iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Muhabbet Kuşu Eğitimi: Güven Kazanımı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,896
Çözümler
36
Tepki puanı
10,545
Yaş
29
Konum
Ankara
1. Aşama: Muhabbet Kuşu Eğitimi: Güven Kazanımı
Bu aşamadaki hedefimiz basitçe sizinle muhabbet kuşunuz arasında güven bağı oluşturmaktır. Bu ilk aşama seansları yaklaşık 10-15 dakika sürmeli ve günde 2-3 seans yapılmasını gereklidir. Ne daha çok ne de daha az olmalı.

  • Adım 1 - Muhabbet kuşunuzun ellerinizden korktuğunu fark etmiş olabilirsiniz. Denemeniz gereken ilk şey, elinizi muhabbet kuşunun görüşüne göre kafesine yaklaştırmak. Nispeten hareketsiz kalın ve muhabbet kuşunuza nazikçe yatıştırıcı bir sesle konuşun. Korkması gerekmediğini bilsin. Muhabbet kuşunuzun sakinleştiğini ve zaman geçtikçe daha rahat hale geldiğini fark ettiğinizde kuşunuz ona zarar vermeyeceğinizi fark eder. Bu seans yaklaşık 4-7 gün sonra tamamlanmış olması gerekir ve başarılı olunursa 2. adıma geçmeye başlayabilirsiniz.
  • Adım 2 - Yavaşça kafes kapısını açın ve elinizi kafese sokun. Bu aşama ilk aşamaya göre daha zor geçebilir çünkü yakın bir temas halindesiniz. Ani hareketlerden ve onu tutma çabasında asla bulunmamalısınız. Elini tehdit edici olmayan bir pozisyonda kafeste tutunuz. Muhabbet kuşunuz ilk başta uçuşabilir fakat zaman ilerledikçe sakinleşmeye başlaması beklenir. Eliniz kafesteyken muhabbet kuşunuz rahat oluncaya kadar bu seansı yaklaşık 4-7 gün boyunca yapılır ve bu süreçte alışması beklenir. Yeni adımda ise:
  • Adım 3 - Şimdi elinizi muhabbet kuşunun kafesine soktuğunuzda, onun için bir muamele yapmaya başlayın. Dal darı bir favoridir. Islak olmayan koyu yeşil yapraklı sebzeler de denemek için iyidir. Kuşunuzun bildiği, aşina olduğu bir uyarıcıyı da kullanabilirsiniz. Bu uyarıcıyı yavaşça tanıttıktan sonra kafeste bir yere sabitleyin ve elinizi kullanarak ona ulaşmasını sağlayın (tünek gibi kullanmasını sağlayın elinizi). Muhabbet kuşunuzun ödüle (uyarıcıya) gelmesi biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olun. İlk başta az miktarda yemesine izin verebilirsiniz. Bu sayede devamını yemek için bir yönelme eğilimine girebilir. Muhabbet kuşunuz elinizden bir şeyler yiyene kadar 3-5 seans geçebilir. Bu aşamada başarı sağladıktan sonra diğer aşamalara geçilmelidir. Temel güven burada oluşuyor.
İlk aşama bu şekilde. Bu yöntemler kuşunuza güven aşılamak için gereklidir ve her aşama tamamlanıldığında bir diğerine geçilmelidir.
2. aşama:
Muhabbet Kuşu Eğitimi: Ele Alıştırmak
 
Son düzenleme:
Üst Alt