Muhabbet kuşu gece vik sesi çıkartması

EmirBayrak

iyikus.com Üyesi
Merhaba dışı muhabbet kuşum var ve sadece geceleri arada vik diye ses çıkartıyor.Baktığımda gözleri açık şekilde salıncakta oturuyor.Gündüzleri çok durgun ve gözlerini kapatıp duruyor.Yemini suyunu her gün değişiyorum.Kafesini 3-4 günde bir temizliyorum.Veteriner evime uzak arabamız yok götüremiyorum da.Yardımcı olabilicek var mi?

Burun akıntısı falan da göremedim ben sorunu da çözebilmiş değilim9BA1B25B-B8F7-4B37-A588-79D8C44E6A99.jpeg

Ekli dosyalar

• 2060CC8B-EB8B-46BB-863C-8C403F771136.jpeg
    2060CC8B-EB8B-46BB-863C-8C403F771136.jpeg
    816.6 KB · Görüntüleme: 4
  • B9584C7D-4962-4831-8F11-F70D49F65361.jpeg
    B9584C7D-4962-4831-8F11-F70D49F65361.jpeg
    369.9 KB · Görüntüleme: 6
Oyla 0
Dışkılarında kayda değer bir sıkıntı gözükmüyor,derli toplu.
Bir miktar boyama yapmış bu da ufak çaplı bir enfeksiyon belirtisi olabilir ama elektrolit ve probiyotik desteği sonrasında düzelme ihtimali yüksek.
Tavsiye;
-Kuşu 1 hafta kafesten çıkarmayın
-Altındaki kağıdı her gün yenileyin ve dışkı resimlerini buraya yükleyin.
-Kuşun kısa bir videosunu yükleyin.
-Yem olarak 1 hafta boyunca aspur ve dal darı ile besleyin.
-Gece uykusunu tam olarak alamıyor olabilir,karanlık ve sessiz bir odada 10 saat uyuması gerekiyor.
Gece uykusunu düzgün alamazsa gündüz bunu telafi etmeye çalışır.Gece uykusunu kesinlikle bölmeyin.
Ayrıca;
-2 gün boyunca üst üste elektrolit verin,arkasından ise 3 gün arka arkaya probiyotik verin.
(Elektrolit verince kuşun iştahının açılmasını ve hareketlenmesini bekliyorum.)
-Elinizde kuşlar için üretilmiş elektrolit yok ise eczaneden ge oral alın ve çay kaşığının 1/3 'ü kadar georal'ı 100'lük sulukta karıştırdıktan sonra servis edin.Ertesi gün suyu dökün ve aynı işlemi tekrar edin.
-Kuşu dikkatli gözlemleyin ve günde 2 defa buraya gelişmeleri yazın.

Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba, dışkılarda çok yoğun bir bozulma yok ancak tüy döneminde kuşunuz. Ne süredir bu sesi duyuyorsunuz ve durgunluğu bu şekilde?

Oyla 0
Merhaba, dışkılarda çok yoğun bir bozulma yok ancak tüy döneminde kuşunuz. Ne süredir bu sesi duyuyorsunuz ve durgunluğu bu şekilde?
Ya durgun dediğim şöyle gece uyumadığı icin olabilir diye düşünüyorum.Gece başka odaya alacak durumda degil ev.Biraz da kucuk bi evde yaşıyorum adım atsam ses çıkıyor belki ondan dolayı uyanıyordur.Dışardan kus sesi duysa hemen hareketleniyor ötmeye başlıyor.Arada omzuma geliyor kendini sevdiriyor bi sorunu yok gibiydi.Sadece geceleri o sesi çıkartıyor soluk soluğa kalmış gibi yapıyor.Evvelsi gün koridora koydum kafesi odayı butun gün havalandırdım o gece hic boyle ses çıkartmadı ama bugün yine aynı sesleri çıkarttı.Yem yemesinde de sorun yok

Oyla 0
Tüyü biraz ağır geçiriyor görünüyor. Ek olarak oldukça zayıflamış gibi. Göğüs kemigini kontrol ediniz

Oyla 0
El kontrolü zor olsa da mutlaka düzenli yapilmasi lazim. Haftada 1kez en azından. Kemikli, etli doku erimiş gibi duruyor

Oyla 0
Merhaba dışı muhabbet kuşum var ve sadece geceleri arada vik diye ses çıkartıyor.Baktığımda gözleri açık şekilde salıncakta oturuyor.Gündüzleri çok durgun ve gözlerini kapatıp duruyor.Yemini suyunu her gün değişiyorum.Kafesini 3-4 günde bir temizliyorum.Veteriner evime uzak arabamız yok götüremiyorum da.Yardımcı olabilicek var mi?
Merhaba ayni sorun bende de var farkli iki veterinere goturdum solunum problemi yuzunden oldugu soylenildi bazen gunduzleri de yapiyor gogsu hizli inip kalkiyor vitamin ve bir ilac verdi bir hafta kullanacagiz bakalim ama duzelme ihtimali yuzde elliymis

Oyla 0
El kontrolü zor olsa da mutlaka düzenli yapilmasi lazim. Haftada 1kez en azından. Kemikli, etli doku erimiş gibi duruyor
Ben nasıl bakacağımı anlamadım neye bakacağımı da anlamadım.3-4 ay önce boyle bi vitamin aldım ama ilac ve vitaminmiş bunu kullansak olur mu?

Ekli dosyalar

• 1932DC77-669B-4639-B5B0-3EF63EE02E2E.jpeg
    1932DC77-669B-4639-B5B0-3EF63EE02E2E.jpeg
    211.7 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
Oyla 0
vitamin gibi düşünmemek lazım bunu. İlaç olarak değerlendirmelisiniz. Bu nedenle kullanılabilir ancak 3-5 gün sonrası için vitamin olarak tercih etmemelisiniz.
Görselde ki sivri kısımı kast ediyorum.

Oyla 0
Merhaba ayni sorun bende de var farkli iki veterinere goturdum solunum problemi yuzunden oldugu soylenildi bazen gunduzleri de yapiyor gogsu hizli inip kalkiyor vitamin ve bir ilac verdi bir hafta kullanacagiz bakalim ama duzelme ihtimali yuzde elliymis
Muayenesi ve ilaclari ne kadar tuttu ben de bi yere goturucem ama maddi olarak biraz zor durumdayım cok masraf tutuyor mu?
vitamin gibi düşünmemek lazım bunu. İlaç olarak değerlendirmelisiniz. Bu nedenle kullanılabilir ancak 3-5 gün sonrası için vitamin olarak tercih etmemelisiniz.
hocam merhaba veterinere götürdüm akşamın soğuğunda adam suan ses çıkartmıyor diye hiçbir şeye bakmadan eve gönderdi bizi.Gece video ses kaydı al bakalım ona göre dedi.Telefonum biraz eski video cekiyorum ama sesi duyulmuyor da.Ne yapabilirim bu ilaca mi başlıyım kotu bi yan etkisi olmaz degil mi? Kaybetmek istemiyorum ama şimdi bile uyurken kapı gıcırtısı gibi ses çıkartıyor.Ayakları soguk ve vücudu sıcak omzuma konunca ayaklarının soğuğunu hissediyorum ve öpünce de vücudunun sıcak olduğunu farkettim.Sizi de cok uğraştırdım kb

Oyla 0
Soğuk, sıcak ayağın sebebi aktivite kaynaklı. Genelde kuş ayaklari soğuk olur. Ek olarak o ürün kullanilabilir

Oyla 0
Merhaba ben kuşun 1-2 ses kaydını alıp YouTube’da paylaştım.Onların linkini atsam dinleyip yorum yapar misiniz?
1.
2. Bazen bu sesi çıkartıyor bazen de kısık sesle ıslık gibi nefes alıp veriyor

Oyla 0