Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
4,754
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Yapmak
Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapmak oldukça kolaydır. Kafamızı karıştıran bu sorunu görsellerle açıklamaya çalıştım. Eğer kuşunuzun cinsiyetinden emin değilseniz lütfen net cere renkleri görülecek şekilde bizimle paylaşın. Cinsiyet ayrımı yaparken bizler öncelikle gaga üstünde yer alan " cere " rengine odaklanırız.
Cere Nedir? Neresidir?
cerere.jpg
Ayrıca kuşunuzla ilgili bir sorun olduğunda vücudunun neresinde olduğunu anlamanız ve bizlere tarif edebilmeniz için bu konuyu inceleyebilirsiniz;
Muhabbet Kuşu Anatomisi

Üreme döneminde ki Dişi Muhabbet kuşları Cere Renkleri
Eğer muhabbet kuşlarınızın cere rengi görselde olduğu gibi kahve renk ve tonlarındaysa, dişi kuşunuzun üremeye hazır, kızışmış bir dişi olduğunun anlamına gelir. Hastalık durumu değildir. Aksine sağlıklı, yetişkin bir dişi olduğunu gösterir.
disikusureme.png

Üreme Döneminde Olmayan Dişi Muhabbet Kuşları Cere Renkleri
Dişi muhabbet kuşlarının genelde 1 yaşına kadar görselde yer alan ton skalasında cere renkleri görülür. Ayrıca dişi muhabbet kuşları tüy döneminde cere renkleri beyaza yada krem rengine döner, Kimi dişiyi erkekle ayırt etmek zorlaşabilir bu durumda çünkü mavi ve sadece burun deliği çevresi beyaz olan kimi dişiler mevcut. Fakat genel olarak hareketlerinden de anlaşılabilir.

disikusureme1.png

Üreme Döneminde ki Erkek Muhabbet Kuşları Cere Renkleri

Erkek muhabbet kuşlarının cinsiyetini genelde daha koyu olan renklerden analiz edebiliriz. Altta ki görselde yer alan parlak koyu maviler erkek muhabbet kuşunun üreme için uygun yaşta olduğunu ve cinsiyetini net bir şekilde anlamamıza sebep olur. Bu renge sahip erkekler yetişkin kuşlarda görülür.
erkekmuhabbetkusu.png

Üreme Döneminde Olmayan Erkek Muhabbet Kuşları Cere Renkleri
Yavru yada geçiş döneminde olan erkek muhabbet kuşlarının cere renkleri daha soluk mavi, pembe, grimsi bir mavi olabiliyor. Yer yer koyuluğunu kaybeder ve rengi neredeyse dişi kuşun cere rengini anımsatabilir. Bu durumda hormonsal bir sorun yada bir hastalığın belirtisi olabilir.

erkekmuhabbetkusu1.png

Muhabbet Kuşunuzun yaşını öğrenmek için tıklayın;
Muhabbet Kuşunuzun Yaşını Anlama
 
Son düzenleme:
Üst