Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Yapmak

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
25,525
Çözümler
127
Yaş
33
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Yapmak
Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapmak oldukça kolaydır. Kafamızı karıştıran bu sorunu görsellerle açıklamaya çalıştım. Eğer kuşunuzun cinsiyetinden emin değilseniz lütfen net cere renkleri görülecek şekilde bizimle paylaşın. Cinsiyet ayrımı yaparken bizler öncelikle gaga üstünde yer alan " cere " rengine odaklanırız.
Cere Nedir? Neresidir?
cerere.jpg
Ayrıca kuşunuzla ilgili bir sorun olduğunda vücudunun neresinde olduğunu anlamanız ve bizlere tarif edebilmeniz için bu konuyu inceleyebilirsiniz;
Muhabbet Kuşu Anatomisi

Üreme döneminde ki Dişi Muhabbet kuşları Cere Renkleri
Eğer muhabbet kuşlarınızın cere rengi görselde olduğu gibi kahve renk ve tonlarındaysa, dişi kuşunuzun üremeye hazır, kızışmış bir dişi olduğunun anlamına gelir. Hastalık durumu değildir. Aksine sağlıklı, yetişkin bir dişi olduğunu gösterir.
disikusureme.png

Üreme Döneminde Olmayan Dişi Muhabbet Kuşları Cere Renkleri
Dişi muhabbet kuşlarının genelde 1 yaşına kadar görselde yer alan ton skalasında cere renkleri görülür. Ayrıca dişi muhabbet kuşları tüy döneminde cere renkleri beyaza yada krem rengine döner, Kimi dişiyi erkekle ayırt etmek zorlaşabilir bu durumda çünkü mavi ve sadece burun deliği çevresi beyaz olan kimi dişiler mevcut. Fakat genel olarak hareketlerinden de anlaşılabilir.

disikusureme1.png

Üreme Döneminde ki Erkek Muhabbet Kuşları Cere Renkleri

Erkek muhabbet kuşlarının cinsiyetini genelde daha koyu olan renklerden analiz edebiliriz. Altta ki görselde yer alan parlak koyu maviler erkek muhabbet kuşunun üreme için uygun yaşta olduğunu ve cinsiyetini net bir şekilde anlamamıza sebep olur. Bu renge sahip erkekler yetişkin kuşlarda görülür.
erkekmuhabbetkusu.png

Üreme Döneminde Olmayan Erkek Muhabbet Kuşları Cere Renkleri
Yavru yada geçiş döneminde olan erkek muhabbet kuşlarının cere renkleri daha soluk mavi, pembe, grimsi bir mavi olabiliyor. Yer yer koyuluğunu kaybeder ve rengi neredeyse dişi kuşun cere rengini anımsatabilir. Bu durumda hormonsal bir sorun yada bir hastalığın belirtisi olabilir.

erkekmuhabbetkusu1.png

Muhabbet Kuşunuzun yaşını öğrenmek için tıklayın;
Muhabbet Kuşunuzun Yaşını Anlama
 
Son düzenleme:
Kuşumun cinsiyeti nedir acaba yardımcı olursanız sevinirim petshoplara götürdüm yarısı erkek yarısı dişi dedi eş almak istiyorum yanına hem dişi hem erkek attım ikisine de aynı tepkiyi verdi
 

Ekli dosyalar

 • Screenshot_2020-06-14-14-49-24-723_com.miui.gallery.jpg
  Screenshot_2020-06-14-14-49-24-723_com.miui.gallery.jpg
  1 MB · Görüntüleme: 48
 • Screenshot_2020-06-14-14-49-16-464_com.miui.gallery.jpg
  Screenshot_2020-06-14-14-49-16-464_com.miui.gallery.jpg
  1 MB · Görüntüleme: 45
 • Screenshot_2020-06-14-14-49-08-913_com.miui.gallery.jpg
  Screenshot_2020-06-14-14-49-08-913_com.miui.gallery.jpg
  1.2 MB · Görüntüleme: 38
Kuşunuz erkek ama biraz bakimsiz kalmış. Burun deliklerine girmeyecek şekilde cere bölgesini sade vazelin sürün çok az.
 
Kuş yetişkin bir erkek ama dişiler gibi kahve olması hormonal bir sorunun göstergesi olabilir.
 
Merhaba , erkek diye düşünüyorum ama sizlere de sormak istedim cinsiyetini yanilmamak adına.tesekkurler simdiden
 
Merhaba, alırken erkek dendi, başka bir yere sorunca dişi dendi. Cinsiyeti nedir acaba?
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhabalar kuşumun cinsini ve cinsiyetini bilmiyorum aldığım yerde bişey söyleyemedi daha yavru, cere rengi tam oturmamış dedi tüy dökümüne kaç yaşında başlar birde bu aralar hem hapşırıyor hemde gagasını yemliğin kenarına sürtüyor yapmam gereken bişey var mıdır teşekkürler şimdiden
 
Merhabalar kuşumun cinsini ve cinsiyetini bilmiyorum aldığım yerde bişey söyleyemedi daha yavru, cere rengi tam oturmamış dedi tüy dökümüne kaç yaşında başlar birde bu aralar hem hapşırıyor hemde gagasını yemliğin kenarına sürtüyor yapmam gereken bişey var mıdır teşekkürler şimdiden
Kuşunuz gördüğüm kadarıyla dişi.Tüy dökümüne bebeklikten ergenliğe geçişte başlarlar.Baş çizgileri tam olarak gitmediği için yavru bir kuş olduğunu düşünüyorum.Biraz daha zamanı var gibi.Yinede ustalar bir baksın. @Doğanay Y. @Muratsani .Tüy dönemlerinin rahat geçmesini isterseniz B vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

Gagasını yemliğe sürtmesine gelirsek de gagası değil yanaklarını sürtmek hoşlarına gittiği için yapıyordur.Eğer size alışırsa size de sevdirir ve çok hoşuna gider.Yinede video yüklerseniz daha iyi olur.
 
Merhabalar. Muhabbet kuşumun cinsiyetini çözemedim. Ayakları pembe ama burnu mavi gibi. Üst tarafı beyaz,mavili bir cereye sahip. Sizce cinsiyeti nedir? Erkek diye almıştım. Henüz 8 aylık.
 
Cinsiyeti nedir? Şuan 29 günlük, ceresinin üstü açık, altı mor anlayamadım gitti.Screenshot_2021-04-04-15-49-56-995_com.google.android.apps.photos~2.jpg
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Bu da mı aynı şekilde Doğanay Beyciğim?
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Merhaba herkese

Kuşların cinsiyetini belirlemede yardımcı olacak birileri varmı? Ben iki sarının erkek, yeşilin dişi olduğu kanaatindeyim. Duruma göre kuşlardan biri, bir arkadaşıma verilecek. Vermeden önce emin olmak için soruyorum.

Teşekkürler
Screenshot_20230902_140447_Gallery.jpg

Screenshot_20230902_140436_Gallery.jpg
 
Üst