Muhabbet Kuşu Çiftleşme ?

klonemo25

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar Merhaba Birkaç Tane Sorum Olacak.

1- Kuşumun Erkek olduğunu düşünüyorum doğru mu acaba ?
2- Çiftleşme Yaşına gelmiş mi ?
3- Petshop'a gittim ve adam kuşu orda bırakamayacağımı söyledi acaba rastgele alsam alışır mı birbirine ?

Teşekkürler...
4056

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kafes genişliği üretimi çok etkilediğinden, muhabbet kuşları için en uygun kafes bu bence. Ben bu kafesten kullanıyordum.
60x35x40 Kalın Telli Salma Kafes Ücretsiz Kargo - n11.com

Arkadaşın dediği gibi yavruyu çıktıktan sonra seçebilirsiniz ama yumurta evresinde 2 adet bırakmak uygun olmaz. Süreçte çok zayiat olabiliyor. Özellikle deneyimsiz erkek ve dişilerde türlü türlü aksaklıklar olabildiği gibi kusursuzda olabiliyor.
Kuşunuz bana 3 yaşına yakın gibi geldi. Bileziksiz bir kuş olduğundan nokta atışı yapmak ne yazık ki mümkün olmuyor :(
Yanına genç bir dişi almalısınız 1-2 yaş ideal olacaktır. Fazlası uygun olmaz. Eğer alacağınız kuşun ayağında bilezik varsa yaşını tahmin edebilirsiniz.
2019 siyah renkli bilezik 1 yaşında olduğunu,
2018 kırmızı renk, 2
2017 mavi - 3 yaşında olduğunu gösteriyor.

Oyla 0

klonemo25

iyikus.com Üyesi
Bir Kuşların en yüksek kaç yaşına kadar gelebiliyor ? ve son olarak bu bilezik olaylarını hiç bilmiyorum takmak zorunda mıyız ?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İyi bir bakımla bilinen en yaşlı muhabbet kuşu 15 yaşında. Genelde 7-8 yıl civarı yaşıyorlar. Dişi kuşlar 5 yaşından itiraben üremeye elverişşiz oluyor. Bilezik takmak zorunda değilsiniz elbette ama kuş takip için önemlidir. Özellikle büyük üretimhanelerde.

Oyla 0

klonemo25

iyikus.com Üyesi
Sorularıma Cevap Veren Herkese Çok Teşekkür Ediyorum Son Olarak
Yuvalıkda yavru olunca temizlik nasıl yapılır ?
Temizlik yaparken yumurtaları çıkartsak sıkıntı çıkarmı ?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yuvalığınız içinde şu tarz bir folluk var mı?
Ekli dosyayı görüntüle 4078
Eğer bu varsa temizlemesi kolay. Yumurta ve yavruları dikkatlice bir yüzeye koyup içinde ki pisliği dökün. Ardından bir miktar (çok çok az) yumurtalar kaymaması için talaş koyun. İçine gömülmesinde.

Yoksa eğer aynı şekilde yumurtaları dikkatlice alıp ufak bir fırça yardımıyla temizleyip az oranda talaş eklenebilir.

Yinede kuşlarınızı gözlemleyerek bu işlemi yapmak en sağlıklısı. Genellikle sorun yapmazlar ama kimi dişiler yuvaya müdahale pek sevmiyor. Alıştıra alıştıra yapılabilir. Örneğin her gün yuva kontrolü yapıp kapağı geri kapatılabilir.

Oyla 0

klonemo25

iyikus.com Üyesi
Talaş yerine kuş kumu olurmu acaba ?
Bu arada Çok Teşekkürler Artık ilerde mama nasıl yapılır onuda öğrenicem.

Oyla 0

Liebe55

Veteran
Talaş yerine kuş kumu olurmu acaba ?
Bu arada Çok Teşekkürler Artık ilerde mama nasıl yapılır onuda öğrenicem.
Kuş kumu yazın daha çok tercih ediliyor kış aylarında yumurtaları sıcak tutmaz yumurtalar sıcak olmalı onun yerine Mısır granülü olabilir. veya talaş. mama yapmak çok basit aslında iyikus.com ailesinde site içerinde birçok mama yapımıyla ilgili sayfalar açtık ayrıca youtubeden de inceleyebilir araştırabilirsiniz.

ama o hediye edeceğiniz kuşlardan birini bana yazın ben gelir alırım :)

Oyla 0

klonemo25

iyikus.com Üyesi
Malesef daha dişi kuş almadım :) Birde Rica Etsem Önerdiğiniz Talaş Var mıdır ? ( link şeklinde olursa iyi olur )

Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Chipsi diye bir talaş markası var. Çok kalitelidir ama fiyatı azıcık uçuk. Quik marka olan alınabilir. Oda iş görür bir süredir kullanıyorum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Oyla 0