Muhabbet kuşu dışkısında sindirilmemiş yem

Dygutmr

Yeni Üye
Muhabbet kuşum 1 hafta öncesi çok fazla tüy dökmeye başladı derisinin rahatlaması amacıyla yıkadım ve sonrasında hiç üşümeyeceği şekilde güneşte bekleterek kuruttum. Yıkandıktan sonra 1 gün boyunca neşesi keyfi iyiydi ertesi gün 4 kez arka arkaya sıvı dışkı yaptı ilki tamamen şeffafken diğer 3 ü yeşil renk karışımındaydı. Elma sirkesini suyuna karıştırarak enjektörle ağzına damlattım ve tüm kafesini sirkeli suyla yıkadım yeminin bayatlaması ihtimaline karşı değiştirdim ve pirinç haşlayarak bebek aspiriniyle birlikte suluğuna koydum. Dışkısında elma sirkesi verdikten sonra ishal görmedim ama halsizliği devam ediyordu bugün tesadüfen kafeste 3 dışkısında sindirilmemiş yem buldum diğer dışkıları normaldi. Bugün biraz daha neşesi yerindeydi diğer günlere göre daha fazla ötüyordu. Soğuk algınlığına dair herhangi bir aksırma ve burun tıkanıklığına rastlamadım. Göğsünde de ekstra sivrilik hissetmiyorum daha öncesinde kontrol etmiştim bariz bir farklılık hissetmedim. Sindirilmemiş yem görünce açıkçası çok tedirgin oldum veterinere götürmeyi düşünüyorum sizce ne yapmalıyım

Ekli dosyalar

• B24FACB4-11C4-4301-9FA5-44BC3F304F9E.jpeg
    B24FACB4-11C4-4301-9FA5-44BC3F304F9E.jpeg
    91.3 KB · Görüntüleme: 9
  • E5C351D6-0EA2-4DF6-B70E-731657028CE2.jpeg
    E5C351D6-0EA2-4DF6-B70E-731657028CE2.jpeg
    88.8 KB · Görüntüleme: 9

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
1-2 gün gözlem yapınız. Eğer düzelmez ise veterinere götürebilirseniz götürün. Bu süreçte probiyotik ve elektrolit veriniz.

Oyla 0

Dygutmr

Yeni Üye
1-2 gün gözlem yapınız. Eğer düzelmez ise veterinere götürebilirseniz götürün. Bu süreçte probiyotik ve elektrolit veriniz.
Gece peçete serdim kafesin altına sabah uyandığımda yine aynı şekildeydi korkumdan götürdüm veterinere kursağını göğüs kemiğini kontrol etti avi-diar verip 3 gün kullanmama istedi ayriyetende kuş kumu koymamı istedi eğer benim gibi bir sorunla karşılaşan olursa diye tedavisini yazayım dedim alakanız için teşekkür ederim

Oyla 0

Happy Animals

Yeni Üye
Benim kuşumda da kuruma vardı eczaneden Trıflucan ilacı aldım kuşum iyileşti. 6 aydır yaşıyor. Geçmezse bu ilacı 3 gün boyunca 1 damla suyuna damlat.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Triflucan düşündüğünüz kuruma için tedavi edici bir ilaç değildir. Elbet katkısı olmuştur ama sizin sorun farklı olabilir. Kuruma durumu farklı bakterilerin kuşun yaşam kalitesini düşürmesiyle başlayan bir süreç. Farklı sebeplerden ve bakterilerden kaynaklı olabilir.

Oyla 0

inurdilek

iyikus.com Üyesi
Merhaba, benim kuşum da iyiydi. Arada ishal yapıyordu ama geçiyordu. Dün taze yumurta verdim sonra biraz halsizleşti, uyudu. Akşam yine uykuluydu ama konuşup yem yiyordu. Sonra dışkısı sulu ve sümüksü oldu. İçinde de bir tane yem vardı. 10 tane çiş yapsa 3'ünde yem var. Triflucan damlattım ağzına 3 damla. Kendine geldi biraz daha ama yine uykulu gibi. Acaba neden oluyor bu? Veterine götürürüm ama zarar verirler diye korkuyorum.

Oyla 0