Muhabbet kuşu faydalı videolar serisi (bakım, beslenme, hastalıklar vs.)

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar youtube'ta faydalı bulduğum videoları bu konu altında paylaşıcam. Boş vakitlerinizde izlersiniz ;)

İlk videomuz gelsin o halde :) Bol çeşitli bir mama tarifi. Tabi siz bu malzemelerin hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Sadece mamaya neler katılabilir bir fikir olsun diye paylaşıyorum bu videoyu. Keyifli seyirler...

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bu kadar doğal ürün kullap bir o kadarda katkı kullanımını doğru bulmuyorum ben. Yinede kendi kuşları için hazırladığı için ve Türkiye'nin bilinen isimlerinden olduğundan lafım yok.

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar sıradaki videolarımız; kuşlarımız için kuru mama yapımı hakkında olucak. Aşağıdaki mama tarifleri içerik olarak olmasada yapılış şekli bakımından bildiğiniz hazır mamalar ile aynıdır. Yani piyasadaki hazır muhabbet kuşu mamalarıda bu şekilde hamur yapılıp pişirilir, ardından rondodan geçirilir ve kurutulur. Yani bu videoları tekniği anlamanız için paylaşıyorum. Tabiki aşağıdaki tariflerde onaylamadığım içeriklerde var ancak hazır kuru mama yapımı bu şekildedir. Bu tekniğe uygun olarak mamanızı yapabilirsiniz. Tabi içeriğindeki her bir ürünün besin değerini ve kuşlara faydasını araştırıp kendi içeriğinizi oluşturmalısınız. İçeriğini çok daha faydalı besinlerle yapabilirsiniz.

Birde youtube'ta bazı kuru mama tarifleri paylaşıyorlar. Tariflerde kuru mamaları pişirmeden yapıyorlar. Ne kadar un, tahıl, tohum, bakliyat, bisküvi varsa direk pişirmeden rondodan geçiriyorlar ve mama tarifi olarak veriyorlar. Bu şekildeki kuru mamalar kesinlikle zararlıdır arkadaşlar. Çiğ olduğu için kuşlar sindirmekte zorlanıcaktır. Hem kuşların sindirim sistemini bozar hemde kuşlar sindiremiyeceği için mamadan faydalanamaz.

Dediğim gibi orjinal kuru mamalar aşağıdaki videolarda gösterildiği gibi yapılıyor. Sizde evinizde boş bir vakitte bu tekniğe uygun olarak çok daha besleyici mamalar oluşturabilirsiniz. Hem içeriğinde ne olduğunu bilirsiniz, hemde içiniz rahat bir şekilde kuşlarınıza verebilirsiniz...

Keyifli seyirler...

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar bu videoların konusu; eczaneden alıcağınız dekstroz (elektrolit) ve ampul vitaminler ile evde elektrolitli multivitamin yapımıyla ilgili. Ben denemedim ama yapan çok var ve bir zararının olucağını düşünmüyorum. Tabi sürekli kullanmak için değil ama hastalık dönemlerinde ve tüy dönemlerinde sağlam vitamin takviyesi olur... Keyifli seyirler;

GüzelKuş

Veteran
Arkadaşlar bu videoların konusu; eczaneden alıcağınız dekstroz (elektrolit) ve ampul vitaminler ile evde elektrolitli multivitamin yapımıyla ilgili. Ben denemedim ama yapan çok var ve bir zararının olucağını düşünmüyorum. Tabi sürekli kullanmak için değil ama hastalık dönemlerinde ve tüy dönemlerinde sağlam vitamin takviyesi olur... Keyifli seyirler;

Bunu bende görmüştüm. Gerçekten atom gibi merakımı cezbetti doğrusu. Deneyen olursa bilgilendirsin lütfen :D