gerekebilir.

Ortam ısısı ve nem oranını biraz arttırmanız yararına olacaktır.

Oyla 0
Bazen 3 gün sürebilir bazı zamanlar. Bazı nadir durumlarda yumurta sıkışması gibi sorunlarda meydana gelebilir. Anüs bölgesine kulak çöpü yardımıyla biraz zeytinyağı sürebilirsiniz. Yumurta çıkışını rahatlatabilir. Hafif masajlar yapabilirsiniz o bölgeye çıkışı rahatlatmak adına.

3. Günün sonunu beklemenizi öneririm şahsen. Yumurta belirtileri devam ediyor ama hala yumurtlama gerçekleşmiyor ise daha fazla müdahale gerekebilir.

Ortam ısısı ve nem oranını biraz arttırmanız yararına olacaktır.
Teşekkür ederim. Antalyadayım. nem ve ısıda çok problem yok. Bulundukları oda 23 derece altına pek inmiyor 20_23 aralığında. Nemde iyi. Günaşırı yumurtlarsa normalde 14 unde gelmesi lazımdı. Tam dün 14 unde çok fazla şimşek ve gök gürültüsü oldu. Bu de etkenmidir ki?

Oyla 0
kızgınlık yumurtası atmış olabilir. 12.si geldi ise yumurtayı yarın kontrol ediniz. Damarlanma olmadıysa ve yeni yumurta gelmediyse alınız.

Oyla 0
kızgınlık yumurtası atmış olabilir. 12.si geldi ise yumurtayı yarın kontrol ediniz. Damarlanma olmadıysa ve yeni yumurta gelmediyse alınız.
maalesef yumurtayı aldım bugün. Dişi kuşum yuvaliktan hiç çıkmıyordu. Son 2-3 gündür de ciftlestiklerini de görememiştim. Yuvaliki Kontrollerin sırasında dişi 1 tanecik yumurtanın üstünde çökmüş vaziyet oluyodu. Dediginiz gibi bugün telefon flashinda baktım. Içi boştu. Fırsattan istifa kafeside güzelce temizledim yumurtayı alıp dişi epey bir tepki koydu ciyakladi. Az öncede yine folluk dibini kazma sesleri geliyordu. Ne diyorsunuz döndük mu başa yine. Yuvaliktan çıkarmı acaba tekrar.

Oyla 0